Admin and Site Enhancements (ASE) Pro - en to cs_CZ translation catalogue (660 entries)

en: (Default is 'secret')
cs_CZ: (Výchozí nastavení je 'tajné')

en: (Default is 160px)
cs_CZ: (Výchozí je 160px)

en: (Default is 20%)
cs_CZ: (Výchozí hodnota je 20 %)

en: (filtered from _MAX_ total entries)
cs_CZ: (filtrováno z celkového počtu _MAX_ záznamů)

en: 1 minute
cs_CZ: 1 minuta

en: 10 minutes
cs_CZ: 10 minut

en: 120 seconds
cs_CZ: 120 sekund

en: 15 seconds
cs_CZ: 15 sekund

en: 2 minutes
cs_CZ: 2 minuty

en: 3 minutes
cs_CZ: 3 minuty

en: 30 seconds
cs_CZ: 30 sekund

en: 45 seconds
cs_CZ: 45 sekund

en: 5 minutes
cs_CZ: 5 minut

en: 60 seconds
cs_CZ: 60 sekund

en: 90 seconds
cs_CZ: 90 sekund

en: <div class="asenha-warning">This feature <strong>only works for/with the default WordPress login page</strong>. It does not support using custom login page you manually created with a page builder or with another plugin.<br /><br />It's also <strong>not yet compatible with two-factor authentication (2FA) methods</strong>. If you use a 2FA plugin, please use the change login URL feature bundled in that plugin, or use another plugin that is compatible with it.<br /><br />And obviously, to improve security, please <strong>use something other than 'login'</strong> for the custom login slug.</div>
cs_CZ: <div class="asenha-warning">Tato funkce <strong>funguje pouze pro výchozí přihlašovací stránku WordPress</strong>. Nepodporuje použití vlastní přihlašovací stránky, kterou jste ručně vytvořili pomocí nástroje pro tvorbu stránek nebo jiného pluginu.<br /><br />Také <strong>zatím není kompatibilní s metodami dvoufaktorového ověřování (2FA)</strong>. Pokud používáte plugin 2FA, použijte prosím funkci změny přihlašovací adresy URL, která je součástí tohoto pluginu, nebo použijte jiný plugin, který je s ním kompatibilní.<br /><br />A samozřejmě pro zlepšení zabezpečení <strong>použijte něco jiné než 'login'</strong> pro vlastní přihlašovací modul.</div>

en: <span class="faded">(Default is 1 minute)</span>
cs_CZ: <span class="faded">(Výchozí hodnota je 1 minuta)</span>

en: <span class="faded">(Default is 15 seconds)</span>
cs_CZ: <span class="faded">(Výchozí hodnota je 15 sekund)</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Detect IP address from the following header first:</span>
cs_CZ: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Nejprve zjistěte IP adresu z následující hlavičky:</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Live Site URL</span>
cs_CZ: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Adresa URL aktivního webu</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Password</span>
cs_CZ: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Heslo</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Reply-to email</span>
cs_CZ: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Odpověď na email</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Reply-to name</span>
cs_CZ: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Jméno odpovědi</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Security</span>
cs_CZ: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Bezpečnost</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Send a test email to</span>
cs_CZ: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Odeslat testovací e-mail na adresu</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Sender email</span>
cs_CZ: <span class="field-sublabel sublabel-wide">E-mail odesilatele</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Sender name</span>
cs_CZ: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Název odesílatele</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Username</span>
cs_CZ: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Uživatelské jméno</span>

en: <strong>Code to insert after &lt;body&gt; with the priority of</strong>
cs_CZ: <strong>Kód, který se má vložit za &lt;body&gt; s prioritou</strong>

en: <strong>Code to insert before &lt;/head&gt; with the priority of</strong>
cs_CZ: <strong>Kód vložit před &lt;/head&gt; s prioritou</strong>

en: <strong>Code to insert in footer section before &lt;/body&gt; with the priority of</strong>
cs_CZ: <strong>Kód, který se má vložit do zápatí &lt;/body&gt; s prioritou</strong>

en: <strong>Error:</strong> Invalid email or incorrect password.
cs_CZ: <strong>Chyba:</strong> Neplatný e-mail nebo nesprávné heslo.

en: <strong>Insert CSS with the priority of</strong>
cs_CZ: <strong>Vložte CSS s prioritou z</strong>

en: <strong>Your ads.txt content:</strong>
cs_CZ: <strong>Váš ads.txt obsah:</strong>

en: <strong>Your app-ads.txt content:</strong>
cs_CZ: <strong>Obsah vašeho souboru app-ads.txt:</strong>

en: AVIF Support Status
cs_CZ: Stav podpory AVIF

en: AVIF Upload
cs_CZ: Nahrání AVIF

en: Actions
cs_CZ: Akce

en: Activate
cs_CZ: Aktivovat

en: Active
cs_CZ: Aktivní

en: Add
cs_CZ: Přidat

en: Add CSS / SCSS Snippet
cs_CZ: Přidejte CSS / SCSS úryvek

en: Add CSS/SCSS code
cs_CZ: Přidejte CSS/SCSS kód

en: Add Child
cs_CZ: Přidat dítě

en: Add Code Snippet
cs_CZ: Přidat úryvek kódu

en: Add File
cs_CZ: Přidat soubor

en: Add HTML Snippet
cs_CZ: Přidejte HTML úryvek

en: Add HTML code
cs_CZ: Přidejte HTML kód

en: Add JS Snippet
cs_CZ: Přidejte JS úryvek

en: Add JS code
cs_CZ: Přidejte JS kód

en: Add New
cs_CZ: Přidat nový

en: Add New %s
cs_CZ: Přidat nový %s

en: Add New Field Group
cs_CZ: Přidat novou skupinu polí

en: Add New Options Page
cs_CZ: Přidat novou stránku možností

en: Add New Post Type
cs_CZ: Přidat nový typ příspěvku

en: Add New Taxonomy
cs_CZ: Přidat novou taxonomii

en: Add PHP Snippet
cs_CZ: Přidejte PHP úryvek

en: Add Row
cs_CZ: Přidat řádek

en: Add Separator
cs_CZ: Přidat oddělovač

en: Add Your Review
cs_CZ: Přidejte svou recenzi

en: Add categories for the media library and enable drag-and-drop categorization of media items. Categories can then be used to filter media items during media insertion into content.
cs_CZ: Přidejte kategorie pro knihovnu médií a povolte kategorizaci položek médií přetažením. Kategorie pak lze použít k filtrování mediálních položek během vkládání médií do obsahu.

en: Add custom &lt;body&gt; class(es) on the singular view of some or all public post types. Compatible with classes already added using <a href="https://wordpress.org/plugins/wp-custom-body-class" target="_blank">Custom Body Class plugin</a>.
cs_CZ: Přidat vlastní &lt;tělo&gt; třídy na singulární pohled na některé nebo všechny typy veřejných příspěvků. Kompatibilní s třídami již přidanými pomocí <a href="https://wordpress.org/plugins/wp-custom-body-class" target="_blank">pluginu Custom Body Class</a>.

en: Add custom CSS on all admin pages for all user roles.
cs_CZ: Přidejte vlastní CSS na všechny stránky správce pro všechny uživatelské role.

en: Add custom CSS on all frontend pages for all user roles.
cs_CZ: Přidejte vlastní CSS na všechny frontendové stránky pro všechny uživatelské role.

en: Admin Columns Manager
cs_CZ: Správce sloupců

en: Admin Interface
cs_CZ: Rozhraní administrace

en: Admin Menu Organizer
cs_CZ: Organizátor nabídky správce

en: Admin Notices
cs_CZ: Upozornění správce

en: Admin bar
cs_CZ: Admin lišta

en: After duplication, redirect to:
cs_CZ: Po duplikaci přesměrujte na:

en: After saving the settings above, check if everything is configured properly below.
cs_CZ: Po uložení výše uvedených nastavení zkontrolujte, zda je vše správně nakonfigurováno.

en: All %s
cs_CZ: Vše %s

en: All Code Snippets
cs_CZ: Všechny úryvky kódu

en: All Media
cs_CZ: Všechna média

en: All Types
cs_CZ: Všechny typy

en: All files
cs_CZ: Všechny soubory

en: Allow Custom Navigation Menu Items to Open in New Tab
cs_CZ: Povolit otevírání vlastních položek navigační nabídky na nové kartě

en: Allow custom navigation menu items to have links that open in new browser tab via target="_blank" attribute. The rel="noopener noreferrer nofollow" attribute will also be added for enhanced security and SEO benefits.
cs_CZ: Povolit, aby položky vlastní navigační nabídky měly odkazy, které se otevírají na nové kartě prohlížeče prostřednictvím atributu target="_blank". Atribut rel="noopener noreferrer nofollow" bude také přidán pro lepší zabezpečení a lepší SEO.

en: Allow some or all user roles to upload SVG files, which will then be sanitized to keep things secure.
cs_CZ: Povolit některým nebo všem uživatelským rolím nahrávat soubory SVG, které pak budou z bezpečnostních důvodů dezinfikovány.

en: Allow visitors with the following IP addresses to view the site directly:
cs_CZ: Umožněte návštěvníkům s následujícími IP adresami prohlížet web přímo:

en: Also disable frontend block styles / CSS files for the selected post types.
cs_CZ: Také deaktivujte styly frontendových bloků / soubory CSS pro vybrané typy příspěvků.

en: Also enable custom ordering for the following post type(s), which are non-hierarchical and does not support page attributes:
cs_CZ: Povolte také vlastní řazení pro následující typy příspěvků, které jsou nehierarchické a nepodporují atributy stránky:

en: Also hide admin notices for non-administrators.
cs_CZ: Skrýt také upozornění správce pro neadministrátory.

en: Also show additional filter(s) for non-hierarchical taxonomies.
cs_CZ: Zobrazit také další filtry pro nehierarchické taxonomie.

en: Always hide for user role(s)
cs_CZ: Vždy skrýt pro uživatelské role

en: Any
cs_CZ: Žádný

en: As a file
cs_CZ: Jako soubor

en: Attachment ID
cs_CZ: ID přílohy

en: Attempts<br />Lockouts
cs_CZ: Pokusy<br />uzamčení

en: Author Display Name
cs_CZ: Zobrazované jméno autora

en: Author Email
cs_CZ: E-mail autora

en: Author Login
cs_CZ: Přihlášení autora

en: Author Meta Field
cs_CZ: Autor Meta pole

en: Author Nice Name
cs_CZ: Hezké jméno autora

en: Author URL
cs_CZ: Adresa URL autora

en: Auto-Publish Posts with Missed Schedule
cs_CZ: Automatické publikování příspěvků se zmeškaným plánem

en: Automatically obfuscate email addresses in post content.
cs_CZ: Automatické zastírání e-mailových adres v obsahu příspěvků.

en: Background
cs_CZ: Pozadí

en: Button Label
cs_CZ: Označení tlačítka

en: Bypass password protection with URL parameter
cs_CZ: Obejít ochranu heslem s parametrem URL

en: Bypass verification of SSL certificate. This would be insecure if mail is delivered across the internet but could help in certain local and/or containerized WordPress scenarios.
cs_CZ: Obejít ověření certifikátu SSL. To by bylo nezabezpečené, pokud je pošta doručována přes internet, ale mohlo by to pomoci v určitých místních a/nebo kontejnerových scénářích WordPressu.

en: CSS, JS, HTML and PHP code snippets
cs_CZ: Úryvky kódu CSS, JS, HTML a PHP

en: Cancel
cs_CZ: Zrušit

en: Cannot delete %1$s, as it is not within %2$s.
cs_CZ: Nelze smazat %1$s, as it is not within %2$s.

en: Cannot redeclare %s.
cs_CZ: Nelze znovu deklarovat %s.

en: Cannot redeclare class %s.
cs_CZ: Třídu nelze znovu deklarovat %s.

en: Cannot redeclare function %s.
cs_CZ: Nelze znovu deklarovat funkci %s.

en: Cannot redeclare interface %s.
cs_CZ: Nelze znovu deklarovat rozhraní %s.

en: Categorize %s items
cs_CZ: Zařazení %s položek

en: Categorize 1 item
cs_CZ: Zařadit 1 položku

en: Categorized %s items
cs_CZ: Položky zařazené do kategorií %s

en: Categorizing...
cs_CZ: Rozdělení do kategorií...

en: Category does not exist, so cannot be deleted
cs_CZ: Kategorie neexistuje, proto ji nelze smazat

en: Center
cs_CZ: Střed

en: Change Login URL
cs_CZ: Změňte přihlašovací URL adresu

en: Changes have been saved.
cs_CZ: Změny byly uloženy.

en: Checkbox
cs_CZ: Zaškrtávací políčko

en: Choices
cs_CZ: Volby

en: Clean Up Admin Bar
cs_CZ: Vyčistit panel správce

en: Clean up admin pages by moving notices into a separate panel easily accessible via the admin bar.
cs_CZ: Vyčistěte administrátorské stránky přesunutím oznámení do samostatného panelu snadno dostupného přes administrátorský panel.

en: Clean up and speed up the dashboard by completely disabling some or all widgets. Disabled widgets won't load any assets nor show up under Screen Options.
cs_CZ: Vyčistěte a zrychlete řídicí panel úplným vypnutím některých nebo všech widgetů. Deaktivované widgety nenačtou žádné položky ani se nezobrazí v možnostech obrazovky.

en: Click to view hidden admin notices
cs_CZ: Kliknutím zobrazíte skrytá upozornění správce

en: Close
cs_CZ: Zavřít

en: Code Snippets
cs_CZ: Úryvky kódu

en: Code Snippets Editor
cs_CZ: Editor úryvků kódu

en: Code Snippets Manager
cs_CZ: Správce úryvků kódu

en: Collapse
cs_CZ: Sbalit

en: Color
cs_CZ: Barva

en: Column Width
cs_CZ: Šířka sloupce

en: Completely disable core, theme and plugin updates and auto-updates. Will also disable update checks, notices and emails.
cs_CZ: Zcela deaktivujte aktualizace jádra, motivu a pluginů a automatické aktualizace. Zakáže také kontroly aktualizací, upozornění a e-maily.

en: Configure
cs_CZ: Konfigurovat

en: Content Duplication
cs_CZ: Duplikace obsahu

en: Content Management
cs_CZ: Správa obsahu

en: Content Order
cs_CZ: Pořadí obsahu

en: Conveniently add and manage CSS, JS, HTML and PHP code snippets to modify your site's content, design, behaviour and functionalities
cs_CZ: Pohodlně přidávejte a spravujte úryvky kódu CSS, JS, HTML a PHP a upravujte obsah, design, chování a funkce svého webu

en: Conveniently register and edit custom post types and custom taxonomies. Enable the creation of custom field groups for your post types and options pages to store data for display on any part of your website.
cs_CZ: Pohodlně registrujte a upravujte vlastní typy příspěvků a vlastní taxonomie. Povolte vytváření vlastních skupin polí pro vaše typy příspěvků a stránky možností pro ukládání dat pro zobrazení na libovolné části vašeho webu.

en: Convert BMP, PNG and JPG uploads to WebP instead of JPG.
cs_CZ: Převádějte nahrané soubory BMP, PNG a JPG do formátu WebP namísto JPG.

en: Convert newlines to <br />
cs_CZ: Převést nové řádky na <br />

en: Could not create temporary folder at %s
cs_CZ: Nelze vytvořit dočasnou složku na %s

en: Curves
cs_CZ: Křivky

en: Custom
cs_CZ: Vlastní

en: Custom Admin CSS
cs_CZ: Vlastní admin CSS

en: Custom Admin Footer Text
cs_CZ: Vlastní text zápatí správce

en: Custom Body Class
cs_CZ: Vlastní třída těla

en: Custom CSS
cs_CZ: Vlastní CSS

en: Custom Code
cs_CZ: Vlastní kód

en: Custom Content Types
cs_CZ: Vlastní typy obsahu

en: Custom Field Group
cs_CZ: Skupina vlastních polí

en: Custom Field Groups
cs_CZ: Skupiny vlastních polí

en: Custom Frontend CSS
cs_CZ: Vlastní frontend CSS

en: Custom Post Type
cs_CZ: Vlastní typ příspěvku

en: Custom Post Types
cs_CZ: Vlastní typy příspěvků

en: Custom Taxonomies
cs_CZ: Vlastní taxonomie

en: Custom Taxonomy
cs_CZ: Vlastní taxonomie

en: Customize the order of the admin menu and optionally change menu item title or hide some items.
cs_CZ: Přizpůsobte si pořadí admin nabídky a případně změňte název položky nabídky nebo skryjte některé položky.

en: Customize the text you see on the footer of wp-admin pages other than this ASE settings page.
cs_CZ: Upravte text, který vidíte v zápatí administrace dle vlastních požadavků. Šikovné např. pro vložení kontaktu apod.

en: DUPLICATE
cs_CZ: DUPLIKÁT

en: Dark
cs_CZ: Tmavý

en: Database
cs_CZ: Databáze

en: Date
cs_CZ: Datum

en: Deactivate
cs_CZ: Deaktivovat

en: Default
cs_CZ: Výchozí

en: Default Value
cs_CZ: Výchozí hodnota

en: Default Value(s)
cs_CZ: Výchozí hodnoty

en: Default is %s
cs_CZ: Výchozí je %s

en: Default is 10. Larger number insert code closer to &lt;/body&gt;
cs_CZ: Výchozí hodnota je 10. Větší číslo vložte kód blíže k &lt;/body&gt;

en: Default is 10. Larger number insert code closer to &lt;/head&gt;
cs_CZ: Výchozí hodnota je 10. Větší číslo vložte kód blíže k &lt;/head&gt;

en: Default is 10. Larger number inserts CSS closer to &lt;/head&gt; and allows it to better override other CSS loaded earlier in &lt;head&gt;.
cs_CZ: Výchozí hodnota je 10. Větší číslo vloží CSS blíže k &lt;/head&gt; a umožňuje mu lépe přepsat ostatní CSS načtené dříve v &lt;head&gt;.

en: Default is 10. Smaller number insert code closer to &lt;body&gt;
cs_CZ: Výchozí hodnota je 10. Menší číslo vložte kód blíže k &lt;body&gt;

en: Default is 82 from a range between 1 to 100. The higher the number, the higher the quality and the file size.
cs_CZ: Výchozí hodnota je 82 z rozsahu 1 až 100. Čím vyšší číslo, tím vyšší kvalita a velikost souboru.

en: Default text is: <em>Thank you for creating with <a href="https://wordpress.org/">WordPress</a></em>.
cs_CZ: Výchozí text je: <em>Děkujeme, že používáte <a href="https://wordpress.org/">WordPress</a></em>.

en: Default text is: <em>Version %s</em>
cs_CZ: Výchozí text je: <em>Verze %s</em>

en: Delete
cs_CZ: Odstranit

en: Description
cs_CZ: Popis

en: Disable
cs_CZ: Zakázat

en: Disable <strong>block-based widgets settings screen</strong>. Restores the classic widgets settings screen when using a classic (non-block) theme. This has no effect on block themes.
cs_CZ: Zakázat <strong>obrazovku nastavení widgetů na základě blokování</strong>. Obnoví klasickou obrazovku nastavení widgetů při použití klasického (neblokového) motivu. Na bloková témata to nemá žádný vliv.

en: Disable <strong>emoji support for pages, posts and custom post types</strong> on the admin and frontend. The support is primarily useful for older browsers that do not have native support for it. Most modern browsers across different OSes and devices now have native support for it.
cs_CZ: Zakažte <strong>podporu emotikonů pro stránky, příspěvky a vlastní typy příspěvků</strong> v administraci frontendu. Podpora je užitečná především pro starší prohlížeče, které pro ni nemají nativní podporu. Většina moderních prohlížečů v různých operačních systémech a zařízeních má nyní nativní podporu.

en: Disable <strong>jQuery Migrate</strong> script on the frontend, which should no longer be needed if your site uses modern theme and plugins.
cs_CZ: Zakažte skript <strong>jQuery Migrate</strong> na frontendu, který by již neměl být potřeba, pokud váš web používá moderní motivy a pluginy.

en: Disable <strong>version number</strong> on static resource URLs referenced in &lt;head&gt;, which can disclose WordPress version number. Older versions(s) might contain unpatched security loophole(s). Applies to non-logged-in view of pages. This will also increase cacheability of static assets, but may have unintended consequences. Make sure you know what you are doing.
cs_CZ: Zakažte <strong>číslo verze</strong> na statických URL adresách zdrojů uvedených v &lt;head&gt;, které mohou prozradit číslo verze WordPress. Starší verze mohou obsahovat neopravené bezpečnostní díry. Platí pro zobrazení stránek bez přihlášení. To také zvýší cacheovatelnost statických aktiv, ale může to mít nezamýšlené důsledky. Ujistěte se, že víte, co děláte.

en: Disable All Updates
cs_CZ: Zakázat všechny aktualizace

en: Disable Comments
cs_CZ: Zakázat komentáře

en: Disable Components
cs_CZ: Zakázat součásti

en: Disable Dashboard Widgets
cs_CZ: Zakázat widgety řídicího panelu

en: Disable Feeds
cs_CZ: Zakázat zdroje

en: Disable Gutenberg
cs_CZ: Zakázat Gutenberg

en: Disable REST API
cs_CZ: Zakázat REST API

en: Disable REST API access for non-authenticated users and remove URL traces from &lt;head&gt;, HTTP headers and WP RSD endpoint.
cs_CZ: Zakažte přístup k REST API pro neověřené uživatele a odeberte trasování URL z &lt;head&gt;, HTTP hlaviček a koncového bodu WP RSD.

en: Disable Smaller Components
cs_CZ: Zakázat menší součásti

en: Disable XML-RPC
cs_CZ: Zakázat XML-RPC

en: Disable all RSS, Atom and RDF feeds. This includes feeds for posts, categories, tags, comments, authors and search. Also removes traces of feed URLs from &lt;head&gt;.
cs_CZ: Zakázat všechny kanály RSS, Atom a RDF. To zahrnuje kanály pro příspěvky, kategorie, štítky, komentáře, autory a vyhledávání. Odstraní také stopy adres URL zdrojů z &lt;head&gt;.

en: Disable comments for some or all public post types. When disabled, existing comments will also be hidden on the frontend.
cs_CZ: Zakázat komentáře pro některé nebo všechny typy veřejných příspěvků. Když je tato možnost zakázána, existující komentáře budou skryty také na frontendu.

en: Disable except on
cs_CZ: Zakázat kromě

en: Disable loading of <strong>Dashicons CSS and JS files</strong> on the front-end for public site visitors. This might break the layout or design of custom forms, including custom login forms, if they depend on Dashicons. Make sure to check those forms after disabling.
cs_CZ: Zakažte načítání <strong>souborů Dashicons CSS a JS</strong> na front-endu pro návštěvníky veřejných stránek. To může narušit rozvržení nebo design vlastních formulářů, včetně vlastních přihlašovacích formulářů, pokud závisí na Dashicons. Po deaktivaci tyto formuláře zkontrolujte.

en: Disable only on
cs_CZ: Zakázat pouze na

en: Disable the <strong>Really Simple Discovery (RSD) &lt;link&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;. It's not needed if your site is not using pingback or remote (XML-RPC) client to manage posts.
cs_CZ: Deaktivujte <strong>odkaz RSD (Really Simple Discovery) &lt;odkaz&gt; tag</strong> v &lt;head&gt;. Není to nutné, pokud váš web nepoužívá ke správě příspěvků pingback nebo vzdáleného klienta (XML-RPC).

en: Disable the <strong>Windows Live Writer (WLW) manifest &lt;link&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;. The WLW app was discontinued in 2017.
cs_CZ: Zakažte <strong>manifest Windows Live Writer (WLW) &lt;link&gt; tag</strong> v &lt;head&gt;. Aplikace WLW byla ukončena v roce 2017.

en: Disable the <strong>generator &lt;meta&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;, which discloses the WordPress version number. Older versions(s) might contain unpatched security loophole(s).
cs_CZ: Zakázat <strong>generátor &lt;meta&gt; tag</strong> v &lt;head&gt;, který uvádí číslo verze WordPressu. Starší verze mohou obsahovat neopravené bezpečnostní díry.

en: Disable the Gutenberg block editor for some or all applicable post types.
cs_CZ: Zakažte editor bloků Gutenberg pro některé nebo všechny použitelné typy příspěvků.

en: Disable the default <strong>WordPress shortlink &lt;link&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;. Ignored by search engines and has minimal practical use case. Usually, a dedicated shortlink plugin or service is preferred that allows for nice names in the short links and tracking of clicks when sharing the link on social media.
cs_CZ: Zakázat výchozí <strong>krátký odkaz na WordPress &lt;odkaz&gt; tag</strong> v &lt;head&gt;. Ignorován vyhledávači a má minimální praktické použití. Obvykle se upřednostňuje vyhrazený plugin nebo služba pro krátké odkazy, která umožňuje v krátkých odkazech používat pěkná jména a sledovat kliknutí při sdílení odkazu na sociálních sítích.

en: Dismiss
cs_CZ: Zavrhnout

en: Display Active Plugins First
cs_CZ: Nejprve zobrazte aktivní pluginy

en: Display Settings
cs_CZ: Nastavení zobrazení

en: Display System Summary
cs_CZ: Zobrazit souhrn systému

en: Display a panel showing and linking to all available sizes when viewing an image in the media library. Especially useful to quickly get the URL of a particular image size.
cs_CZ: Zobrazte panel zobrazující a propojující všechny dostupné velikosti při prohlížení obrázku v knihovně médií. Zvláště užitečné pro rychlé získání adresy URL konkrétní velikosti obrázku.

en: Display active / activated plugins at the top of the Installed Plugins list. Useful when your site has many deactivated plugins for testing or development purposes.
cs_CZ: Zobrazit aktivní / aktivované pluginy v horní části seznamu instalovaných pluginů. Užitečné, když má váš web mnoho deaktivovaných pluginů pro účely testování nebo vývoje.

en: Do more with <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm" target="_blank">ASE Pro</a>. Lifetime deal (LTD) <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm-prc" target="_blank">available</a>.
cs_CZ: Udělejte více s <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm" target="_blank">ASE Pro</a>. Doživotní dohoda (LTD) <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm-prc" target="_blank">k dispozici</a>.

en: Documentation
cs_CZ: Dokumentace

en: Drag and drop menu items to the desired position. Optionally change 3rd party plugin/theme's menu item titles or hide some items until toggled by clicking "Show All" at the bottom of the admin menu.
cs_CZ: Přetáhněte položky nabídky na požadované místo. Volitelně změňte názvy položek nabídky pluginu/tématu třetích stran nebo skryjte některé položky, dokud je nepřepnete kliknutím na „Zobrazit vše“ v dolní části nabídky správce.

en: Drag and drop menu items to the desired position. Optionally change 3rd party plugin/theme's menu item titles or hide some items until toggled by clicking "Show All" at the bottom of the admin menu. You can also choose to always hide menu items for all or some user roles.
cs_CZ: Přetáhněte položky nabídky na požadované místo. Volitelně změňte názvy položek nabídky pluginu/tématu třetích stran nebo skryjte některé položky, dokud je nepřepnete kliknutím na „Zobrazit vše“ v dolní části nabídky správce. Můžete také zvolit, že chcete vždy skrýt položky nabídky pro všechny nebo některé uživatelské role.

en: Duplicate
cs_CZ: Duplikát

en: Duplicate %s
cs_CZ: Duplikát %s

en: Duplicate this as draft
cs_CZ: Duplikovat jako koncept

en: Easily customize the design of the login page.
cs_CZ: Snadno přizpůsobte design přihlašovací stránky.

en: Easily edit and validate your <a href="/ads.txt" target="_blank">ads.txt</a> and <a href="/app-ads.txt" target="_blank">app-ads.txt</a> content.
cs_CZ: Snadno upravte a ověřte váš <a href="/ads.txt" target="_blank">ads.txt</a> a <a href="/app-ads.txt" target="_blank">app-ads.txt</a> obsah.

en: Easily edit and validate your <a href="/robots.txt" target="_blank">robots.txt</a> content.
cs_CZ: Obsah souboru <a href="/robots.txt" target="_blank">robots.txt</a> můžete snadno upravovat a ověřovat.

en: Easily enable enhancements and features that usually require multiple plugins.
cs_CZ: Snadno povolte vylepšení a funkce, které obvykle vyžadují více pluginů.

en: Easily insert &lt;meta&gt;, &lt;link&gt;, &lt;script&gt; and &lt;style&gt; tags, Google Analytics, Tag Manager, AdSense, Ads Conversion and Optimize code, Facebook, TikTok and Twitter pixels, etc.
cs_CZ: Vložit snadno &lt;meta&gt;, &lt;link&gt;, &lt;script&gt; and &lt;style&gt; tags, Google Analytics, Tag Manager, AdSense, Ads Conversion and Optimize code, Facebook, TikTok and Twitter pixels, atd.

en: Easily replace any type of media file with a new one while retaining the existing media ID, publish date and file name. So, no existing links will break.
cs_CZ: Snadno nahraďte jakýkoli typ mediálního souboru novým, přičemž si zachováte stávající ID média, datum publikování a název souboru. Žádné existující odkazy se tedy nezruší.

en: Edit
cs_CZ: Upravit

en: Edit %s
cs_CZ: Upravit %s

en: Edit CSS / SCSS Snippet
cs_CZ: Upravit CSS / SCSS úryvek

en: Edit Code Snippet
cs_CZ: Upravit úryvek kódu

en: Edit Field Group
cs_CZ: Upravit skupinu polí

en: Edit HTML Snippet
cs_CZ: Upravit HTML úryvek

en: Edit JS Snippet
cs_CZ: Upravit JS úryvek

en: Edit Options Page
cs_CZ: Upravit stránku možností

en: Edit PHP Snippet
cs_CZ: Upravit PHP úryvek

en: Edit Post Type
cs_CZ: Upravit typ příspěvku

en: Edit Taxonomy
cs_CZ: Upravit taxonomii

en: Edit screen
cs_CZ: Upravit obrazovku

en: Edit screen publish section
cs_CZ: Upravit sekci publikování obrazovky

en: Email
cs_CZ: E-mail

en: Email Address Obfuscator
cs_CZ: Zastření e-mailových adres

en: Email Delivery
cs_CZ: Doručování e-mailů

en: Email address only
cs_CZ: Pouze e-mailová adresa

en: Enable Dashboard Columns Settings
cs_CZ: Povolit nastavení sloupců řídicího panelu

en: Enable assignment of multiple roles during user account creation and editing. This maybe useful for working with roles not defined in WordPress core, e.g. from e-commerce or LMS plugins.
cs_CZ: Povolit přiřazení více rolí během vytváření a úprav uživatelského účtu. To může být užitečné pro práci s rolemi, které nejsou definovány v jádru WordPress, např. z e-commerce nebo LMS pluginů.

en: Enable custom ordering of terms from various "hierarchical" taxonomies. A new "Term Order" sub-menu will appear for enabled post type(s) with at least one such taxonomies. Terms listing and checkboxes in wp-admin will automatically use the custom order.
cs_CZ: Povolit vlastní řazení termínů z různých „hierarchických“ taxonomií. Pro povolené typy příspěvků s alespoň jednou takovou taxonomií se zobrazí nová podnabídka "Podmínky řazení". Výpis podmínek a zaškrtávací políčka v wp-admin automaticky použijí vlastní pořadí.

en: Enable custom ordering of various "hierarchical" content types or those supporting "page attributes". A new 'Order' sub-menu will appear for enabled content type(s). The "All {Posts}" list page for enabled post types in wp-admin will automatically use the custom order.
cs_CZ: Povolit vlastní řazení různých „hierarchických“ typů obsahu nebo obsahu podporujících „atributy stránky“. Pro povolené typy obsahu se zobrazí nová podnabídka 'Seřadit'. Stránka se seznamem „Všechny {Příspěvky}“ pro povolené typy příspěvků ve wp-admin automaticky použije vlastní pořadí.

en: Enable debug mode and output the debug info into WordPress debug.log file.
cs_CZ: Povolte režim ladění a vypište informace o ladění do souboru WordPress debug.log.

en: Enable except on:
cs_CZ: Povolit kromě:

en: Enable log in, log out and dynamic log in/out menu item for addition to any menu.
cs_CZ: Povolte položku nabídky přihlášení, odhlášení a dynamického přihlášení/odhlášení pro přidání do jakékoli nabídky.

en: Enable manual settings of dashboard columns layout in Screen Options. You can choose between 1 to 4 columns.
cs_CZ: Povolte ruční nastavení rozvržení sloupců řídicího panelu v možnostech obrazovky. Můžete si vybrat mezi 1 až 4 sloupci.

en: Enable one-click duplication of pages, posts and custom posts. The corresponding taxonomy terms and post meta will also be duplicated.
cs_CZ: Povolit duplikování stránek, příspěvků a vlastních příspěvků jedním kliknutím. Odpovídající taxonomické termíny a post meta budou také duplikovány.

en: Enable only for:
cs_CZ: Povolit pouze pro:

en: Enable only on:
cs_CZ: Povolit pouze na:

en: Enable pages, posts and/or custom post types to have permalinks that point to external URLs. The rel="noopener noreferrer nofollow" attribute will also be added for enhanced security and SEO benefits. Compatible with links added using <a href="https://wordpress.org/plugins/page-links-to/" target="_blank">Page Links To</a>.
cs_CZ: Povolte stránkám, příspěvkům a/nebo vlastním typům příspěvků trvalé odkazy, které odkazují na externí adresy URL. Atribut rel="noopener noreferrer nofollow" bude také přidán pro lepší zabezpečení a výhody SEO. Kompatibilní s odkazy přidanými pomocí <a href="https://wordpress.org/plugins/page-links-to/" target="_blank">Odkazy na stránky</a>.

en: Enable uploading <a href="https://www.smashingmagazine.com/2021/09/modern-image-formats-avif-webp/" target="_blank">AVIF</a> files in the Media Library. You can convert your existing PNG, JPG and GIF files using a tool like <a href="https://squoosh.app/" target="_blank">Squoosh</a>.
cs_CZ: Povolit nahrávání souborů <a href="https://www.smashingmagazine.com/2021/09/modern-image-formats-avif-webp/" target="_blank">AVIF</a> v knihovně médií. Své stávající soubory PNG, JPG a GIF můžete převést pomocí nástroje jako <a href="https://squoosh.app/" target="_blank">Squoosh</a>.

en: Enable usage of any image from WordPress Media Library as user avatars.
cs_CZ: Povolit použití libovolného obrázku z knihovny médií WordPress jako avatara uživatele.

en: Enhance List Tables
cs_CZ: Vylepšit tabulky seznamu

en: Enhancements
cs_CZ: Vylepšení

en: Enter one IPv4 address per line
cs_CZ: Zadejte jednu IPv4 adresu na řádek

en: Entire site
cs_CZ: Celý web

en: Everywhere
cs_CZ: Všude

en: Expand
cs_CZ: Rozbalit

en: Export ASE module settings as a JSON file to easily import into another site.
cs_CZ: Exportujte nastavení modulu ASE jako soubor JSON pro snadný import na jiný web.

en: Export Settings
cs_CZ: Nastavení exportu

en: External Permalinks
cs_CZ: Externí trvalé odkazy

en: Failed Login Attempts Log
cs_CZ: Protokol neúspěšných pokusů o přihlášení

en: Failed login attempts:
cs_CZ: Neúspěšné pokusy o přihlášení:

en: Feedback
cs_CZ: Zpětná vazba

en: Field Label
cs_CZ: Označení pole

en: Field Name
cs_CZ: Název pole

en: Field Type
cs_CZ: Typ pole

en: File / Media
cs_CZ: Soubory / Média

en: File / Media Type
cs_CZ: Soubor / Typ média

en: File Extension
cs_CZ: Přípona souboru

en: File Extension and Type
cs_CZ: Přípona a typ souboru

en: File Name
cs_CZ: Název souboru

en: File Name, Prettified
cs_CZ: Název souboru, přetvořený

en: File Size
cs_CZ: Velikost souboru

en: File Type
cs_CZ: Typ souboru

en: File URL
cs_CZ: URL souboru

en: Filter Code Type
cs_CZ: Filtr typů kódu

en: Find Out More
cs_CZ: Zjistit více

en: First
cs_CZ: První

en: For multiple values, separate with <code> |</code>, e.g. <code>value1 | value2</code>
cs_CZ: Pro více hodnot oddělte pomocí <code> |</code>, např. <code>hodnota1 | hodnota2</code>

en: Force all links to external sites in post content, where <a href="https://developer.wordpress.org/reference/hooks/the_content/" target="_blank">the_content</a> hook is used, to open in new browser tab via target="_blank" attribute. The rel="noopener noreferrer nofollow" attribute will also be added for enhanced security and SEO benefits.
cs_CZ: Vynutit otevření všech odkazů na externí weby v obsahu příspěvku, kde se používá háček <a href="https://developer.wordpress.org/reference/hooks/the_content/" target="_blank">the_content</a> na nové kartě prohlížeče prostřednictvím atributu target="_blank". Atribut rel="noopener noreferrer nofollow" bude přidán pro lepší zabezpečení a lepší SEO.

en: Force the usage of the sender name/email defined above. It will override those set by other plugins.
cs_CZ: Vynutí použití výše definovaného jména/e-mailu odesílatele. Přepíše ty, které jsou nastaveny jinými zásuvnými moduly.

en: Formatting
cs_CZ: Formátování

en: Full AVIF support requires that your server / hosting has <a href="https://php.watch/versions/8.1/gd-avif" target="_blank">GD extension</a> compiled with AVIF support in PHP 8.1 or greater, or, <a href="https://avif.io/blog/tutorials/imagemagick/" target="_blank">ImageMagick 7.0.25 or greater</a> installed. Without either, you can still upload AVIF files but without auto-generation of the smaller thumbnail sizes. A majority of <a href="https://avif.io/blog/articles/avif-browser-support/" target="_blank">modern desktop and mobile browsers</a> support the display of AVIF files.
cs_CZ: Plná podpora AVIF vyžaduje, aby váš server / hosting měl <a href="https://php.watch/versions/8.1/gd-avif" target="_blank">rozšíření GD</a> zkompilované s podporou AVIF v PHP 8.1 nebo vyšší nebo nainstalovaný <a href="https://avif.io/blog/tutorials/imagemagick/" target="_blank">ImageMagick 7.0.25 nebo vyšší</a>. Bez obou můžete stále nahrávat soubory AVIF, ale bez automatického generování menších velikostí miniatur. Většina <a href="https://avif.io/blog/articles/avif-browser-support/" target="_blank">moderních stolních a mobilních prohlížečů</a> podporuje zobrazování souborů AVIF.

en: Gallery
cs_CZ: Galerie

en: Get ASE Pro
cs_CZ: Získejte ASE Pro

en: Give the admin menu more room to better accommodate wider items.
cs_CZ: Dejte administrátorské nabídce více prostoru, aby lépe vyhovovala širším položkám.

en: HTTP Code %s
cs_CZ: HTTP kód %s

en: Heading
cs_CZ: Hlavička

en: Heartbeat Control
cs_CZ: Kontrola srdečního tepu

en: Height
cs_CZ: Výška

en: Help others discover ASE and maybe <a href="https://www.wpase.com/trnslt-plgnndg" target="_blank">translate</a> to your language.
cs_CZ: Pomozte ostatním objevit ASE a možná <a href="https://www.wpase.com/trnslt-plgnndg" target="_blank">přeložit</a> do vašeho jazyka.

en: Hide
cs_CZ: Skrýt

en: Hide Admin Bar
cs_CZ: Skrýt administrátorskou lištu

en: Hide Admin Notices
cs_CZ: Skrýt upozornění správce

en: Hide Elements
cs_CZ: Skrýt prvky

en: Hide admin bar for all or some user roles.
cs_CZ: Skrýt panel správce pro všechny nebo některé uživatelské role.

en: Hide admin bar on the frontend for all or some user roles.
cs_CZ: Skrýt panel správce na frontendu pro všechny nebo některé uživatelské role.

en: Hide language switcher
cs_CZ: Skrýt přepínač jazyků

en: Hide link to homepage
cs_CZ: Skrýt odkaz na domovskou stránku

en: Hide registration and password reset links
cs_CZ: Skrýt odkazy na registraci a resetování hesla

en: Hide the content editor
cs_CZ: Skrýt editor obsahu

en: Hide until toggled
cs_CZ: Skrýt, dokud nebude přepnuto

en: Horizontal
cs_CZ: Horizontální

en: Hyperlink
cs_CZ: Hypertextový odkaz

en: I've reviewed
cs_CZ: Zkontroloval jsem

en: I've shared
cs_CZ: Sdílel jsem

en: IP Address<br />Last Username
cs_CZ: IP adresa<br />Poslední uživatelské jméno

en: If set, the following SMTP service/account wil be used to deliver your emails.
cs_CZ: Pokud je nastaveno, bude k doručování e-mailů použita následující služba/účet SMTP.

en: If set, the following sender name/email overrides WordPress core defaults but can still be overridden by other plugins that enables custom sender name/email, e.g. form plugins.
cs_CZ: Pokud je nastaveno, následující jméno/e-mail odesílatele je nadřazeno výchozímu nastavení jádra WordPressu, ale stále může být přepsáno jinými pluginy, které umožňují vlastní jméno/e-mail odesílatele, např. pluginy formulářů.

en: If something goes wrong</strong> and you need to regain access to your account as an administrator, please visit the following URL: <br /><strong>%s</strong><br /><br />If you use <strong>Ninja Firewall</strong>, please uncheck "Block attempts to gain administrative privileges" in the Firewall Policies settings before you try to view as a non-admin user role to <strong>prevent being locked out</strong> of your admin account.
cs_CZ: Pokud se něco pokazí</strong> a potřebujete znovu získat přístup ke svému účtu jako správce, navštivte prosím následující adresu URL: <br /><strong>%s</strong><br /><br />Pokud použijte <strong>Ninja Firewall</strong>, zrušte zaškrtnutí políčka "Blokovat pokusy o získání administrátorských práv" v nastavení zásad brány firewall, než se pokusíte zobrazit roli uživatele bez oprávnění správce, abyste <strong>zabránili uzamčení</strong> vašeho účtu správce.

en: Image
cs_CZ: Obraz

en: Image Height
cs_CZ: Výška obrázku

en: Image Preview Size
cs_CZ: Velikost náhledu obrázku

en: Image Sizes Panel
cs_CZ: Panel velikosti obrázků

en: Image Upload Control
cs_CZ: Kontrola nahrávání obrázků

en: Image Width
cs_CZ: Šířka obrázku

en: Image Width and Height
cs_CZ: Šířka a výška obrázku

en: Import ASE Settings
cs_CZ: Importovat nastavení ASE

en: Import ASE module settings you've exported from another site as a JSON file.
cs_CZ: Importujte nastavení modulu ASE, které jste exportovali z jiného webu, jako soubor JSON.

en: Import Settings
cs_CZ: Nastavení importu

en: Imported
cs_CZ: Importováno

en: Improve the usefulness of listing pages for various post types and taxonomies, media, comments and users by adding / removing columns and elements.
cs_CZ: Vylepšete užitečnost stránek se seznamy pro různé typy příspěvků a taxonomie, média, komentáře a uživatele přidáním/odebráním sloupců a prvků.

en: Inactive
cs_CZ: Neaktivní

en: Inline
cs_CZ: V souladu

en: Insert
cs_CZ: Vložit

en: Insert &lt;head&gt;, &lt;body&gt; and &lt;footer&gt; Code
cs_CZ: Vložte &lt;head&gt;, &lt;body&gt; a &lt;footer&gt; kód

en: Install
cs_CZ: Instalace

en: Instructions
cs_CZ: Pokyny

en: Instructions for editors. Shown when submitting data.
cs_CZ: Pokyny pro redaktory. Zobrazuje se při odesílání dat.

en: Keep as is
cs_CZ: Ponechat v původním stavu

en: Last
cs_CZ: Poslední

en: Last Attempt On
cs_CZ: Poslední pokus zapnut

en: Last Login Column
cs_CZ: Sloupec poslední přihlášení

en: Layout
cs_CZ: Rozložení

en: Leave blank to skip this rule
cs_CZ: Chcete-li toto pravidlo přeskočit, ponechte prázdné.

en: Left Edge
cs_CZ: Levý okraj

en: Left Half
cs_CZ: Levá polovina

en: Left Side
cs_CZ: Levá strana

en: Light
cs_CZ: Světlý

en: Limit Login Attempts
cs_CZ: Omezit pokusy o přihlášení

en: Limit to
cs_CZ: Omezit na

en: Limits
cs_CZ: Limity

en: Lines
cs_CZ: Čáry

en: Link Target
cs_CZ: Cíl odkazu

en: Link Text
cs_CZ: Text odkazu

en: List view
cs_CZ: Zobrazení seznamu

en: List view post action row
cs_CZ: Zobrazení seznamu řádek po akci

en: Load snippet
cs_CZ: Načíst úryvek

en: Local User Avatar
cs_CZ: Avatar místního uživatele

en: Log In | Log Out
cs_CZ: Přihlásit | Odhlásit

en: Log In/Out Menu
cs_CZ: Přihlásit/Odhlásit

en: Log when users on the site last logged in and display the date and time in the users list table.
cs_CZ: Zaznamenejte, kdy se uživatelé na webu naposledy přihlásili, a zobrazte datum a čas v tabulce seznamu uživatelů.

en: Login Form Background
cs_CZ: Pozadí přihlašovacího formuláře

en: Login Form Position
cs_CZ: Pozice přihlašovacího formuláře

en: Login ID Type
cs_CZ: Typ přihlašovacího ID

en: Login Page Customizer
cs_CZ: Přizpůsobení přihlašovací stránky

en: Login page
cs_CZ: Přihlašovací stránka

en: Looks like some of these free enhancements have been useful for your site?
cs_CZ: Byla některá z těchto bezplatných vylepšení pro váš web užitečná?

en: Maintenance Mode
cs_CZ: Údržbový mód

en: Maintenance mode is currently enabled for this site.
cs_CZ: Pro tento web je aktuálně povolen režim údržby.

en: Make sure the ratio between width and height matches the original ratio to prevent the image from getting distorted.
cs_CZ: Ujistěte se, že poměr mezi šířkou a výškou odpovídá původnímu poměru, aby nedošlo ke zkreslení obrazu.

en: Make sure to visit one of your frontend <a href="%1$s">pages</a> or <a href="%2$s">posts</a> while logged-in, to detect elements only visible in the frontend admin bar, and return here to see them on the list above.
cs_CZ: Nezapomeňte po přihlášení navštívit jednu ze svých <a href="%1$s">stránek</a> nebo <a href="%2$s">příspěvků</a> frontendu, abyste zjistili pouze prvky viditelné na liště administrace frontendu a vraťte se sem, abyste je viděli ve výše uvedeném seznamu.

en: Manage Columns
cs_CZ: Správa sloupců

en: Manage ads.txt and app-ads.txt
cs_CZ: Spravujte soubory ads.txt a app-ads.txt

en: Manage and organize columns in the admin listing for pages, posts and custom post types.
cs_CZ: Spravujte a organizujte sloupce v seznamu správce pro stránky, příspěvky a vlastní typy příspěvků.

en: Manage robots.txt
cs_CZ: Spravovat soubor robots.txt

en: Max height:
cs_CZ: Maximální výška:

en: Max width:
cs_CZ: Maximální šířka:

en: Media Categories
cs_CZ: Kategorie médií

en: Media Categories Module: Tree View: Error
cs_CZ: Modul kategorií médií: Stromové zobrazení: Chyba

en: Media Categories Module: Tree View: Error: Could not load Plugin class <strong>%s</strong>
cs_CZ: Modul kategorií médií: Zobrazení stromu: Chyba: Nelze načíst třídu pluginu<strong>%s</strong>

en: Media Category
cs_CZ: Kategorie médií

en: Media Library Infinite Scrolling
cs_CZ: Nekonečné posouvání knihovny médií

en: Media Replacement
cs_CZ: Nahrazení médií

en: Medium (uncropped)
cs_CZ: Střední (neoříznuté)

en: Message
cs_CZ: Zpráva

en: Modified
cs_CZ: Upraveno

en: Modify
cs_CZ: Upravit

en: Modify the interval of the WordPress heartbeat API or disable it on admin pages, post creation/edit screens and/or the frontend. This will help reduce CPU load on the server.
cs_CZ: Upravte interval rozhraní WordPress heartbeat API nebo jej zakažte na stránkách správce, na obrazovkách pro vytváření/editaci příspěvků a/nebo ve frontendu. To pomůže snížit zatížení procesoru na serveru.

en: Multi-select?
cs_CZ: Vícenásobný výběr?

en: Multiple User Roles
cs_CZ: Více uživatelských rolí

en: Never
cs_CZ: Nikdy

en: Never block the following IP addresses:
cs_CZ: Nikdy neblokujte následující IP adresy:

en: New %s
cs_CZ: Nový %s

en: New Code Snippet
cs_CZ: Nový úryvek kódu

en: New Field
cs_CZ: Nové pole

en: New Field Group
cs_CZ: Nová skupina polí

en: New Options Page
cs_CZ: Nová stránka možností

en: New Post Type
cs_CZ: Nový typ příspěvku

en: New Taxonomy
cs_CZ: Nová taxonomie

en: New login URL:
cs_CZ: Nová přihlašovací URL adresa:

en: Next
cs_CZ: Další

en: No
cs_CZ: Ne

en: No Code Snippets found in Trash.
cs_CZ: V koši nebyly nalezeny žádné úryvky kódu.

en: No Code Snippets found.
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné úryvky kódu.

en: No Custom Options Pages found
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné stránky vlastních možností

en: No Custom Options Pages found in Trash
cs_CZ: V koši nebyly nalezeny žádné stránky vlastních možností

en: No Custom Post Types found
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné vlastní typy příspěvků

en: No Custom Post Types found in Trash
cs_CZ: V koši nebyly nalezeny žádné vlastní typy příspěvků

en: No Custom Taxonomies found
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné vlastní taxonomie

en: No Custom Taxonomies found in Trash
cs_CZ: V Koši nebyly nalezeny žádné vlastní taxonomie

en: No Field Groups found
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné skupiny polí

en: No Field Groups found in Trash
cs_CZ: V koši nebyly nalezeny žádné skupiny polí

en: No data available in table
cs_CZ: V tabulce nejsou k dispozici žádné údaje

en: No matching records found
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné odpovídající záznamy

en: No settings data detected.
cs_CZ: Nebyly zjištěny žádné údaje o nastavení.

en: Non-public post types:
cs_CZ: Typy neveřejných příspěvků:

en: None
cs_CZ: Žádné

en: None (bypass filters)
cs_CZ: Žádné (obtokové filtry)

en: Normal
cs_CZ: Normální

en: Not available
cs_CZ: Není dostupný

en: Nothing to import
cs_CZ: Nic k importu

en: Notices
cs_CZ: Oznámení

en: Number
cs_CZ: Číslo

en: Obfuscate Author Slugs
cs_CZ: Zastření autorských slimáků

en: Obfuscate email address to prevent spam bots from harvesting them, but make it readable like a regular email address for human visitors.
cs_CZ: Zastřete e-mailovou adresu, abyste zabránili spamovým robotům v jejich sběru, ale aby byla čitelná jako běžná e-mailová adresa pro lidské návštěvníky.

en: Obfuscate publicly exposed author page URLs that shows the user slugs / usernames, e.g. <em>sitename.com/author/username1/</em> into <em>sitename.com/author/a6r5b8ytu9gp34bv/</em>, and output 404 errors for the original URLs. Also obfuscates in /wp-json/wp/v2/users/ REST API endpoint.
cs_CZ: Zastření veřejné URL adresy autorských stránek, které zobrazují uživatelské slimáky. / uživatelská jména, např. <em>sitename.com/author/username1/</em> na <em>sitename.com/author/a6r5b8ytu9gp34bv/</em>, a vypisovat chyby 404 pro původní URL adresy. Zastřít také v /wp-json/wp/v2/users/ koncovém bodu rozhraní REST API.

en: On admin pages
cs_CZ: Na stránkách administrátora

en: On post creation and edit screens
cs_CZ: Při vytváření a úpravách příspěvků zobrazit

en: On the backend:
cs_CZ: Na backendu:

en: On the frontend
cs_CZ: Na frontendu

en: On the frontend:
cs_CZ: Na frontendu:

en: On which part of the site?
cs_CZ: Na které části webu?

en: One (or more) of your fields had validation errors. More information is available below.
cs_CZ: Jedno (nebo více) vašich polí mělo chyby ověření. Více informací je k dispozici níže.

en: One <code>value : label</code> per line, or just <code>label</code>. Use <code>{empty}</code> for an empty value.
cs_CZ: Jedna <code>hodnota : štítek</code> na řádek nebo pouze <code>štítek</code>. Pro prázdnou hodnotu použijte <code>{empty}</code>.

en: Oops, something went wrong</span>.<br />Please double check your settings and the destination email address.
cs_CZ: Jejda! Něco se pokazilo</span>.<br />Zkontrolujte prosím svá nastavení a cílovou e-mailovou adresu.

en: Open All External Links in New Tab
cs_CZ: Otevřete všechny externí odkazy na nové kartě

en: Optimizations
cs_CZ: Optimalizace

en: Option Pages
cs_CZ: Stránky možností

en: Options
cs_CZ: Možnosti

en: Options Page
cs_CZ: Stránka možností

en: Options Pages
cs_CZ: Stránky možností

en: Or, help improve ASE by <a href="https://wordpress.org/support/plugin/admin-site-enhancements/" target="_blank">providing feedback</a>.
cs_CZ: Nebo pomozte zlepšit ASE <a href="https://wordpress.org/support/plugin/admin-site-enhancements/" target="_blank">poskytnutím zpětné vazby</a>.

en: Order
cs_CZ: Seřadit

en: Override the "Repeater Row” header text. You can also dynamically populate the row label with field values. If you have a text field named “first_name”, enter {first_name} to use the field value as the row label.
cs_CZ: Přepište text záhlaví „Řádek opakovače“. Můžete také dynamicky naplnit štítek řádku hodnotami pole. Pokud máte textové pole s názvem „first_name“, zadejte {first_name} a použijte hodnotu pole jako označení řádku.

en: PHP Array
cs_CZ: Pole PHP

en: Page Background
cs_CZ: Pozadí stránky

en: Page Settings
cs_CZ: Nastavení stránky

en: Page Templates
cs_CZ: Šablony stránek

en: Page Title <span class="faded">(shown in the browser tab)</span>
cs_CZ: Název stránky <span class="faded">(zobrazí se na kartě prohlížeče)</span>

en: Parent %s
cs_CZ: Rodič %s

en: Parent %s:
cs_CZ: Rodič %s:

en: Parent Code Snippet:
cs_CZ: Úryvek rodičovského kódu:

en: Parse error: syntax error, unexpected end of snippet
cs_CZ: Chyba analýzy: chyba syntaxe, neočekávaný konec kódu

en: Parse error: syntax error, unexpected end of snippet.
cs_CZ: Chyba analýzy: chyba syntaxe, neočekávaný konec kódu.

en: Password Protection
cs_CZ: Ochrana heslem

en: Password protection is currently enabled for this site.
cs_CZ: Pro tento web je aktuálně povolena ochrana heslem.

en: Password-protect the entire site to hide the content from public view and search engine bots / crawlers. Logged-in administrators can still access the site as usual.
cs_CZ: Chraňte celý web heslem, abyste skryli obsah před veřejným pohledem a roboty/prohledávači vyhledávačů. Přihlášení administrátoři mají stále přístup k webu jako obvykle.

en: Pattern
cs_CZ: Vzor

en: Perform 301 (permanent) redirect to a URL of your choice
cs_CZ: Proveďte 301 (trvalé) přesměrování na vámi zvolenou URL adresu

en: Perform 301 (permanent) redirect to the homepage for all 404 (not found) pages.
cs_CZ: Proveďte 301 (trvalé) přesměrování na domovskou stránku pro všechny 404 (nenalezeno) stránky.

en: Perform Replacement
cs_CZ: Proveďte výměnu

en: Phone
cs_CZ: Telefon

en: Pick a single <code>value</code>
cs_CZ: Vyberte jednu <code>hodnotu</code>

en: Placement
cs_CZ: Umístění

en: Please clear your cache</strong> after enabling or disabling maintenance mode. This ensures site visitors see either the maintenance page or the actual content of each page.
cs_CZ: Po povolení nebo zakázání režimu údržby prosím vymažte mezipaměť</strong>. To zajišťuje, že návštěvníci webu uvidí buď stránku údržby, nebo skutečný obsah každé stránky.

en: Please consider supporting ASE.
cs_CZ: Zvažte prosím podporu ASE.

en: Please find the relevant menu items under Settings.
cs_CZ: Příslušné položky nabídky vyhledejte v části Nastavení.

en: Please run the following command to make the directory writable
cs_CZ: Spusťte prosím následující příkaz, aby bylo možné do adresáře zapisovat

en: Please run the following commands in order to make the directory
cs_CZ: Spusťte prosím následující příkazy, abyste vytvořili adresář

en: Position
cs_CZ: Pozice

en: Position on page
cs_CZ: Pozice na stránce

en: Post Formats
cs_CZ: Formáty příspěvků

en: Post Type Options
cs_CZ: Možnosti typu příspěvku

en: Post Types
cs_CZ: Typy příspěvků

en: Posts
cs_CZ: Příspěvky

en: Preserve Taxonomy Hierarchy
cs_CZ: Zachovat hierarchii taxonomie

en: Preserve the visual hierarchy of taxonomy terms checklist in the classic editor.
cs_CZ: Zachovejte vizuální hierarchii kontrolního seznamu termínů taxonomie v klasickém editoru.

en: Prevent bloating the database by limiting the number of revisions to keep for some or all post types supporting revisions.
cs_CZ: Zabránit přeplnění databáze omezením počtu revizí, které se mají uchovávat pro některé nebo všechny typy příspěvků podporující revize.

en: Prevent brute force attacks by limiting the number of failed login attempts allowed per IP address.
cs_CZ: Zabraňte útokům hrubou silou omezením počtu neúspěšných pokusů o přihlášení povolením na jednu IP adresu.

en: Prevent smaller components from running or loading. Make the site more secure, load slightly faster and be more optimized for crawling by search engines.
cs_CZ: Zabraňte běhu nebo načítání menších součástí. Udělejte web bezpečnější, rychleji se načítající a lépe optimalizovaný pro procházení vyhledávači.

en: Previous
cs_CZ: Předchozí

en: Protect your site from brute force, DOS and DDOS attacks via <a href="https://kinsta.com/blog/xmlrpc-php/#what-is-xmlrpcphp" target="_blank">XML-RPC</a>. Also disables trackbacks and pingbacks.
cs_CZ: Chraňte své stránky před útoky hrubou silou, DOS a DDOS pomocí <a href="https://kinsta.com/blog/xmlrpc-php/#what-is-xmlrpcphp" target="_blank">XML-RPC</a>. Zakáže také zpětné odkazy (trackbacks) a zpětné odkazy (pingbacks).

en: Public post types:
cs_CZ: Typy veřejných příspěvků:

en: Re-enable infinite scrolling in the grid view of the media library. Useful for scrolling through a large library.
cs_CZ: Znovu povolte nekonečné posouvání v zobrazení mřížky knihovny médií. Užitečné pro procházení velké knihovny.

en: Redirect 404
cs_CZ: Přesměrování 404

en: Redirect 404 to Homepage
cs_CZ: Přesměrování 404 na domovskou stránku

en: Redirect After Login
cs_CZ: Přesměrování po přihlášení

en: Redirect After Logout
cs_CZ: Přesměrování po odhlášení

en: Redirect default URLs to:
cs_CZ: Přesměrovat výchozí URL adresy na:

en: Redirect to:
cs_CZ: Přesměrovat na:

en: Relationship
cs_CZ: Vztah

en: Remove
cs_CZ: Odstranit

en: Remove 'Howdy'
cs_CZ: Odebrat 'Ahoj'

en: Remove WordPress logo/menu
cs_CZ: Odebrat WordPress logo/menu

en: Remove comments column
cs_CZ: Odebrat sloupec komentářů

en: Remove comments counter/link
cs_CZ: Odebrat počítadlo komentářů/link

en: Remove customize menu
cs_CZ: Odebrat nabídku přizpůsobení

en: Remove extra elements listed below, which most likely come from your theme or plugins.
cs_CZ: Odebrat další prvky uvedené níže, které s největší pravděpodobností pocházejí z vašeho motivu nebo pluginů.

en: Remove new content menu
cs_CZ: Odebrat novou nabídku obsahu

en: Remove tags column (for posts)
cs_CZ: Odebrat sloupec štítků (pro příspěvky)

en: Remove the Help tab and drawer
cs_CZ: Odebrat záložku a kartu nápovědy

en: Remove updates counter/link
cs_CZ: Odebrat počítadlo aktualizací/link

en: Remove various elements from the admin bar.
cs_CZ: Odstraňte různé prvky z administrátorské lišty.

en: Render this field with Select2
cs_CZ: Vykreslete toto pole pomocí Výběr2

en: Repeater
cs_CZ: Opakovač

en: Repeater Row
cs_CZ: Řádek opakovače

en: Replace Media
cs_CZ: Nahradit soubor

en: Reset Menu
cs_CZ: Resetovat menu

en: Resize newly uploaded, large images to a smaller dimension and delete originally uploaded files. BMPs and non-transparent PNGs will be converted to JPGs and resized.
cs_CZ: Změnit velikost nově nahraných velkých obrázků na menší rozměr a odstranit původně nahrané soubory. BMP a netransparentní PNG budou převedeny na JPG a změněna jejich velikost.

en: Resources: %1$s | %2$s | %3$s | %4$s
cs_CZ: Zdroje: %1$s | %2$s | %3$s | %4$s

en: Restrict login ID to username or email address only.
cs_CZ: Omezit přihlašovací ID pouze na uživatelské jméno nebo e-mailovou adresu.

en: Return Value
cs_CZ: Návratová hodnota

en: Review
cs_CZ: Přehled

en: Revisions Control
cs_CZ: Kontrola revizí

en: Right Edge
cs_CZ: Pravý okraj

en: Right Half
cs_CZ: Pravá polovina

en: Right Side
cs_CZ: Pravá strana

en: Row Display
cs_CZ: Zobrazení řádků

en: Row Label
cs_CZ: Označení řádku

en: SE Visibility: OFF
cs_CZ: SE Viditelnost: VYP

en: SVG Upload
cs_CZ: Nahrání SVG

en: Save Changes
cs_CZ: Uložit změny

en: Search %s
cs_CZ: Vyhledávání %s

en: Search Code Snippets
cs_CZ: Hledat úryvky kódu

en: Search Engines Visibility Status
cs_CZ: Stav viditelnosti vyhledávačů

en: Search Field Groups
cs_CZ: Hledat skupinu polí

en: Search Options Page
cs_CZ: Vyhledat stránku možností

en: Search Post Types
cs_CZ: Hledat typy příspěvků

en: Search Taxonomies
cs_CZ: Hledat taxonomie

en: Search engines are discouraged from indexing this site. Click to change the settings.
cs_CZ: Vyhledávače jsou od indexování tohoto webu odrazovány. Kliknutím změníte nastavení.

en: Search terms
cs_CZ: Hledané výrazy

en: Search users
cs_CZ: Hledat uživatele

en: Search...
cs_CZ: Vyhledávání...

en: Search:
cs_CZ: Vyhledávání:

en: Security
cs_CZ: Bezpečnost

en: Select
cs_CZ: Vybrat

en: Select New Media File
cs_CZ: Vyberte nový mediální soubor

en: Select Profile Picture
cs_CZ: Vyberte profilový obrázek

en: Select an Image
cs_CZ: Vyberte obrázek

en: Send Now
cs_CZ: Odeslat nyní

en: Sending test email...
cs_CZ: Odesílání zkušebního e-mailu...

en: Set custom redirect URL for all or some user roles after login.
cs_CZ: Po přihlášení nastavte vlastní URL adresu přesměrování pro všechny nebo některé uživatelské role.

en: Set custom redirect URL for all or some user roles after logout.
cs_CZ: Po odhlášení nastavte vlastní URL adresu přesměrování pro všechny nebo některé uživatelské role.

en: Set custom sender name and email. Optionally use external SMTP service to ensure notification and transactional emails from your site are being delivered to inboxes.
cs_CZ: Nastavení vlastního jména odesílatele a e-mailu. Volitelně použijte externí službu SMTP, abyste zajistili doručení oznámení a transakčních e-mailů z vašeho webu do schránek.

en: Set interval to once every
cs_CZ: Nastavte interval na jednou za

en: Set the password:
cs_CZ: Nastavte heslo:

en: Set width to
cs_CZ: Nastavte šířku na

en: Settings saved.
cs_CZ: Nastavení uloženo.

en: Share about ASE on:
cs_CZ: Sdílet o ASE na:

en: Show All
cs_CZ: Zobrazit vše

en: Show Custom Taxonomy Filters
cs_CZ: Zobrazit filtry vlastní taxonomie

en: Show ID column
cs_CZ: Zobrazit ID sloupce

en: Show ID in action rows along with links for Edit, View, etc.
cs_CZ: Zobrazit ID v řádcích akcí spolu s odkazy pro Upravit, Zobrazit atd.

en: Show Less
cs_CZ: Zobrazit méně

en: Show _MENU_ entries
cs_CZ: Zobrazit _MENU_ záznamy

en: Show a customizable maintenance page on the frontend while performing a brief maintenance to your site. Logged-in administrators can still view the site as usual.
cs_CZ: Zobrazte na frontendu přizpůsobitelnou stránku údržby a proveďte krátkou údržbu svého webu. Přihlášení administrátoři mohou web stále prohlížet jako obvykle.

en: Show additional filter(s) on list tables for hierarchical, custom taxonomies.
cs_CZ: Zobrazit další filtry v tabulkách seznamů pro hierarchické vlastní taxonomie.

en: Show admin bar status when search engines are set to be discouraged from indexing the site. This is set through a "Search engine visibility" checkbox in Settings >> Reading.
cs_CZ: Zobrazit stav panelu administrátora, když jsou vyhledávače nastaveny tak, aby je odrazovaly od indexování webu. To se nastavuje pomocí zaškrtávacího políčka "Viditelnost vyhledávače" v Nastavení >> Čtení.

en: Show duplication link on:
cs_CZ: Zobrazit duplicitní odkaz na:

en: Show excerpt column
cs_CZ: Zobrazit sloupec výňatků

en: Show featured image column
cs_CZ: Zobrazit sloupec doporučených obrázků

en: Show file size column in media library
cs_CZ: Zobrazit sloupec velikosti souboru v knihovně médií

en: Show quick summary of the system the site is running on to admins, in the "At a Glance" dashboard widget. This includes the web server software, the PHP version, the database software and server IP address.
cs_CZ: Zobrazte administrátorům rychlé shrnutí systému, na kterém web běží, ve widgetu řídicího panelu „Na první pohled“. To zahrnuje software webového serveru, verzi PHP, databázový software a IP adresu serveru.

en: Show quick summary of the system the site is running on to admins, in the "At a Glance" dashboard widget. This includes the web server software, the PHP version, the database software and server IP address. It will also show the size of the site, database, root, wp-content, plugins, themes and upload folders.
cs_CZ: Zobrazte administrátorům rychlé shrnutí systému, na kterém web běží, ve widgetu řídicího panelu „Na první pohled“. To zahrnuje software webového serveru, verzi PHP, databázový software a IP adresu serveru. Zobrazí také velikost webu, databáze, kořenového adresáře, obsahu wp, pluginů, témat a složek pro nahrávání.

en: Show the values by default
cs_CZ: Ve výchozím nastavení zobrazit hodnoty

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
cs_CZ: Zobrazuje se 0 až 0 z 0 záznamů

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
cs_CZ: Zobrazeno _START_ až _END_ z _TOTAL_ záznamů

en: Side
cs_CZ: Strana

en: Site Identity on Login Page
cs_CZ: Identita webu na přihlašovací stránce

en: Skipped
cs_CZ: Přeskočit

en: Snippet updated
cs_CZ: Úryvek aktualizován

en: Submit
cs_CZ: Předložit

en: Support
cs_CZ: Podpora

en: Taxonomy Options
cs_CZ: Možnosti taxonomie

en: Taxonomy Terms
cs_CZ: Taxonomické termíny

en: Term
cs_CZ: Výraz

en: Term IDs
cs_CZ: ID termínů

en: Term does not exist, so cannot be deleted
cs_CZ: Termín neexistuje, proto jej nelze smazat

en: Terms Order
cs_CZ: Podmínky řazení

en: Test email was successfully processed</span>.<br />Please check the destination email's inbox to verify successful delivery.
cs_CZ: Testovací e-mail byl úspěšně zpracován</span>.<br />Zkontrolujte prosím doručenou poštu cílového e-mailu a ověřte úspěšné doručení.

en: Text Area
cs_CZ: Textová oblast

en: Text Type
cs_CZ: Typ textu

en: The %s directory could not be created
cs_CZ: Adresář %s nelze vytvořit

en: The %s directory is not writable, therefore the code snippet files cannot be saved.
cs_CZ: Do adresáře %s nelze zapisovat, proto soubory s úryvkem kódu nelze uložit.

en: The Pro version of ASE is here! Lifetime Deal (LTD) available.
cs_CZ: Pro verze ASE je tady! Doživotní dohoda (LTD) k dispozici.

en: The code is active. Click to deactivate it
cs_CZ: Kód je aktivní. Kliknutím jej deaktivujete

en: The code is inactive. Click to activate it
cs_CZ: Kód je neaktivní. Kliknutím jej aktivujete

en: The current file will be replaced with the uploaded / selected file (of the same type) while retaining the current ID, publish date and file name. Thus, no existing links will break.
cs_CZ: Aktuální soubor bude nahrazen nahraným/vybraným souborem (stejného typu), přičemž se zachová aktuální ID, datum publikování a název souboru. Nepřeruší se tedy žádné existující odkazy.

en: The field group with the lowest order will appear first.
cs_CZ: Skupina polí s nejnižším pořadím se zobrazí jako první.

en: The field label that editors will see.
cs_CZ: Popisek pole, který se zobrazí editorům.

en: The field name is passed into get_cf() to retrieve values. Use only lowercase letters, numbers, and underscores.
cs_CZ: Název pole se předává funkci get_cf() pro získání hodnot. Používejte pouze malá písmena, číslice a podtržítka.

en: The role(s) above have the <code>%s</code> capability required to view and access the menu item.
cs_CZ: Výše uvedené role mají schopnost <code>%s</code> potřebnou k zobrazení a přístupu k položce nabídky.

en: The taxonomy_name or args[taxonomy_name] parameter must be included in the request.
cs_CZ: V požadavku musí být uveden parametr taxonomy_name nebo args[taxonomy_name].

en: The text beside the checkbox
cs_CZ: Text vedle zaškrtávacího políčka

en: This is a multi-select field
cs_CZ: Toto je pole s vícenásobným výběrem

en: This is a required field
cs_CZ: Toto je požadované pole

en: This site is undergoing maintenance for an extended period today. Thanks for your patience.
cs_CZ: Tento web dnes prochází rozsáhlejší údržbou. Děkuji za trpělivost.

en: Thumbnail (cropped)
cs_CZ: Miniatura (oříznutá)

en: Tips
cs_CZ: Tipy

en: Title
cs_CZ: Název

en: To exclude an image from conversion and resizing, append '-nr' suffix to the file name, e.g. bird-photo-4k-nr.jpg
cs_CZ: Chcete-li obrázek vyloučit z konverze a změny velikosti, připojte k názvu souboru příponu '-nr', např. bird-photo-4k-nr.jpg.

en: Toggle row visibility
cs_CZ: Přepnout viditelnost řádku

en: Tools
cs_CZ: Nástroje

en: Translate
cs_CZ: Přeložit

en: Transparency
cs_CZ: Průhlednost

en: Tree View
cs_CZ: Zobrazení stromu

en: Trigger publishing of scheduled posts of all types marked with "missed schedule", anytime the site is visited.
cs_CZ: Spustit publikování naplánovaných příspěvků všech typů označených "zmeškaným plánem", kdykoli je stránka navštívena.

en: Type
cs_CZ: Typy

en: Unable to delete %s
cs_CZ: Nelze smazat %s

en: Unauthorized.
cs_CZ: Neautorizované.

en: Uncategorized
cs_CZ: Nezařazené

en: Under maintenance
cs_CZ: Probíhá údržba

en: Update %s
cs_CZ: Aktualizace %s

en: Update Options Page
cs_CZ: Aktualizovat stránku možností

en: Update Post Type
cs_CZ: Aktualizujte typ příspěvku

en: Upgrade
cs_CZ: Aktualizovat

en: Uploaded Date
cs_CZ: Datum nahrání

en: Uploaded Date and Time
cs_CZ: Datum a čas nahrání

en: Uploaded Time
cs_CZ: Čas nahrání

en: Use Selected Image
cs_CZ: Použít vybraný obrázek

en: Use a shortcode like the following examples to display an email address on the frontend of your site: 
            		<ul>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com"]</strong> to display the email on it's own line</li>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline"]</strong> to show the email inline</li>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline" link="yes"]</strong> to show the email inline and linked with <strong>mailto:</strong></li>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline" link="yes" subject="I'm interested to learn about your services..."]</strong> to show the email inline and linked with <strong>mailto:</strong> with a pre-defined subject line.</li>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline" link="yes" class="custom-class-name"]</strong> to show the email inline, linked with <strong>mailto:</strong> and has a custom CSS class to more easily customize the style.</li>
            		</ul>
cs_CZ: Pro zobrazení e-mailové adresy na úvodní straně webu použijte zkrácený kód, jako jsou následující příklady: 
    <ul>
    <li><strong>[obfuscate email="john@example.com"]</strong> zobrazí e-mail na samostatném řádku.</li>
    <li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline"]</strong> zobrazí e-mail inline</li>
    <li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline" link="yes"]</strong> zobrazit e-mail v řádku a propojený s <strong>mailto:</strong></li>
    <li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline" link="yes" subject="Mám zájem dozvědět se více o vašich službách..."]</strong> zobrazí e-mail v řádku a propojený s <strong>mailto:</strong> s předdefinovaným předmětem.</li>
    <li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline" link="yes" class="custom-class-name"]</strong> zobrazit e-mail v řádku, propojený s <strong>mailto:</strong> a má vlastní třídu CSS pro snadnější přizpůsobení stylu.</li>
    </ul>

en: Use a shortcode like the following examples to display an email address on the frontend of your site: 
            		<ul>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com"]</strong> to display the email on it's own line</li>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline"]</strong> to show the email inline</li>
            		</ul>
cs_CZ: Pro zobrazení e-mailové adresy na úvodní straně webu použijte zkrácený kód, jako jsou následující příklady: 
    <ul>
    <li><strong>[obfuscate email="john@example.com"]</strong> zobrazí e-mail na samostatném řádku.</li>
    <li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline"]</strong> zobrazí e-mail inline</li>
    </ul>

en: Use as Profile Picture
cs_CZ: Použít jako profilový obrázek

en: Use custom order of terms on frontend query and display.
cs_CZ: Použijte vlastní pořadí výrazů v dotazu a zobrazení frontendu.

en: Use custom order on frontend query and display of enabled post types. You may need to manually set query order by <code>menu_order</code> in an <code>ascending</code> order.
cs_CZ: Použijte vlastní pořadí na frontend dotazu a zobrazení povolených typů příspěvků. Možná budete muset ručně nastavit pořadí dotazů pomocí <code>menu_order</code> ve <code>vzestupném</code> pořadí.

en: Use the site icon and URL to replace the default WordPress logo with link to wordpress.org on the login page. Go to the <a href="%s">customizer</a> to set or change your site icon.
cs_CZ: Pomocí ikony webu a URL adresy nahraďte výchozí logo WordPress s odkazem na wordpress.org na přihlašovací stránce. Přejděte do <a href="%s">přizpůsobovače</a> a nastavte nebo změňte ikonu svého webu.

en: User
cs_CZ: Uživatel

en: User Roles
cs_CZ: Uživatelské role

en: Username
cs_CZ: Uživatelské jméno

en: Username only
cs_CZ: Pouze uživatelské jméno

en: Utilities
cs_CZ: Utility

en: Validate with:
cs_CZ: Ověřit pomocí:

en: Validation
cs_CZ: Validace

en: Various Admin UI Enhancements
cs_CZ: Různá vylepšení uživatelského rozhraní správce

en: Various, smaller enhancements for different parts of the admin interface.
cs_CZ: Různá drobná vylepšení částí administrátorského rozhraní.

en: Vertical
cs_CZ: Vertikální

en: View
cs_CZ: Zobrazení

en: View Admin as Role
cs_CZ: Zobrazit správce jako roli

en: View Code Snippet
cs_CZ: Zobrazit úryvek kódu

en: View Field Group
cs_CZ: Zobrazit skupinu polí

en: View Options Page
cs_CZ: Zobrazit stránku možností

en: View Post Type
cs_CZ: Zobrazit typ příspěvku

en: View Taxonomy
cs_CZ: Zobrazit taxonomii

en: View admin pages and the site (logged-in) as one of the non-administrator user roles.
cs_CZ: Zobrazte stránky správce a web (přihlášení) jako jednu z neadministrátorských uživatelských rolí.

en: WYSIWYG Editor
cs_CZ: WYSIWYG editor

en: We'll be back soon.
cs_CZ: Brzy se vrátíme.

en: WebP quality:
cs_CZ: Kvalita WebP:

en: Welcome to WordPress
cs_CZ: Vítejte ve WordPressu

en: Wider Admin Menu
cs_CZ: Širší nabídka správce

en: Width
cs_CZ: Šířka

en: Write a quick, 5-star review for ASE
cs_CZ: Napište rychlou 5ti hvězdičkovou recenzi na ASE

en: Yes
cs_CZ: Ano

en: You can also append <strong>?bypass=%1$s</strong> in the URL to bypass the password entry form. e.g. %2$s/?bypass=%3$s. This can be useful when you need to quickly share a dev site with another person, e.g. a client.
cs_CZ: Můžete také připojit <strong>?bypass=%1$s</strong> v URL, abyste vynechali formulář pro zadání hesla. e.g. %2$s/?bypass=%3$s. To může být užitečné, když potřebujete rychle sdílet vývojářský web s jinou osobou, např. s klientem.

en: Your IP address is %1$s <span class="faded">(from %2$s header)</span>
cs_CZ: Vaše IP adresa je %1$s <span class="faded">(from %2$s header)</span>

[ctx: add new]
en: Add Code Snippet
cs_CZ: Přidat úryvek kódu

[ctx: add new on admin bar]
en: Code Snippet
cs_CZ: Úryvek kódu

[ctx: admin menu]
en: Code Snippets
cs_CZ: Úryvky kódu

en: e.g. 202.73.201.157
cs_CZ: např. 202.73.201.157

en: equals
cs_CZ: je rovno

en: failed login attempts allowed before 15 minutes lockout
cs_CZ: neúspěšné pokusy o přihlášení povolené před 15ti minutovou blokací

en: for:
cs_CZ: pro:

en: is not
cs_CZ: není

en: lockout(s) will block further login attempts for 24 hours
cs_CZ: uzamčení zablokuje další pokusy o přihlášení na 24 hodin.

en: pixels
cs_CZ: pixelů

en: pixels <span class="faded">(Default is 1920 pixels)</span>
cs_CZ: pixelů <span class="faded">(Výchozí hodnota je 1920 pixelů)</span>

en: pixels. <span class="faded">(Default is 1920 pixels)</span>
cs_CZ: pixelů. <span class="faded">(Výchozí hodnota je 1920 pixelů)</span>

[ctx: post type general name]
en: Code Snippets
cs_CZ: Úryvky kódu

[ctx: post type singular name]
en: Code Snippet
cs_CZ: Úryvek kódu

en: revisions for:
cs_CZ: revize pro:

en: with AVIF support
cs_CZ: s podporou AVIF

en: without AVIF support
cs_CZ: bez podpory AVIF
