Admin and Site Enhancements (ASE) Pro - en to ro translation catalogue (1550 entries)

en: "I'm not a robot" checkbox
ro: Caseta de selectare "Nu sunt un robot"

en: %1$s entry permanently deleted | %1$s entries permanently deleted
ro[0]: %1$s intrare ștearsă permanent
ro[1]: %1$s intrări șterse permanent
ro[2]: %1$s de intrări șterse permanent

en: %1$s form moved to the Trash. %2$sUndo%3$s | %1$s forms moved to the Trash. %2$sUndo%3$s
ro[0]: %1$s formular a fost mutat la coșul de gunoi. %2$sAnulare%3$s
ro[1]: %1$s formulare au fost mutat la coșul de gunoi. %2$sAnulare%3$s
ro[2]: %1$s de formulare au fost mutat la coșul de gunoi. %2$sAnulare%3$s

en: %1$s form permanently deleted | %1$s forms permanently deleted
ro[0]: %1$s formular șters permanent
ro[1]: %1$s formulare șterse permanent
ro[2]: %1$s de formulare șterse permanent

en: %1$s form permanently deleted. | %1$s forms permanently deleted.
ro[0]: Formular %1$s șters definitiv.
ro[1]: %1$s formulare șterse definitiv.
ro[2]: %1$s de formulare șterse definitiv.

en: %1$s form restored from the Trash. | %1$s forms restored from the Trash.
ro[0]: %1$s formular restaurat din coșul de gunoi.
ro[1]: %1$s formulare restaurate din coșul de gunoi.
ro[2]: %1$s de formulare restaurate din coșul de gunoi.

en: %s (Edit )
ro: %s (Editare )

en: %s Field
ro: %s Câmp

en: %s characters only allowed.
ro: Sunt permise numai caractere %s.

en: %s is invalid.
ro: %s nu este valabil.

en: %s is required.
ro: %s este obligatoriu.

en: ( no title )
ro: ( fără titlu )

en: (Default is 'secret')
ro: (Implicit este „secret”)

en: (Default is 160px)
ro: (Valoarea implicită este 160 px)

en: (Default is 20%)
ro: (Implicit este 20%)

en: (filtered from _MAX_ total entries)
ro: (filtrat din _MAX_ intrări totale)

en: 0.000001 (6 decimal places)
ro: 0,000001 (6 zecimale)

en: 0.00001 (5 decimal places)
ro: 0,00001 (5 zecimale)

en: 0.0001 (4 decimal places)
ro: 0,0001 (4 zecimale)

en: 0.001 (3 decimal places)
ro: 0,001 (3 zecimale)

en: 0.01 (2 decimal places)
ro: 0,01 (2 zecimale)

en: 0.1 (1 decimal place)
ro: 0,1 (1 zecimală)

en: 1 Column
ro: 1 Coloană

en: 1 hour (default)
ro: 1 oră (implicit)

en: 1 minute
ro: 1 minut

en: 1-3 years
ro: 1-3 ani

en: 1-6 months
ro: 1-6 luni

en: 10 minutes
ro: 10 minute

en: 10 years ahead
ro: 10 ani înainte

en: 100 years ahead
ro: 100 de ani înainte

en: 1000 (1 thousand)
ro: 1000 (1 mie)

en: 10000 (10 thousands)
ro: 10000 (10 mii)

en: 100000 (100 thousands)
ro: 100000 (100 de mii)

en: 1000000 (1 million)
ro: 1000000 (1 milion)

en: 120 seconds
ro: 120 de secunde

en: 15 minutes
ro: 15 minute

en: 15 seconds
ro: 15 secunde

en: 2 Columns
ro: 2 Coloane

en: 2 minutes
ro: 2 minute

en: 20 minutes
ro: 20 de minute

en: 25 years ahead
ro: 25 de ani înainte

en: 3 Columns
ro: 3 Coloane

en: 3 minutes
ro: 3 minute

en: 30 minutes
ro: 30 de minute

en: 30 seconds
ro: 30 de secunde

en: 4 Columns
ro: 4 Coloane

en: 4 hours
ro: 4 ore

en: 404 page
ro: Pagina 404

en: 45 seconds
ro: 45 de secunde

en: 5 Columns
ro: 5 Coloane

en: 5 minutes
ro: 5 minute

en: 50 years ahead
ro: 50 de ani înainte

en: 6 Columns
ro: 6 Coloane

en: 6-12 months
ro: 6-12 luni

en: 60 minutes
ro: 60 de minute

en: 60 seconds
ro: 60 de secunde

en: 65 or above
ro: 65 sau peste

en: 75 years ahead
ro: 75 de ani înainte

en: 90 seconds
ro: 90 de secunde

en: <a href="#" class="csm-add-filter">Specify frontend location details &raquo;</a>
ro: <a href="#" class="csm-add-filter">Specificați detaliile locației din partea din față &raquo;</a>

en: <div class="asenha-warning">This feature <strong>only works for/with the default WordPress login page</strong>. It does not support using custom login page you manually created with a page builder or with another plugin.<br /><br />It's also <strong>not yet compatible with two-factor authentication (2FA) methods</strong>. If you use a 2FA plugin, please use the change login URL feature bundled in that plugin, or use another plugin that is compatible with it.<br /><br />And obviously, to improve security, please <strong>use something other than 'login'</strong> for the custom login slug.</div>
ro: <div class="asenha-warning">Această opțiune <strong>funcționează doar pentru/cu pagina implicită de conectare WordPress</strong>. Nu suportă utilizarea paginii de autentificare personalizate pe care ați creat-o manual cu un constructor de pagini sau cu un alt plugin.<br /><br />De asemenea, <strong>nu este încă compatibilă cu metodele de autentificare cu doi factori (2FA)</strong>. Dacă utilizați un plugin 2FA, vă rugăm să utilizați funcția de schimbare a URL-ului de autentificare inclusă în acel plugin sau să utilizați un alt plugin care este compatibil cu acesta.<br /><br />Și, evident, pentru a îmbunătăți securitatea, vă rugăm să <strong>utilizați altceva decât 'login'</strong> pentru slug-ul de autentificare personalizat.</div>

en: <span class="faded">(Default is 1 minute)</span>
ro: <span class="faded">(Implicit este 1 minut)</span>

en: <span class="faded">(Default is 15 seconds)</span>
ro: <span class="faded">(Implicit este 15 secunde)</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Authentication</span>
ro: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Autentificare</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Detect IP address from the following header first:</span>
ro: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Detectați mai întâi adresa IP din următorul antet:</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Host</span>
ro: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Gazdă</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Live Site URL</span>
ro: <span class="field-sublabel sublabel-wide">URL Site Live</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Password</span>
ro: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Parolă</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Reply-to email</span>
ro: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Email reply-to</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Reply-to name</span>
ro: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Nume reply-to</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Security</span>
ro: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Securitate</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Send a test email to</span>
ro: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Trimite un email de testare la</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Sender email</span>
ro: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Email expeditor</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Sender name</span>
ro: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Nume expeditor</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Username</span>
ro: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Nume utilizator</span>

en: <strong>Code to insert after &lt;body&gt; with the priority of</strong>
ro: <strong>Cod de inserat după &lt;body&gt; cu prioritate pentru</strong>

en: <strong>Code to insert before &lt;/head&gt; with the priority of</strong>
ro: <strong>Cod de inserat înainte de &lt;/head&gt; cu prioritate pentru</strong>

en: <strong>Code to insert in footer section before &lt;/body&gt; with the priority of</strong>
ro: <strong>Cod de inserat în secțiunea subsol înainte de &lt;/body&gt; cu prioritate pentru</strong>

en: <strong>Error:</strong> Invalid email or incorrect password.
ro: <strong>Eroare:</strong> adresă de email nu este validă sau parola este incorectă.

en: <strong>Insert CSS with the priority of</strong>
ro: <strong>Inserare CSS cu prioritate de</strong>

en: <strong>Your ads.txt content:</strong>
ro: <strong>Conținutul tău ads.txt:</strong>

en: <strong>Your app-ads.txt content:</strong>
ro: <strong>Conținutul tău app-ads.txt:</strong>

en: A particular page/post/CPT.
ro: O anumită pagină/postare/CPT.

en: A post type of the current page.
ro: Un tip de postare al paginii curente.

en: A single URL for some or all roles
ro: O singură adresă URL pentru unele sau toate rolurile

en: ALTCHA (self-hosted)
ro: ALTCHA (găzduit de dvs.)

en: ALTCHA secret key
ro: Cheie secretă ALTCHA

en: ALTCHA widget
ro: Widget ALTCHA

en: ALTCHA will not work untill the Secret Key is set up. Add the key in ASE's CAPTCHA Protection module %1$shere%2$s.
ro: ALTCHA nu va funcționa până când nu este configurată cheia secretă. Adăugați cheia în modulul de protecție CAPTCHA al ASE %1$saici%2$s.

en: AND
ro: ȘI

en: ASE Pro YEAR-END SALE! 20% DISCOUNT. Lifetime Deal (LTD) available.
ro: REDUCERI DE SFÂRȘIT DE AN ASE Pro! REDUCERE DE 20%. Este disponibilă oferta pe viață.

en: AVIF Support Status
ro: Stare suport AVIF

en: AVIF Upload
ro: Încărcare AVIF

en: About the same
ro: Cam la fel

en: Accounting / Finance
ro: Contabilitate / Finanțe

en: Action
ro: Acțiune

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Activate
ro: Activează

en: Active
ro: Activ

en: Add
ro: Adaugă

en: Add CAPTCHA protection to various forms in your site to help prevent automated bot, spam or malicious submissions.
ro: Adăugați protecție CAPTCHA la diferite formulare din site-ul dvs. pentru a preveni trimiterea automată a bot-urilor, a spam-urilor sau a mesajelor malițioase.

en: Add CSS / SCSS Snippet
ro: Adaugă Snippet (Fragment de Cod) CSS / SCSS

en: Add CSS/SCSS code
ro: Adaugă cod CSS/SCSS

en: Add Child
ro: Adaugă Copil

en: Add Code Snippet
ro: Adaugă Fragment de Cod (Snippet)

en: Add Condition
ro: Adaugă Condiție

en: Add Fields Here
ro: Adăugați câmpuri aici

en: Add File
ro: Adaugă Fișier

en: Add HTML Snippet
ro: Adăugați Snippet (Fragment de Cod) HTML

en: Add HTML code
ro: Adaugă cod HTML

en: Add JS Snippet
ro: Adăugați Snippet (Fragment de Cod) JS

en: Add JS code
ro: Adaugă cod JS

en: Add More Email
ro: Adaugă Mai Multe Adrese Email

en: Add New
ro: Adaugă nou

en: Add New %s
ro: Adăugați %s nou

en: Add New Field Group
ro: Adaugă Grup nou de câmpuri

en: Add New Form
ro: Adaugă formular nou

en: Add New Options Page
ro: Adăugați o Nouă Pagină de Opțiuni

en: Add New Post Type
ro: Adaugă Tip Postare Nou

en: Add New Style Template
ro: Adăugare Șablon Stil Nou

en: Add New Taxonomy
ro: Adaugă Taxonomie Nouă

en: Add PHP Snippet
ro: Adăugați Snippet (Fragment de Cod) PHP

en: Add Row
ro: Adaugă Rând

en: Add Separator
ro: Adăugați separator

en: Add User Role Slug(s) to Admin Body Classes
ro: Adaugă Slug(uri) de Rol de Utilizator pentru Clasele Corp Admin

en: Add Username to Admin Body Classes
ro: Adăugați numele de utilizator la Clasele Corpului de Administrare

en: Add Your Review
ro: Adaugă recenzia ta

en: Add a delay of 1.5 seconds to verification
ro: Adăugați o întârziere de 1,5 secunde la verificare

en: Add categories for the media library and enable drag-and-drop categorization of media items. Categories can then be used to filter media items during media insertion into content.
ro: Adăugați categorii pentru biblioteca media și permiteți categorizarea elementelor media prin glisare și fixare. Categoriile pot fi apoi utilizate pentru a filtra elementele media în timpul inserării media în conținut.

en: Add custom &lt;body&gt; class(es) on the singular view of some or all public post types. Compatible with classes already added using <a href="https://wordpress.org/plugins/wp-custom-body-class" target="_blank">Custom Body Class plugin</a>.
ro: Adăugați clase &lt;body&gt; personalizate pe vizualizarea singulară a unora sau a tuturor tipurilor de post publice. Compatibil cu clasele deja adăugate utilizând <a href="https://wordpress.org/plugins/wp-custom-body-class" target="_blank">pluginul Custom Body Class</a>.

en: Add custom CSS on all admin pages for all user roles.
ro: Adaugă CSS personalizat pe toate paginile de administrare pentru toate rolurile de utilizator.

en: Add custom CSS on all frontend pages for all user roles.
ro: Adaugă CSS personalizat în toate paginile din partea din față pentru toate rolurile de utilizator.

en: Address
ro: Adresă

en: Admin
ro: Administrator

en: Admin Columns Manager
ro: Gestiune Coloane Administrare

en: Admin Columns Manager for
ro: Manager de coloane Admin pentru

en: Admin Interface
ro: Interfață de administrare

en: Admin Logo
ro: Logo-ul Admin

en: Admin Menu Organizer
ro: Organizator meniu de administrare

en: Admin Notices
ro: Notificări pentru administrator

en: Admin bar
ro: Bară Administrare

en: Admin bar (frontend) & admin menu (backend)
ro: Bara de administrare (frontend) și meniul de administrare (backend)

en: Admin menu
ro: Meniu de administrare

en: Advanced Options
ro: Opțiuni Avansate

en: Advertising / Public Relations
ro: Publicitate / Relații publice

en: Aerospace / Aviation
ro: Aerospațial / Aviație

en: After &lt;body&gt;
ro: După &lt;body&gt;

en: After duplication, redirect to:
ro: După ce ai duplicat, redirecționează la:

en: After saving the settings above, check if everything is configured properly below.
ro: După ce salvezi setările de mai sus, verifică mai jos dacă totul este configurat corect.

en: Age Groups
ro: Grupe de vârstă

en: Agree
ro: De acord

en: Agreement
ro: Acord

en: Alignment
ro: Aliniere

en: All
ro: Toate

en: All %s
ro: Toate %s

en: All Code Snippets
ro: Toate Fragmentele de Cod

en: All Forms
ro: Toate formularele

en: All Media
ro: Toate Elementele Media

en: All Types
ro: Toate Tipurile

en: All files
ro: Toate fișierele

en: Allow Custom Navigation Menu Items to Open in New Tab
ro: Permiteți elementelor de meniu de navigare personalizate să se deschidă în fila nouă

en: Allow custom navigation menu items to have links that open in new browser tab via target="_blank" attribute. The rel="noopener noreferrer nofollow" attribute will also be added for enhanced security and SEO benefits.
ro: Permiteți elementelor de meniu de navigare personalizate să aibă linkuri care se deschid în noul tab al browserului prin atributul target=„_blank”. Atributul rel=„noopener noreferrer nofollow” va fi, de asemenea, adăugat pentru securitate sporită și beneficii SEO.

en: Allow some or all user roles to upload SVG files, which will then be sanitized to keep things secure.
ro: Permiteți unora sau tuturor rolurilor de utilizator să încarce fișiere SVG, care vor fi apoi curățate pentru a păstra securitatea.

en: Allow visitors with the following IP addresses to view the site directly:
ro: Permiteți vizitatorilor cu următoarele adrese IP să vizualizeze direct site-ul:

en: Also disable frontend block styles / CSS files for the selected post types.
ro: De asemenea, dezactivează stilurile blocurilor/fișierele CSS în partea din față pentru tipurile de articol selectate.

en: Also enable custom ordering for the following post type(s), which are non-hierarchical and does not support page attributes:
ro: De asemenea, activați ordonarea personalizată pentru următoarele tipuri de postare, care nu sunt ierarhice și nu acceptă atribute de pagină:

en: Also enable frontend access for:
ro: De asemenea, activați accesul frontend pentru:

en: Also hide admin notices for non-administrators.
ro: De asemenea, ascundeți notificările administratorului pentru persoanele care nu sunt administratori.

en: Also show additional filter(s) for non-hierarchical taxonomies.
ro: De asemenea, afișează filtru(e) suplimentar(e) pentru taxonomiile non-ierarhice.

en: Always (on page load)
ro: Întotdeauna (la încărcarea paginii)

en: Always hide for user role(s)
ro: Ascundeți întotdeauna pentru rolul (rolurile) utilizatorului

en: An URL of the current page where a user who views your website is located.
ro: O adresă URL a paginii curente în care se află un utilizator care vizualizează site-ul dvs. web.

en: Any
ro: Oricare

en: April
ro: Aprilie

en: Archive
ro: Arhivă

en: Arts / Entertainment / Publishing
ro: Arte / Divertisment / Editură

en: As a file
ro: Sub formă de fișier

en: Ascending
ro: Ascendent

en: Associate degree
ro: Diplomă de asociat

en: Attachment ID
ro: ID Atașament

en: Attachments
ro: Atașament

en: Attempts<br />Lockouts
ro: Încercări<br />Blocări

en: Author Display Name
ro: Nume Autor Afișat

en: Author Email
ro: Email Autor

en: Author Login
ro: Conectare Autor

en: Author Meta Field
ro: Câmp Meta Autor

en: Author Nice Name
ro: Nume Frumos Autor

en: Author URL
ro: URL Autor

en: Author archive
ro: Arhivă autor

en: Auto Responder
ro: Răspuns Automat

en: Auto verification
ro: Verificare automată

en: Auto-Publish Posts with Missed Schedule
ro: Publicarea automată a postărilor cu program ratat

en: Automatic Width
ro: Lățime automată

en: Automatically obfuscate email addresses in post content.
ro: Ofuscați automat adresele de e-mail în conținutul postărilor.

en: Automotive
ro: Automobile

en: Bachelor's degree
ro: Diplomă de licență

en: Background
ro: Fundal

en: Background Color
ro: Culoare fundal

en: Background Color ( Focus )
ro: Culoare Fundal ( Focalizare )

en: Background Color (Hover )
ro: Culoare Fundal ( Trecere peste )

en: Banking / Mortgage
ro: Bănci / Ipoteci

en: Bar Color
ro: Culoare bară

en: Bar Color (Active )
ro: Culoarea barei (activă )

en: Before any two nations or group of nations decide to go to war, they should consider doing a chess tournament instead to settle their conflict
ro: Înainte ca două națiuni sau un grup de națiuni să decidă să intre în război, ar trebui să ia în considerare organizarea unui turneu de șah pentru a-și rezolva conflictul

en: Blob Scene
ro: Scena Blob

en: Blog / posts page
ro: Blog / pagina de postări

en: Blue
ro: Albastru

en: Blue Inverted
ro: Albastru inversat

en: Blur
ro: Estompare

en: Blurry Gradient
ro: Gradient încețoșat

en: Border Color
ro: Culoarea Marginii

en: Border Color ( Focus )
ro: Culoarea marginii ( Focalizare )

en: Border Color (Hover )
ro: Culoarea marginii ( Trecere peste )

en: Border Radius
ro: Raza marginii

en: Border Width
ro: Lățimea Marginii

en: Bottom
ro: Partea de jos

en: Bottom Spacing
ro: Distanță Inferioară

en: Box Shadow
ro: Umbră Casetă

en: Box Shadow ( Focus )
ro: Umbra Casetei ( Focalizare )

en: Box Shadow (Hover )
ro: Umbra Cutiei ( Trecere peste )

en: Boxed Plain
ro: Cutie simplă

en: Builder
ro: Constructor

en: Bulk Edit
ro: Editare în bloc

en: Bulk Edit Options
ro: Opțiuni de editare în masă

en: Business Development
ro: Dezvoltarea afacerilor

en: Business Opportunity
ro: Oportunitate de afaceri

en: Button Label
ro: Etichetă Buton

en: By specifying your live / production site's URL above, search engine visibility will be automatically disabled on your development / staging sites. This will prevent accidental indexing by search engines. Make sure you include the HTTP protocol, e.g. https://www.google.com
ro: Specificând mai sus adresa URL a site-ului dvs. live/de producție, vizibilitatea motorului de căutare va fi dezactivată automat pe site-urile dvs. de dezvoltare/etapare. Acest lucru va împiedica indexarea accidentală de către motoarele de căutare. Asigurați-vă că includeți protocolul HTTP, de ex. https://www.google.com

en: Bypass password protection with URL parameter
ro: Ocoliți protecția prin parolă cu ajutorul parametrului URL

en: Bypass verification of SSL certificate. This would be insecure if mail is delivered across the internet but could help in certain local and/or containerized WordPress scenarios.
ro: Ocolește verificarea certificatului SSL. Acest lucru ar fi nesigur dacă emailul este livrat pe internet, dar ar putea ajuta în anumite scenarii WordPress locale și/sau containerizate.

en: CAPTCHA Protection
ro: Protecție CAPTCHA

en: CAPTCHA type
ro: Tip CAPTCHA

en: CSS Class
ro: Clasa CSS

en: CSS Classes
ro: Clase CSS

en: CSS, JS, HTML and PHP code snippets
ro: Fragmente de Cod (snippets) CSS, JS, HTML și PHP

en: Canadian Provinces / Territories
ro: Provinciile / teritoriile canadiene

en: Cancel
ro: Anulare

en: Cannot delete %1$s, as it is not within %2$s.
ro: Nu se poate șterge %1$s, deoarece nu se află în %2$s.

en: Cannot redeclare %s.
ro: Nu se poate redeclara %s.

en: Cannot redeclare class %s.
ro: Nu se poate redeclara clasa %s.

en: Cannot redeclare function %s.
ro: Nu se poate redeclara funcția %s.

en: Cannot redeclare interface %s.
ro: Nu se poate redeclara interfața %s.

en: Capitalize
ro: Capitalizare

en: Categorize %s items
ro: Categorizare %s elemente

en: Categorize 1 item
ro: Categorizați 1 element

en: Categorized %s items
ro: Articole %s categorizate

en: Categorizing...
ro: Încadrare în categorii...

en: Category does not exist, so cannot be deleted
ro: Categoria nu există, deci nu poate fi ștearsă

en: Center
ro: Centru

en: Change Login URL
ro: Modifică URL-ul de autentificare

en: Changes have been saved
ro: Modificările au fost salvate

en: Changes have been saved.
ro: Modificările au fost salvate.

en: Checkbox
ro: Caseta de selectare

en: Checkboxes
ro: Casete de selectare

en: Choice
ro: Selecție

en: Choices
ro: Selecții

en: Choose Style Template
ro: Alege Șablon Stil

en: Choose a JSON file or drag it here
ro: Selectați un fișier JSON sau trageți-l aici

en: Choose a form field
ro: Alege un câmp de formular

en: Choose form to preview
ro: Alegeți formularul pentru previzualizare

en: Choose one
ro: Alegeți una dintre

en: Choose the email field by clicking on the TAGS above
ro: Alegeți câmpul de e-mail făcând clic pe ETICHETE de mai sus

en: Choose this to use the theme's style.
ro: Alegeți această opțiune pentru a utiliza stilul temei.

en: Choose this when you want to implement your own style.
ro: Alegeți această opțiune atunci când doriți să implementați propriul stil.

en: Choose this when you want to use the Form Builder default, minimalist style.
ro: Alegeți această opțiune atunci când doriți să utilizați stilul minimalist implicit al Constructorului de Formulare.

en: Cick Here
ro: Faceți clic aici

en: City
ro: Oraș/Localitate

en: Clean Up Admin Bar
ro: Curăță Bara de Administrare

en: Clean up admin pages by moving notices into a separate panel easily accessible via the admin bar.
ro: Curățați paginile de administrare prin mutarea notificărilor într-un panou separat ușor accesibil prin bara de administrare.

en: Clean up and speed up the dashboard by completely disabling some or all widgets. Disabled widgets won't load any assets nor show up under Screen Options.
ro: Curățați și accelerați tabloul de bord prin dezactivarea completă a unora sau a tuturor widget-urilor. Widget-urile dezactivate nu vor încărca niciun activ și nici nu vor apărea în Opțiuni ecran.

en: Clear Log
ro: Ștergeți jurnalul

en: Clerical / Administrative
ro: Biserică / Administrativ

en: Click or drag a field from the sidebar to add it to your form
ro: Faceți clic sau trageți un câmp din bara laterală pentru a-l adăuga la formularul dvs.

en: Click to view hidden admin notices
ro: Dă clic ca să vezi notificările ascunse pentru administrator

en: Close
ro: Inchide

en: Code Snippets
ro: Fragmente de Cod (Snippets)

en: Code Snippets Editor
ro: Editor de fragmente de cod

en: Code Snippets Manager
ro: Gestionare Fragmente de Cod

en: Collapse
ro: Restrânge

en: Color
ro: Culoare

en: Color ( Focus )
ro: Culoare ( Focalizare )

en: Color (Active )
ro: Culoare (Activ )

en: Color (Hover )
ro: Culoare (Trecere peste )

en: Column Gap
ro: Decalaj între coloane

en: Column Width
ro: Lățimea coloanei

en: Columns
ro: Coloane

en: Comment
ro: Comentariu

en: Comparison
ro: Comparație

en: Completely disable core, theme and plugin updates and auto-updates. Will also disable update checks, notices and emails.
ro: Dezactivează complet actualizările și actualizările automate ale nucleului, temelor și pluginurilor. De asemenea, va dezactiva verificările de actualizare, notificările și e-mailurile.

en: Complexity
ro: Complexitate

en: Configure
ro: Configurează

en: Confirmation
ro: Confirmare

en: Confirmation Type
ro: Tip Confirmare

en: Construction / Facilities
ro: Construcții / Instalații

en: Consumer Goods
ro: Bunuri de larg consum

en: Content
ro: Conținut

en: Content / HTML
ro: Conținut / HTML

en: Content / HTML - No Preview Available
ro: Conținut / HTML - Nu există previzualizare disponibilă

en: Content Duplication
ro: Duplicare conținut

en: Content Management
ro: Administrare conținut

en: Content Order
ro: Ordine conținut

en: Content for the Preview Column
ro: Conținut pentru coloana de previzualizare

en: Continents
ro: Continente

en: Contract
ro: Contractual

en: Conveniently add and manage CSS / SCSS, JS, HTML and PHP code snippets to modify your site's content, design, behaviour and functionalities
ro: Adăugați și gestionați convenabil fragmente de cod CSS / SCSS, JS, HTML și PHP pentru a modifica conținutul, designul, comportamentul și funcționalitățile site-ului dvs.

en: Conveniently register and edit custom post types and custom taxonomies. Enable the creation of custom field groups for your post types and options pages to store data for display on any part of your website.
ro: Înregistrați și editați în mod convenabil tipuri de postări personalizate și taxonomii personalizate. Permiteți crearea de grupuri de câmpuri personalizate pentru tipurile de postări și pagini de opțiuni pentru a stoca date care să fie afișate în orice parte a site-ului dvs.

en: Convert BMP, PNG and JPG uploads to WebP instead of JPG.
ro: Convertiți încărcările BMP, PNG și JPG în WebP în loc de JPG.

en: Convert newlines to <br />
ro: Conversia liniilor noi în <br />

en: Copied!
ro: Copiat!

en: Copy
ro: Copiază

en: Could not create temporary folder at %s
ro: Nu s-a putut crea un folder temporar la %s

en: Could not save uploaded file. The upload was cancelled, or server error encountered.
ro: Nu s-a putut salva fișierul încărcat. Încărcarea a fost anulată sau a fost întâlnită o eroare a serverului.

en: Countries
ro: Țări

en: Country
ro: Țară

en: Create
ro: Creează

en: Create New Form
ro: Creare Formular Nou

en: Create your own patterns with: %1$s
ro: Creați propriile modele cu: %1$s

en: Created At
ro: Creat la

en: Created By
ro: Creat de

en: Currently on YEAR-END SALE. <a href="https://www.wpase.com/promo-ndg" target="_blank">20% discount</a>.
ro: În prezent pentru REDUCERI LA SFÂRȘIT DE AN.  <a href="https://www.wpase.com/promo-ndg" target="_blank">reducere de 20%</a>.

en: Curves
ro: Curbe

en: Custom
ro: Personalizat

en: Custom Admin CSS
ro: CSS personalizat în administrare

en: Custom Admin Footer Text
ro: Text personalizat pentru subsolul paginii de administrare

en: Custom CSS
ro: CSS Personalizat

en: Custom Code
ro: Cod personalizat

en: Custom Content Types
ro: Tipuri de Conținut Personalizat

en: Custom Field Group
ro: Grup de câmpuri personalizate

en: Custom Field Groups
ro: Grupuri de câmpuri personalizate

en: Custom Fields
ro: Câmpuri personalizate

en: Custom Frontend CSS
ro: CSS personalizat în partea din față

en: Custom Post Type
ro: Tip de postare personalizată

en: Custom Post Types
ro: Tipuri de postări personalizate

en: Custom Style
ro: Stil personalizat

en: Custom Taxonomies
ro: Taxonomii Personalizate

en: Custom Taxonomy
ro: Taxonomie Personalizată

en: Customer Service
ro: Servicii clienți

en: Customize the order of the admin menu and optionally change menu item title or hide some items.
ro: Personalizați ordinea meniului de administrare și opțional schimbați titlul elementelor de meniu sau ascundeți unele elemente.

en: Customize the text you see on the footer of wp-admin pages other than this ASE settings page.
ro: Personalizați textul pe care îl vedeți în subsolul paginilor wp-admin, altele decât această pagină de setări ASE.

en: DUPLICATE
ro: FĂ DUPLICAT

en: Dark
ro: Închis

en: Dashed
ro: Cu liniuțe

en: Database
ro: Baza de date

en: Date
ro: Dată

en: Date Format
ro: Format Dată

en: Date Time
ro: Dată Oră

en: Date archive
ro: Arhiva de date

en: Day of the Week
ro: Ziua săptămânii

en: Deactivate
ro: Dezactivează

en: Debug
ro: Depanare

en: December
ro: Decembrie

en: Default
ro: Implicit

en: Default Demo Form
ro: Formular Demo Implicit

en: Default Style
ro: Stil Implicit

en: Default Value
ro: Valoare implicită

en: Default Value(s)
ro: Valoare(valori) implicită(e)

en: Default is %s
ro: Implicit este %s

en: Default is 10. Larger number insert code closer to &lt;/body&gt;
ro: Valoarea implicită este 10. Un număr mai mare inserează codul mai aproape de &lt;/body&gt;

en: Default is 10. Larger number insert code closer to &lt;/head&gt;
ro: Valoarea implicită este 10. Un număr mai mare inserează codul mai aproape de &lt;/head&gt;

en: Default is 10. Larger number inserts CSS closer to &lt;/head&gt; and allows it to better override other CSS loaded earlier in &lt;head&gt;.
ro: Valoarea implicită este 10. Un număr mai mare inserează CSS mai aproape de &lt;/head&gt; și îi permite să treacă mai bine peste alte CSS încărcate mai devreme în &lt;head&gt;.

en: Default is 10. Lower number is executed earlier.
ro: Valoarea implicită este 10. Numărul inferior este executat mai devreme.

en: Default is 10. Lower number is loaded earlier.
ro: Valoarea implicită este 10. Numărul inferior este încărcat mai devreme.

en: Default is 10. Smaller number insert code closer to &lt;body&gt;
ro: Valoarea implicită este 10. Un număr mai mic inserează codul mai aproape de &lt;body&gt;

en: Default is 82 from a range between 1 to 100. The higher the number, the higher the quality and the file size.
ro: Valoarea implicită este 82 dintr-un interval cuprins între 1 și 100. Cu cât numărul este mai mare, cu atât calitatea și dimensiunea fișierului sunt mai mari.

en: Default state
ro: Stare implicită

en: Default text is: <em>Thank you for creating with <a href="https://wordpress.org/">WordPress</a></em>.
ro: Textul implicit este: <em>Mulțumim că ai ales să creezi cu <a href="https://wordpress.org/">WordPress</a></em>.

en: Default text is: <em>Version %s</em>
ro: Textul implicit este: <em>versiune %s</em>

en: Definitely
ro: Categoric

en: Definitely not
ro: Categoric nu

en: Delete
ro: Ștergere

en: Delete Permanently
ro: Ștergeți permanent

en: Delivery status
ro: Stadiul livrării

en: Descending
ro: Descendent

en: Description
ro: Descriere

en: Design of password-protected pages
ro: Designul paginilor protejate prin parolă

en: Disable
ro: Dezactivează

en: Disable <strong>block-based widgets settings screen</strong>. Restores the classic widgets settings screen when using a classic (non-block) theme. This has no effect on block themes.
ro: Dezactivează <strong>ecranul de setări al widget-urilor bazat pe blocuri</strong>. Restabilește ecranul clasic de setări pentru widgeturi atunci când se utilizează o temă clasică (fără blocuri). Acest lucru nu are niciun efect asupra temelor cu blocuri.

en: Disable <strong>emoji support for pages, posts and custom post types</strong> on the admin and frontend. The support is primarily useful for older browsers that do not have native support for it. Most modern browsers across different OSes and devices now have native support for it.
ro: Dezactivați <strong>suportul emoji pentru pagini, postări și tipuri de postări personalizate</strong> pe partea de administrare și frontend. Suportul este util în primul rând pentru browserele mai vechi care nu au suport nativ pentru aceasta. Majoritatea browserelor moderne de pe diferite sisteme de operare și dispozitive au acum suport nativ pentru emoji-uri.

en: Disable <strong>jQuery Migrate</strong> script on the frontend, which should no longer be needed if your site uses modern theme and plugins.
ro: Dezactivați scriptul <strong>jQuery Migrate</strong> pe frontend, care nu ar trebui să mai fie necesar dacă site-ul dvs. utilizează o temă și pluginuri moderne.

en: Disable <strong>lazy loading of images</strong> that was natively added since WordPress v5.5.
ro: Dezactivați <strong>încărcarea lentă a imaginilor</strong> care a fost adăugată nativ de la WordPress v5.5.

en: Disable <strong>version number</strong> on static resource URLs referenced in &lt;head&gt;, which can disclose WordPress version number. Older versions(s) might contain unpatched security loophole(s). Applies to non-logged-in view of pages. This will also increase cacheability of static assets, but may have unintended consequences. Make sure you know what you are doing.
ro: Dezactivați <strong>numărul versiunii</strong> pe URL-urile resurselor statice menționate în &lt;head&gt;, care pot dezvălui numărul versiunii WordPress. Versiunile mai vechi pot conține breșe de securitate neremediate. Valabil pentru vizualizarea fără logare a paginilor. Acest lucru va crește, de asemenea, capacitatea de cache a activelor statice, dar poate avea consecințe neintenționate. Asigurați-vă că știți ce faceți.

en: Disable All Updates
ro: Dezactivează toate actualizările

en: Disable Comments
ro: Dezactivează comentariile

en: Disable Components
ro: Dezactivează componentele

en: Disable Dashboard Widgets
ro: Dezactivați widget-urile tabloului de bord

en: Disable Feeds
ro: Dezactivează fluxurile

en: Disable Gutenberg
ro: Dezactivează Gutenberg

en: Disable REST API
ro: Dezactivează REST API

en: Disable REST API access for non-authenticated users and remove URL traces from &lt;head&gt;, HTTP headers and WP RSD endpoint.
ro: Dezactivați accesul REST API pentru utilizatorii neautentificați și eliminați urmele URL din &lt;head&gt;, antetele HTTP și punctul final WP RSD.

en: Disable Smaller Components
ro: Dezactivează componentelor mai mici

en: Disable XML-RPC
ro: Dezactivează XML-RPC

en: Disable all RSS, Atom and RDF feeds. This includes feeds for posts, categories, tags, comments, authors and search. Also removes traces of feed URLs from &lt;head&gt;.
ro: Dezactivați toate fluxurile RSS, Atom și RDF. Aceasta include fluxurile pentru postări, categorii, etichete, comentarii, autori și căutare. De asemenea, elimină urmele URL-urilor fluxurilor din &lt;head&gt;.

en: Disable comments for some or all public post types. When disabled, existing comments will also be hidden on the frontend.
ro: Dezactivați comentariile pentru unele sau toate tipurile de postări publice. Atunci când sunt dezactivate, comentariile existente vor fi, de asemenea, ascunse pe partea din față a site-ului.

en: Disable except on
ro: Dezactivează mai puțin pe

en: Disable generation of the following intermediate sizes:
ro: Dezactivați generarea următoarelor mărimi intermediare:

en: Disable horizontal scrolling
ro: Dezactivați derularea orizontală

en: Disable loading of <strong>Dashicons CSS and JS files</strong> on the front-end for public site visitors. This might break the layout or design of custom forms, including custom login forms, if they depend on Dashicons. Make sure to check those forms after disabling.
ro: Dezactivați încărcarea fișierelor <strong>Dashicons CSS și JS</strong> pe partea frontală pentru vizitatorii site-ului public. Acest lucru ar putea afecta aspectul sau designul formularelor personalizate, inclusiv formularele de autentificare personalizate, dacă acestea depind de Dashicons. Asigurați-vă că verificați aceste formulare după dezactivare.

en: Disable on all post types
ro: Dezactivați pe toate tipurile de post

en: Disable only on
ro: Dezactivează numai pe

en: Disable the <strong>&lt;generator&gt; tag</strong> in RSS feed &lt;channel&gt;, which discloses the WordPress version number. Older versions(s) might contain unpatched security loophole(s).
ro: Dezactivați tag-ul <strong>&lt;generator&gt;</strong> în RSS feed &lt;channel&gt;, care dezvăluie numărul versiunii WordPress. Versiunile mai vechi pot conține lacune de securitate nerezolvate.

en: Disable the <strong>Really Simple Discovery (RSD) &lt;link&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;. It's not needed if your site is not using pingback or remote (XML-RPC) client to manage posts.
ro: Dezactivați tag-ul <strong>Really Simple Discovery (RSD) &lt;link&gt;</strong> în &lt;head&gt;. Acesta nu este necesar dacă site-ul dvs. nu utilizează pingback sau client la distanță (XML-RPC) pentru a gestiona postările.

en: Disable the <strong>Windows Live Writer (WLW) manifest &lt;link&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;. The WLW app was discontinued in 2017.
ro: Dezactivați <strong>Windows Live Writer (WLW) manifest &lt;link&gt; tag</strong> în &lt;head&gt;. Aplicația WLW a fost abandonată în 2017.

en: Disable the <strong>generator &lt;meta&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;, which discloses the WordPress version number. Older versions(s) might contain unpatched security loophole(s).
ro: Dezactivați tag-ul <strong>generator &lt;meta&gt;</strong> în &lt;head&gt;, care dezvăluie numărul versiunii WordPress. Versiunile mai vechi pot conține breșe de securitate nerezolvate.

en: Disable the <strong>plugin and theme editor</strong>.
ro: Dezactivează <strong>editorul de teme și module</strong>.

en: Disable the <strong>plugin and theme editor</strong>. <span class="warning-text">Note that wp-config.php in this site is not writeable and <code>DISALLOW_FILE_EDIT</code> constant is already defined there. You either need to make it writeable to make this setting functional, or, you need to manually change the value of <code>DISALLOW_FILE_EDIT</code> there.</span>
ro: Dezactivați editorul de <strong>plugin-uri și teme</strong>. <span class="warning-text">Rețineți că wp-config.php din acest site nu poate fi scris și constanta <code>DISALLOW_FILE_EDIT</code> este deja definită acolo. Fie trebuie să îl faceți inscriptibil pentru a face această setare funcțională, fie trebuie să modificați manual valoarea <code>DISALLOW_FILE_EDIT</code> acolo.</span>

en: Disable the Gutenberg block editor for some or all applicable post types.
ro: Dezactivați editorul de blocuri Gutenberg pentru unele sau toate tipurile de post aplicabile.

en: Disable the default <strong>WordPress shortlink &lt;link&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;. Ignored by search engines and has minimal practical use case. Usually, a dedicated shortlink plugin or service is preferred that allows for nice names in the short links and tracking of clicks when sharing the link on social media.
ro: Dezactivați tag-ul implicit <strong>WordPress shortlink &lt;link&gt;</strong> în &lt;head&gt;. Ignorat de motoarele de căutare, are utilitate practică minimă. De obicei, se preferă un plugin sau un serviciu shortlink dedicat care permite nume frumoase în linkurile scurte și urmărirea clicurilor atunci când partajați link-ul pe social media.

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Disagree
ro: Dezacord

en: Discard
ro: Renunță

en: Discarded
ro: Respins

en: Dismiss
ro: Închide

en: Dismiss this notice.
ro: Respingeți această notificare.

en: Display
ro: Afișaj

en: Display Active Plugins First
ro: Afișează mai întâi modulele active

en: Display Settings
ro: Setări afișaj

en: Display System Summary
ro: Rezumat sistem de afișare

en: Display a panel showing and linking to all available sizes when viewing an image in the media library. Especially useful to quickly get the URL of a particular image size.
ro: Afișați un panou care arată și face legătura cu toate dimensiunile disponibile atunci când vizualizați o imagine în biblioteca media. Util mai ales pentru a obține rapid URL-ul unei anumite dimensiuni a imaginii.

en: Display active / activated plugins at the top of the Installed Plugins list. Useful when your site has many deactivated plugins for testing or development purposes.
ro: Afișați plugin-urile active / activate în partea de sus a listei Plugin-uri instalate. Utilă atunci când site-ul dvs. are multe pluginuri dezactivate pentru testare sau dezvoltare.

en: Display the registration date and time in the users list table.
ro: Afișează data și ora înregistrării în tabelul listă cu utilizatori.

en: Dissatisfied
ro: Nemulțumit

en: Divider
ro: Separator

en: Divider Height (px )
ro: Înălțimea separatorului (px )

en: Divider Type
ro: Tip separator

en: Divorced
ro: Divorțat/ă

en: Do more with <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm" target="_blank">ASE Pro</a>. Lifetime deal (LTD) <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm-prc" target="_blank">available</a>.
ro: Faci mai multe cu <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm" target="_blank">ASE Pro</a>. Este <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm-prc" target="_blank">disponibilă</a> oferta pe viață.

en: Do not load when
ro: Nu încărca atunci când

en: Docs
ro: Documentație

en: Documentation
ro: Documentație

en: Dotted
ro: Punctat

en: Double
ro: Dublu

en: Drag and drop menu items to the desired position. Optionally change 3rd party plugin/theme's menu item titles or hide some items until toggled by clicking "Show All" at the bottom of the admin menu.
ro: Trageți și plasați elementele de meniu în poziția dorită. Opțional, modificați titlurile elementelor de meniu ale pluginurilor/temelor terță parte sau ascundeți unele elemente până când le activați făcând clic pe „arată tot" în partea de jos a meniului de administrare.

en: Drag and drop menu items to the desired position. Optionally change 3rd party plugin/theme's menu item titles or hide some items until toggled by clicking "Show All" at the bottom of the admin menu. You can also choose to always hide menu items for all or some user roles.
ro: Trageți și plasați elementele de meniu în poziția dorită. Opțional, modificați titlurile elementelor de meniu ale pluginurilor/temelor terță parte sau ascundeți unele elemente până când le activați făcând clic pe „Arată tot" în partea de jos a meniului de administrare. De asemenea, puteți alege să ascundeți întotdeauna elementele de meniu pentru toate sau pentru unele roluri de utilizator.

en: Dropdown
ro: Derulantă

en: Dropdown Options
ro: Opțiuni listă derulantă

en: Duplicate
ro: Fă duplicat

en: Duplicate %s
ro: Fă duplicat după %s

en: Duplicate this as draft
ro: Fă duplicat într-o ciornă

en: Easily customize the design of the login page.
ro: Personalizați cu ușurință designul paginii de autentificare.

en: Easily edit and validate your <a href="/ads.txt" target="_blank">ads.txt</a> and <a href="/app-ads.txt" target="_blank">app-ads.txt</a> content.
ro: Editezi și validezi cu ușurință conținutul <a href="/ads.txt" target="_blank">ads.txt</a> și <a href="/app-ads.txt" target="_blank">app-ads.txt</a>.

en: Easily edit and validate your <a href="/robots.txt" target="_blank">robots.txt</a> content.
ro: Editezi și validezi cu ușurință conținutul <a href="/robots.txt" target="_blank">robots.txt</a>.

en: Easily enable enhancements and features that usually require multiple plugins.
ro: Activezi cu ușurință îmbunătățiri și funcționalități care, de obicei, au nevoie de mai multe module.

en: Easily insert &lt;meta&gt;, &lt;link&gt;, &lt;script&gt; and &lt;style&gt; tags, Google Analytics, Tag Manager, AdSense, Ads Conversion and Optimize code, Facebook, TikTok and Twitter pixels, etc.
ro: Introduceți cu ușurință etichete &lt;meta&gt;, &lt;link&gt;, &lt;script&gt; și &lt;style&gt;, Google Analytics, Tag Manager, AdSense, Ads Conversion and Optimize code, Facebook, TikTok și Twitter pixels, etc.

en: Easily replace any type of media file with a new one while retaining the existing media ID, publish date and file name. So, no existing links will break.
ro: Înlocuiți cu ușurință orice tip de fișier media cu unul nou, păstrând ID-ul media existent, data publicării și numele fișierului. Astfel, niciun link existent nu se va strica.

en: Edit
ro: Editează

en: Edit %s
ro: Editează %s

en: Edit CSS / SCSS Snippet
ro: Editează Snippet CSS / SCSS

en: Edit Code Snippet
ro: Editează Fragment de Cod (Snippet)

en: Edit Field Group
ro: Editare Grup de câmpuri

en: Edit HTML Snippet
ro: Editează Snippet HTML

en: Edit JS Snippet
ro: Editează Snippet JS

en: Edit Options Page
ro: Editare Pagină de Opțiuni

en: Edit PHP Snippet
ro: Editare fragment de cod PHP

en: Edit Post Type
ro: Editare Postare Tip

en: Edit Style Template
ro: Editare Șablon Stil

en: Edit Taxonomy
ro: Editare Taxonomie

en: Edit or add field options (one per line )
ro: Editați sau adăugați opțiunile câmpului (una pe linie)

en: Edit screen
ro: Ecran de editare

en: Edit screen publish section
ro: Editare secțiune publicare ecran

en: Education
ro: Educație

en: Education / Training
ro: Educație / Formare

en: Email Address Obfuscator
ro: Ascunderea adreselor de Email

en: Email Delivery
ro: Livrare emailuri

en: Email Delivery Log
ro: Jurnal de livrare e-mail

en: Email Log
ro: Jurnal de e-mail

en: Email Notification Settings
ro: Setări Notificare Email

en: Email address only
ro: Numai adresă de email

en: Email delivery
ro: Livrare email

en: Email delivery log entry with the ID %s was successfully deleted.
ro: Înregistrarea jurnalului de livrare a e-mailurilor cu ID %s a fost ștearsă cu succes.

en: Email sent successfully
ro: E-mail trimis cu succes

en: Email template
ro: Șablon de e-mail

en: Email was sent. This page will reload now...
ro: E-mailul a fost trimis. Această pagină se va reîncărca acum...

en: Employed full-time
ro: Angajat cu normă întreagă

en: Employed part-time
ro: Angajat cu jumătate de normă

en: Employee
ro: Angajat

en: Employment
ro: Angajare

en: Empty Trash
ro: Golește Gunoiul

en: Enable
ro: Activare

en: Enable Auto Responder
ro: Activare răspuns automat

en: Enable Dashboard Columns Settings
ro: Activarea setărilor pentru coloanele tabloului de bord

en: Enable access for non-authenticated users to REST API routes that contains the following strings:
ro: Permiteți accesul utilizatorilor neautentificați la rutele REST API care conțin următoarele șiruri:

en: Enable access for the following, authenticated user role(s):
ro: Activează accesul pentru următorul rol (următoarele roluri) de utilizator autentificat (autentificate):

en: Enable assignment of multiple roles during user account creation and editing. This maybe useful for working with roles not defined in WordPress core, e.g. from e-commerce or LMS plugins.
ro: Permiteți atribuirea de roluri multiple în timpul creării și editării contului de utilizator. Aceasta poate fi util pentru a lucra cu roluri care nu sunt definite în nucleul WordPress, de exemplu, din pluginurile de comerț electronic sau LMS.

en: Enable custom ordering of terms from various "hierarchical" taxonomies. A new "Term Order" sub-menu will appear for enabled post type(s) with at least one such taxonomies. Terms listing and checkboxes in wp-admin will automatically use the custom order.
ro: Permiteți ordonarea personalizată a termenilor din diverse taxonomii „ierarhice”. Un nou submeniu „Ordonare termeni” va apărea pentru tipul (tipurile) de post activat(e) cu cel puțin o astfel de taxonomie. Listarea termenilor și casetele de selectare din wp-admin vor utiliza automat ordinea personalizată.

en: Enable custom ordering of various "hierarchical" content types or those supporting "page attributes". A new 'Order' sub-menu will appear for enabled content type(s). The "All {Posts}" list page for enabled post types in wp-admin will automatically use the custom order.
ro: Activați ordonarea personalizată a diferitelor tipuri de conținut „ierarhic” sau a celor care acceptă „atribute de pagină”. Va apărea un nou submeniu „Ordine” pentru tipul (tipurile) de conținut activat(e). Pagina de listă „All {Posts}” pentru tipurile de post activate în wp-admin va utiliza automat ordinea personalizată.

en: Enable debug mode and output the debug info into WordPress debug.log file.
ro: Activați modul de depanare și emiteți informațiile de depanare în fișierul WordPress debug.log.

en: Enable except on:
ro: Activează mai puțin pe:

en: Enable log in, log out and dynamic log in/out menu item for addition to any menu.
ro: Activați log in, log out și log in/out dinamic pentru adăugarea la orice meniu.

en: Enable manual settings of dashboard columns layout in Screen Options. You can choose between 1 to 4 columns.
ro: Activați setările manuale ale aspectului coloanelor tabloului de bord în Opțiuni ecran. Puteți alege între 1 și 4 coloane.

en: Enable one-click duplication of pages, posts and custom posts. The corresponding taxonomy terms and post meta will also be duplicated.
ro: Activați duplicarea cu un singur clic a paginilor, postărilor și postărilor personalizate. Termenii taxonomici corespunzători și informațiile meta ale postărilor vor fi, de asemenea, duplicate.

en: Enable only for:
ro: Activează numai pentru:

en: Enable only on:
ro: Activează numai pe:

en: Enable pages, posts and/or custom post types to have permalinks that point to external URLs. The rel="noopener noreferrer nofollow" attribute will also be added for enhanced security and SEO benefits. Compatible with links added using <a href="https://wordpress.org/plugins/page-links-to/" target="_blank">Page Links To</a>.
ro: Permiteți paginilor, postărilor și/sau tipurilor de postări personalizate să aibă permalink-uri care trimit la URL-uri externe. Atributul rel=„noopener noreferrer nofollow” va fi, de asemenea, adăugat pentru securitate sporită și beneficii SEO. Compatibil cu linkurile adăugate utilizând <a href="https://wordpress.org/plugins/page-links-to/" target="_blank">Pagina Face Legătura La</a>.

en: Enable public preview for draft posts from some or all public post types. You can find the public preview link in the list view post action row and edit screen Publish section.
ro: Activați previzualizarea publică pentru schițele postărilor din unele sau toate tipurile de postări publice. Puteți găsi link-ul de previzualizare publică în rândul acțiunii postului din vizualizarea listei și în secțiunea Publicare din ecranul de editare.

en: Enable the creation of various types of forms on the frontend to collect information from site visitors or users or members.
ro: Permiteți crearea de diverse tipuri de formulare în partea frontală pentru a colecta informații de la vizitatorii, utilizatorii sau membrii site-ului.

en: Enable uploading <a href="https://www.smashingmagazine.com/2021/09/modern-image-formats-avif-webp/" target="_blank">AVIF</a> files in the Media Library. You can convert your existing PNG, JPG and GIF files using a tool like <a href="https://squoosh.app/" target="_blank">Squoosh</a>.
ro: Activează încărcarea fișierelor <a href="https://www.smashingmagazine.com/2021/09/modern-image-formats-avif-webp/" target="_blank">AVIF</a> în biblioteca Media. Poți să convertești fișierele PNG, JPG și GIF existente folosind un instrument precum <a href="https://squoosh.app/" target="_blank">Squoosh</a>.

en: Enable usage of any image from WordPress Media Library as user avatars.
ro: Activați utilizarea oricărei imagini din WordPress Media Library ca avatare ale utilizatorilor.

en: Energy / Utilities
ro: Energie / Utilități

en: Engineering
ro: Inginerie

en: Enhance List Tables
ro: Îmbunătățește tabelele cu liste

en: Enhancements
ro: Îmbunătățiri

en: Enter a regex format to validate.
ro: Introduceți un format regex pentru validare.

en: Enter keyword
ro: Introduceți un cuvânt cheie

en: Enter one IPv4 address per line
ro: Introduceți câte o adresă IPv4 pe linie

en: Enter one string per line. These routes should originally be publicly accessible.
ro: Introduceți un șir de caractere pe linie. Aceste rute ar trebui să fie inițial accesibile publicului.

en: Entire site
ro: Întregul site

en: Entries
ro: Intrări

en: Entries Count
ro: Număr de intrări

en: Entries per page
ro: Intrări pe pagină

en: Entry
ro: Intrare

en: Entry Number
ro: Număr intrare

en: Error
ro: Eroare

en: Error ! Refresh the page and try again.
ro: Eroare! Reîmprospătați pagina și încercați din nou.

en: Error Message
ro: Mesaj Eroare

en: Error! Form can not be copied
ro: Eroare! Formularul nu poate fi copiat

en: Error! Reload the page and try again.
ro: Eroare! Reîncărcați pagina și încercați din nou.

en: Error:
ro: Eroare:

en: Every day
ro: În fiecare zi

en: Every human being is entitled to a decent place to live in
ro: Fiecare ființă umană are dreptul la un loc decent în care să locuiască

en: Everywhere
ro: Peste tot

en: Everywhere / set in code
ro: Peste tot / setat în cod

en: Excerpt
ro: Rezumat

en: Exclude the following URLs from maintenance mode:
ro: Excludeți următoarele URL-uri din modul de întreținere:

en: Execute now
ro: Execută acum

en: Execution priority / order
ro: Prioritatea / ordinea de execuție

en: Expand
ro: Extinde

en: Expand all
ro: Extindeți toate

en: Expiration
ro: Expirare

en: Export
ro: Exportă

en: Export ASE Settings
ro: Exportați setările ASE

en: Export ASE module settings as a JSON file to easily import into another site.
ro: Exportați setările modulului ASE ca fișier JSON pentru a le importa cu ușurință în alt site.

en: Export Form
ro: Exportă Formular

en: Export Settings
ro: Exportă Setări

en: Export Style
ro: Exportă Stilul

en: Export | Import
ro: Exportă | Importă

en: Extensions
ro: Extensii

en: External Permalinks
ro: Legături permanente externe

en: Extra Large
ro: Extra Mare

en: Extremely likely
ro: Foarte probabil

en: Extremely unlikely
ro: Extrem de puțin probabil

en: Failed
ro: Eșuat

en: Failed Login Attempts Log
ro: Jurnal încercări de autentificare eșuate

en: Failed login attempts:
ro: Încercări de autentificare eșuate:

en: Failed to send email
ro: Trimiterea email-ului a eșuat

en: False
ro: Fals

en: Featured Image
ro: Imagine reprezentativă

en: February
ro: Februarie

en: Feedback
ro: Impresii

en: Female
ro: Femeie

en: Field Label
ro: Etichetă Câmp

en: Field Name
ro: Nume Câmp

en: Field Type
ro: Tipul Câmpului

en: Fields
ro: Câmpuri

en: Fifth Dropdown Options
ro: A cincea opțiune dropdown

en: File / Media
ro: Fișier / Media

en: File / Media Type
ro: Tip Fișier / Media

en: File Extension
ro: Extensie Fișier

en: File Extension and Type
ro: Extensie și Tip Fișier

en: File Name
ro: Nume Fișier

en: File Name, Prettified
ro: Nume fișier, Înfrumusețat

en: File Size
ro: Dimensiune fișier

en: File Type
ro: Tip Fișier

en: File URL
ro: URL Fișier

en: File has an invalid extension, it should be one of
ro: Fișierul are o extensie invalidă, ar trebui să fie una dintre

en: File is empty
ro: Fișierul este gol

en: File is too large
ro: Fișierul este prea mare

en: Filter
ro: Filtru

en: Filter Code Type
ro: Filtru Tip Cod

en: First
ro: Primul

en: First Dropdown Options
ro: Prima opțiune dropdown

en: First Last
ro: Prenume Nume

en: First Middle Last
ro: Prenume Mijlociu Nume

en: Focus
ro: Focalizare

en: Font Family
ro: Familie de fonturi

en: Font Size
ro: Dimensiunea fontului

en: Font Style
ro: Stil font

en: For %s, redirect to:
ro: Pentru %s, redirecționează către:

en: For multiple values, separate with <code> |</code>, e.g. <code>value1 | value2</code>
ro: Pentru valori multiple, separați cu <code> |</code>, e.g. <code>value1 | value2</code>

en: For the ALTCHA, reCAPTCHA and Turnstile fields, the widget type / theme, site keys and secret keys are taken from the values set in the "Security >> CAPTCHA Protection" module. Please configure that module to use these fields in the form builder.
ro: Pentru câmpurile ALTCHA, reCAPTCHA și Turnstile, tipul / tema widgetului, cheile site-ului și cheile secrete sunt preluate din valorile stabilite în modulul "Securitate >> Protecție CAPTCHA". Vă rugăm să configurați modulul respectiv pentru a utiliza aceste câmpuri în constructorul de formulare.

en: For the admin bar logo, link back to the dashboard when it is shown on the frontend
ro: Pentru logo-ul din bara de administrare, creați un link înapoi către tabloul de bord atunci când este afișat pe partea din față a site-ului

en: Force all links in admin pages to open in new browser tab via target="_blank" attribute.
ro: Forțați toate link-urile din paginile de administrare să se deschidă într-un nou tab al browserului prin atributul target="_blank".

en: Force all links to external sites in post content, where <a href="https://developer.wordpress.org/reference/hooks/the_content/" target="_blank">the_content</a> hook is used, to open in new browser tab via target="_blank" attribute. The rel="noopener noreferrer nofollow" attribute will also be added for enhanced security and SEO benefits.
ro: Forțați toate linkurile către site-uri externe din conținutul postării, unde se utilizează cârligul (hook) <a href="https://developer.wordpress.org/reference/hooks/the_content/" target="_blank">conținutul</a> să se deschidă în noul tab al browserului prin atributul  target="_blank" . Atributul rel=„noopener noreferrer nofollow” va fi, de asemenea, adăugat pentru securitate sporită și beneficii SEO.

en: Force the usage of the sender name/email defined above. It will override those set by other plugins.
ro: Forțează utilizarea numelui sau emailului expeditorului definit mai sus. Va contramanda setările altor module.

en: Form
ro: Formular

en: Form Builder
ro: Constructor de formulare

en: Form Builder Styles
ro: Stiluri constructor de formulare

en: Form Description
ro: Descriere formular

en: Form Name
ro: Denumire Formular

en: Form Settings
ro: Setări Formular

en: Form Style
ro: Stil Formular

en: Form Title
ro: Titlu formular

en: Form style imported successfully
ro: Stil de formular importat cu succes

en: Form was submitted successfully
ro: Formularul a fost trimis cu succes

en: Form was successfully copied
ro: Formularul a fost copiat cu succes

en: Form was successfully updated.
ro: Formularul a fost actualizat cu succes.

en: Formatting
ro: Formatare

en: Forms
ro: Formulare

en: Forms per page
ro: Formulare per pagină

en: Fourth Dropdown Options
ro: A patra opțiune dropdown

en: Free-flow beverages
ro: Băuturi la discreție

en: Friday
ro: Vineri

en: From
ro: De la

en: From Email
ro: De la Email

en: From Name
ro: De la Nume

en: Frontend
ro: Partea din față a site-ului (frontend)

en: Full AVIF support requires that your server / hosting has <a href="https://php.watch/versions/8.1/gd-avif" target="_blank">GD extension</a> compiled with AVIF support in PHP 8.1 or greater, or, <a href="https://web.archive.org/web/20240104012918/https://avif.io/blog/tutorials/imagemagick/" target="_blank">ImageMagick 7.0.25 or greater</a> installed. Without either, you can still upload AVIF files but without auto-generation of the smaller thumbnail sizes. A majority of <a href="https://web.archive.org/web/20231207174740/https://avif.io/blog/articles/avif-browser-support/" target="_blank">modern desktop and mobile browsers</a> support the display of AVIF files.
ro: Suportul AVIF complet necesită ca serverul / găzduirea dvs. să aibă <a href="https://php.watch/versions/8.1/gd-avif" target="_blank">GD extension</a> compilată cu suport AVIF în PHP 8.1 sau mai mare, sau <a href="https://web.archive.org/web/20240104012918/https://avif.io/blog/tutorials/imagemagick/" target="_blank">ImageMagick 7.0.25 sau mai mare</a> instalată. Fără oricare dintre acestea, puteți încărca fișiere AVIF, dar fără generarea automată a dimensiunilor mai mici ale miniaturilor. Majoritatea <a href="https://web.archive.org/web/20231207174740/https://avif.io/blog/articles/avif-browser-support/" target="_blank">browserelor desktop și mobile moderne</a> acceptă afișarea fișierelor AVIF.

en: Full Name
ro: Nume Complet

en: Full-time
ro: Cu normă întreagă

en: Function:
ro: Funcția:

en: Gallery
ro: Galerie

en: Gender
ro: Sex

en: Generate Regex
ro: Generrează Regex

en: Get ASE Pro
ro: Ia ASE Pro

en: Get It Now
ro: Obțineți Acum

en: Get image dimension
ro: Obțineți dimensiunea imaginii

en: Get smaller dimension
ro: Obțineți dimensiuni mai mici

en: Getting content length is not supported.
ro: Obținerea lungimii conținutului nu este acceptată.

en: Give the admin menu more room to better accommodate wider items.
ro: Oferiți meniului de administrare mai mult spațiu pentru a găzdui mai bine elementele mai late.

en: Google Fonts
ro: Fonturi Google

en: Government / Military
ro: Guvern / Armată

en: Graduate or professional degree
ro: Diplomă universitară sau profesională

en: Gray
ro: Gri

en: Gray Inverted
ro: Gri inversat

en: Great to see that you have been using Form Builder for some time. We hope you love it, and we would really appreciate it if you would %1$sgive us a 5 stars rating%2$s and spread your words to the world.
ro: Ne bucurăm să vedem că folosiți Constructorul de Formulare de ceva timp. Sperăm că vă place și am aprecia foarte mult dacă ne-ați %1$soferi o evaluare de 5 stele%2$s și ați împărtăși cuvintele dvs. celorlalți.

en: Green
ro: Verde

en: Green Inverted
ro: Verde inversat

en: Guest
ro: Vizitator

en: Gym facility
ro: Sală de sport

en: H
ro: O

en: HTTP Code %s
ro: Cod %s HTTP

en: Handle Color
ro: Culoare mâner

en: Handle Size
ro: Dimensiune mâner

en: Headers
ro: Anteturi

en: Heading
ro: Subtitlu

en: Healthcare
ro: Sănătate

en: Heartbeat Control
ro: Control Heartbeat

en: Height
ro: Înălțime

en: Height (px )
ro: Înălțime (px )

en: Hello, this is a test email.
ro: Bună ziua, acesta este un e-mail de test.

en: Help others discover ASE and maybe <a href="https://www.wpase.com/trnslt-plgnndg" target="_blank">translate</a> to your language.
ro: Îi ajuți pe alții să descopere ASE și poate îl <a href="https://www.wpase.com/trnslt-plgnndg" target="_blank">traduci</a> în limba ta.

en: Hidden
ro: Ascuns

en: Hide
ro: Ascunde

en: Hide "Powered by ALTCHA" byline
ro: Ascundeți mențiunea "Powered by ALTCHA"

en: Hide "Remember Me" checkbox
ro: Ascunde caseta de selectare "Ține-mă minte"

en: Hide ALTCHA logo
ro: Ascunde logo ALTCHA

en: Hide Admin Bar
ro: Ascunde bara de administrare

en: Hide Admin Notices
ro: Ascunde notificările pentru administrator

en: Hide Elements
ro: Ascundeți elemente

en: Hide Form After Successful Submission
ro: Ascundeți formularul după trimiterea cu succes

en: Hide Label
ro: Ascunde eticheta

en: Hide admin bar for all or some user roles.
ro: Ascundeți bara de administrare pentru toate sau pentru unele roluri de utilizator.

en: Hide admin bar on the frontend for all or some user roles.
ro: Ascunde bara de administrare în partea din față pentru toate rolurile de utilizator sau numai pentru unele.

en: Hide language switcher
ro: Ascundeți comutatorul de limbi

en: Hide link to homepage
ro: Ascundeți linkul către pagina de pornire

en: Hide registration and password reset links
ro: Ascundeți linkurile de înregistrare și de resetare a parolei

en: Hide the content editor
ro: Ascundeți editorul de conținut

en: Hide until toggled
ro: Ascunde până când este comutat

en: High (default)
ro: Mare (implicit)

en: High school
ro: Liceu

en: Highest Scale Point
ro: Cel mai crescut punct al scalei

en: Highest Scale Text
ro: Text cel mai crescut punct al scalei

en: Highly dissatisfied
ro: Foarte nemulțumit

en: Highly satisfied
ro: Foarte mulțumit

en: Homemaker
ro: Casnic/ă

en: Homepage
ro: Pagina de pornire

en: Hook
ro: Cârlig

en: Horizontal
ro: Orizontal

en: Hospitality / Travel
ro: Ospitalitate / Călătorii

en: Hover
ro: Trecere peste

en: How Long / Duration
ro: Cât timp / Durată

en: How Often / Frequency
ro: Cât de des / Frecvență

en: How to execute
ro: Cum se execută

en: Human Resources
ro: Resurse umane

en: I have already rated
ro: Am evaluat deja

en: I'm compensated appropriately for the skills, time and effort I put into my work
ro: Sunt remunerat în mod corespunzător pentru competențele, timpul și efortul pe care le investesc în munca mea

en: I'm given enough opportunities for professional growth
ro: Mi se oferă suficiente oportunități de dezvoltare profesională

en: I'm interested to learn about your services...
ro: Sunt interesat să aflu mai multe despre serviciile dumneavoastră...

en: I'm not a robot
ro: Nu sunt robot

en: I've reviewed
ro: Am revizuit

en: I've shared
ro: Am partajat

en: IP Address<br />Last Username
ro: Adresă IP<br />Ultimul utilizator

en: Identity
ro: Identitate

en: If set, the following SMTP service/account wil be used to deliver your emails.
ro: Dacă setezi, va fi folosit următorul serviciu/cont SMTP pentru livrarea emailurilor tale.

en: If set, the following sender name/email overrides WordPress core defaults but can still be overridden by other plugins that enables custom sender name/email, e.g. form plugins.
ro: Dacă este setat, următorul nume/email al expeditorului înlocuiește setările implicite ale nucleului WordPress, dar poate fi înlocuit de alte module care permit un nume/email personalizat al expeditorului, de exemplu module de formular.

en: If something goes wrong</strong> and you need to regain access to your account as an administrator, please visit the following URL: <br /><strong>%s</strong><br /><br />If you use <strong>Ninja Firewall</strong>, please uncheck "Block attempts to gain administrative privileges" in the Firewall Policies settings before you try to view as a non-admin user role to <strong>prevent being locked out</strong> of your admin account.
ro: Dacă apare o problemă</strong> și trebuie să recâștigați accesul la contul dvs. ca administrator, vă rugăm să vizitați următoarea adresă URL: <br /><strong>%s</strong><br /><br />Dacă utilizați <strong>Ninja Firewall</strong>, vă rugăm să debifați "Blocați încercările de a obține drepturi administrative" (Block attempts to gain administrative privileges) în setările Politicilor Firewall înainte de a încerca să vizualizați ca utilizator non-admin pentru a <strong>preveni blocarea</strong> contului dvs. de administrator.

en: If the spinner keeps spinning, please manually reload the page to see the error that occurred during execution.
ro: Dacă rotița continuă să se învârtă, vă rugăm să reîncărcați manual pagina pentru a vedea eroarea care a apărut în timpul execuției.

en: If you enable the Login Page Customizer module, the Login Form Background and Page Background elements will also be applied to the design of the password-protected pages.
ro: Dacă activați modulul Customizator pagină de conectare, elementele Fundal formular de conectare și Fundal pagină vor fi aplicate și la designul paginilor protejate prin parolă.

en: Image
ro: Imagine

en: Image Field - No Image
ro: Câmp imagine - Nicio imagine

en: Image Height
ro: Înălțime Imagine

en: Image Max Width
ro: Lățime maximă imagine

en: Image Preview Size
ro: Dimensiune Previzualizare Imagine

en: Image Select
ro: Selectare imagine

en: Image Size
ro: Dimensiune imagine

en: Image Sizes Panel
ro: Panou dimensiuni imagini

en: Image URL
ro: URL Imagine

en: Image Upload Control
ro: Control încărcare imagini

en: Image Width
ro: Lățime Imagine

en: Image Width and Height
ro: Lățime și Înălțime Imagine

en: Import
ro: Importă

en: Import ASE Settings
ro: Importați setările ASE

en: Import ASE module settings you've exported from another site as a JSON file.
ro: Importați setările modulului ASE pe care le-ați exportat de pe un alt site ca fișier JSON.

en: Import Settings
ro: Importă Setări

en: Importance
ro: Importanță

en: Imported
ro: Importat

en: Improve the usefulness of listing pages for various post types and taxonomies, media, comments and users by adding / removing columns and elements.
ro: Îmbunătățiți utilitatea paginilor de listare pentru diferite tipuri de posturi și taxonomii, media, comentarii și utilizatori prin adăugarea/eliminarea de coloane și elemente.

en: In &lt;footer&gt;
ro: În &lt;footer&gt;

en: In &lt;head&gt;
ro: În &lt;head&gt;

en: Inactive
ro: Inactiv

en: Industries
ro: Industrii

en: Info
ro: Informații

en: Inline
ro: În linie

en: Insert
ro: Inserare

en: Insert &lt;head&gt;, &lt;body&gt; and &lt;footer&gt; Code
ro: Inserează cod în &lt;head&gt;, &lt;body&gt; și &lt;footer&gt;

en: Insert Presets
ro: Inserare Presetări

en: Install
ro: Instalare

en: Installation / Maintenance
ro: Instalare / întreținere

en: Instructions
ro: Instrucțiuni

en: Instructions for editors. Shown when submitting data.
ro: Instrucțiuni pentru editori. Afișate la transmiterea datelor.

en: Insurance
ro: Asigurări

en: Intern
ro: Stagiar

en: Invalid Extension
ro: Extensie invalidă

en: Invalid Format
ro: Format Invalid

en: Invalid username/email or incorrect password.
ro: Numele de utilizator nu este valid/adresa de email nu este validă sau parola este incorectă.

en: Invisible / floating
ro: Invizibil / plutitor

en: JPG quality:
ro: Calitate JPG:

en: January
ro: Ianuarie

en: Job Search Aids
ro: Mijloace de căutare a unui loc de muncă

en: Job Type
ro: Tipul postului

en: July
ro: Iulie

en: June
ro: Iunie

en: Keep as is
ro: Păstrează-l așa cum este

en: Keep the most recent
ro: Păstrați cele mai recente

en: L - Large
ro: L - Mare

en: Label
ro: Etichetă

en: Label Alignment
ro: Aliniere etichetă

en: Label Position
ro: Poziție etichetă

en: Labels
ro: Etichete

en: Large
ro: Mare

en: Last
ro: Ultimul

en: Last Attempt On
ro: Ultima încercare pe

en: Last First
ro: Nume de Familie Prenume

en: Last Login
ro: Ultima autentificare

en: Last Login Column
ro: Coloană cu ultima autentificare

en: Last Modified
ro: Ultima modificare

en: Law Enforcement / Security
ro: Poliție/ Pază

en: Layout
ro: Dispunere

en: Leave blank to skip this rule
ro: Lăsați gol pentru a sări peste această regulă

en: Left
ro: Stânga

en: Left Edge
ro: Marginea stângă

en: Left Half
ro: Jumătatea stângă

en: Left Side
ro: Partea stângă

en: Legal
ro: Juridic

en: Less than a month
ro: Mai puțin de o lună

en: Letter Spacing
ro: Spațiere Litere

en: Light
ro: Deschis

en: Light Blue
ro: Albastru deschis

en: Light Gray
ro: Gri deschis

en: Light Green
ro: Verde deschis

en: Light Pink
ro: Roz deschis

en: Light Purple
ro: Violet deschis

en: Light Yellow
ro: Galben deschis

en: Lightly Striped
ro: Ușor dungată

en: Likely
ro: Probabil

en: Likert / Matrix Scale
ro: Scala Likert / Matrix

en: Limit Login Attempts
ro: Limitează încercările de autentificare

en: Limit to
ro: Limitează la

en: Limits
ro: Limite

en: Line 1
ro: Rândul 1

en: Line 2
ro: Rândul 2

en: Line Break
ro: Întrerupere de linie

en: Line Height
ro: Înălțime Linie

en: Line-through
ro: Prin linie

en: Lines
ro: Linii

en: Link Target
ro: Țintă link

en: Link Text
ro: Text Link

en: Link to preview this draft publiclly
ro: Link pentru previzualizarea publică a acestui proiect

en: List of specific pages.
ro: Lista de pagini specifice.

en: List of taxonomies.
ro: Lista de taxonomii.

en: List of taxonomy terms.
ro: Listă de termeni taxonomici.

en: List of user login status.
ro: Listă a statutului de conectare a utilizatorului.

en: List view
ro: Vizualizare ca listă

en: List view post action row
ro: Vizualizare tip listă pentru rând acțiune postare

en: Load External CSS <span class="faded">(Provide full URL)</span>
ro: Încărcați CSS extern <span class="faded">(Furnizați URL-ul complet)</span>

en: Load priority / order
ro: Prioritatea / ordinea încărcării

en: Load snippet
ro: Încarcă fragment de cod

en: Load when
ro: Încarcă atunci când

en: Local User Avatar
ro: Avatar Utilizator Local

en: Location
ro: Locație

en: Log In/Out Menu
ro: Meniu autentificare/dezautentificare

en: Log In/Out | Register
ro: Autentificare/dezautentificare | Înregistrare

en: Log email deliveries for archiving or troubleshooting.
ro: Înregistrați livrările de e-mail pentru arhivare sau depanare.

en: Log has been successfully cleared.
ro: Jurnalul a fost șters cu succes.

en: Log when users on the site last logged in and display the date and time in the users list table.
ro: Înregistrează ultima dată când utilizatorii de pe site s-au conectat și afișează data și ora în tabelul cu lista de utilizatori.

en: Logged-in
ro: Conectat

en: Login
ro: Conectare

en: Login Button Color
ro: Culoarea butonului de conectare

en: Login Form Background
ro: Fundalul formularului de autentificare

en: Login Form Position
ro: Poziția formularului de autentificare

en: Login ID Type
ro: Tip de ID de autentificare

en: Login Page Customizer
ro: Personalizator pagină de autentificare

en: Login page
ro: Pagina de conectare

en: Logo Image
ro: Imagine logo

en: Logo Link
ro: Legătură Logo

en: Looks like some of these free enhancements have been useful for your site?
ro: Poate unele din aceste îmbunătățiri gratuite au fost utile pentru site-ul tău?

en: Low
ro: Scăzut

en: Lowercase
ro: Litere mici

en: Lowest Scale Point
ro: Cel mai scăzut punct al scalei

en: Lowest Scale Text
ro: Text cel mai scăzut punct al scalei

en: M - Medium
ro: M - Mediu

en: Maintenance Mode
ro: Mod mentenanță

en: Maintenance mode is currently enabled for this site.
ro: În prezent, Mod mentenanță este activat pentru acest site.

en: Make sure the ratio between width and height matches the original ratio to prevent the image from getting distorted.
ro: Asigurați-vă că raportul dintre lățime și înălțime corespunde raportului original pentru a preveni distorsionarea imaginii.

en: Make sure to visit one of your frontend <a href="%1$s">pages</a> or <a href="%2$s">posts</a> while logged-in, to detect elements only visible in the frontend admin bar, and return here to see them on the list above.
ro: Asigurați-vă că vizitați unul dintre <a href="%1$s">paginile</a> sau <a href="%2$s">post-urile </a> din partea frontală în timp ce sunteți conectat, pentru a detecta elementele vizibile doar în bara de administrare din partea frontală și reveniți aici pentru a le vedea în lista de mai sus.

en: Male
ro: Bărbat

en: Manage Columns
ro: Gestionează Coloane

en: Manage ads.txt and app-ads.txt
ro: Administrează ads.txt și app-ads.txt

en: Manage and organize columns in the admin listing for pages, posts and custom post types.
ro: Gestionați și organizați coloane în lista de administrare pentru pagini, posturi și tipuri de posturi personalizate.

en: Manage robots.txt
ro: Administrează robots.txt

en: Management / Executive
ro: Management / Director executiv

en: Manually (on demand)
ro: Manual (la cerere)

en: Manufacturing / Operations
ro: Producție / Operațiuni

en: March
ro: Martie

en: Marital Status
ro: Starea civilă

en: Married
ro: Căsătorit/ă

en: Matrix
ro: Matrice

en: Matrix of Five Variable Dropdowns
ro: Matrice de cinci variabile derulante

en: Matrix of Four Variable Dropdowns
ro: Matrice de patru variabile derulante

en: Matrix of Three Variable Dropdowns
ro: Matrice de trei variabile derulante

en: Matrix of Two Variable Dropdowns
ro: Matrice de două variabile derulante

en: Matrix of Uniform Dropdowns
ro: Matricea de dropdown-uri uniforme

en: Max Characters
ro: Număr maxim de caractere

en: Max Time
ro: Timp maxim

en: Max Width
ro: Lățime maximă

en: Max height:
ro: Înălțime maximă:

en: Max width:
ro: Lățime maximă:

en: Maximum File Size Allowed to Upload (MB)
ro: Dimensiunea maximă a fișierului permisă pentru încărcare (MB)

en: Maximum Rating
ro: Evaluare maximă

en: Maximum Time
ro: Durată Maximă

en: Maximum file upload limit exceeded
ro: Limita maximă de încărcare a fișierelor a fost depășită

en: May
ro: Mai

en: Media Categories
ro: Categorii Media

en: Media Categories Module: Tree View: Error
ro: Modulul Categorii media: Vizualizare în arbore: Eroare

en: Media Categories Module: Tree View: Error: Could not load Plugin class <strong>%s</strong>
ro: Modulul Categorii media: Vizualizare în arbore: Eroare: Nu s-a putut încărca clasa pluginului <strong>%s</strong>

en: Media Category
ro: Categorie Media

en: Media Library Infinite Scrolling
ro: Derulare infinită în biblioteca Media

en: Media Replacement
ro: Înlocuire elemente media

en: Media library
ro: Biblioteca media

en: Medium
ro: Mediu

en: Medium (uncropped)
ro: Mediu (nedecupată)

en: Message
ro: Mesaj

en: Middle
ro: Mijlociu

en: Min Time
ro: Timp minim

en: Minimum Time
ro: Durată Minimă

en: Modified
ro: Modificat

en: Modify
ro: Modifică

en: Modify the interval of the WordPress heartbeat API or disable it on admin pages, post creation/edit screens and/or the frontend. This will help reduce CPU load on the server.
ro: Modificați intervalul API-ului WordPress Heartbeat sau dezactivați-l pe paginile de administrare, pe ecranele de creare/editare a postărilor și/sau pe frontend. Acest lucru va ajuta la reducerea sarcinii CPU pe server.

en: Monday
ro: Luni

en: Months of the Year
ro: Lunile anului

en: More than 10 years
ro: Mai mult de 10 ani

en: More than 3 years
ro: Mai mult de 3 ani

en: Move Field
ro: Mutare câmp

en: Move to Trash
ro: Mutare la gunoi

en: Much better
ro: Mult mai bine

en: Much worse
ro: Mult mai rău

en: Multi-select?
ro: Selecție Multiplă?

en: Multiple Uploads
ro: Încărcări Multiple

en: Multiple Uploads Limit
ro: Limită Încărcări Multiple

en: Multiple User Roles
ro: Mai multe roluri de utilizator

en: NPS / Numerical Scale
ro: NPS / Scala numerică

en: Name
ro: Nume

en: Name layout
ro: Aspect Nume

en: Neutral
ro: Neutru

en: Never
ro: Niciodată

en: Never block the following IP addresses:
ro: Nu blocați niciodată următoarele adrese IP:

en: New %s
ro: %s nou

en: New Code Snippet
ro: Fragment de Cod (Snippet) Nou

en: New Field
ro: Câmp Nou

en: New Field Group
ro: Grup nou de câmpuri

en: New Option
ro: Opțiune nouă

en: New Options Page
ro: Pagină Nouă de Opțiuni

en: New Post Type
ro: Tip Postare Nou

en: New Style Template
ro: Șablon Stil Nou

en: New Taxonomy
ro: Taxonomie Nouă

en: New login URL:
ro: URL autentificare nouă:

en: New submission from:
ro: Trimitere nouă de la:

en: Next
ro: Următor

en: No
ro: Nu

en: No %s found
ro: Nu s-a găsit %s

en: No %s found in Trash
ro: Nu s-au găsit %s în coșul de gunoi

en: No Code Snippets found in Trash.
ro: Nu S-a Găsit Niciun Fragment de Cod la Gunoi.

en: No Code Snippets found.
ro: Nu S-a Găsit Niciun Fragment de Cod.

en: No Custom Options Pages found
ro: Nu au fost găsite Pagini de Opțiuni Personalizate

en: No Custom Options Pages found in Trash
ro: Nu au fost găsite Pagini de Opțiuni Personalizate la Gunoi

en: No Custom Post Types found
ro: Nu au fost găsite Postări Tip

en: No Custom Post Types found in Trash
ro: Nu au fost găsite Postări Tip la Gunoi

en: No Custom Taxonomies found
ro: Nu au fost găsite Taxonomii Personalizate

en: No Custom Taxonomies found in Trash
ro: Nu au fost găsite Taxonomii Personalizate la Gunoi

en: No Field Groups found
ro: Nu a fost găsit niciun grup de câmpuri

en: No Field Groups found in Trash
ro: Nu a fost găsit niciun grup de câmpuri la gunoi

en: No Name
ro: Fără nume

en: No Style
ro: Niciun Stil

en: No Style Template found in Trash.
ro: Nu s-a găsit niciun șablon de stil în coșul de gunoi.

en: No Style Template found.
ro: Nu a fost găsit niciun șablon de stil.

en: No conditions specified. <a href="#" class="csm-link-add">Click here</a> to add one.
ro: Nu sunt specificate condiții. <a href="#" class="csm-link-add">Click aici</a> pentru a adăuga una.

en: No data available in table
ro: Nu există date disponibile în tabel

en: No entries found.
ro: Nu s-au găsit intrări.

en: No entries were specified
ro: Nu au fost specificate intrări

en: No files were uploaded.
ro: Nu au fost încărcate fișiere.

en: No forms found. Please create a new one.
ro: Nu s-au găsit formulare. Vă rugăm să creați unul nou.

en: No forms were specified
ro: Nu au fost specificate formulare

en: No matching records found
ro: Nu am găsit nicio înregistrare care să se potrivească

en: No settings data detected.
ro: Nu au fost detectate date privind setările.

en: Non-Profit / Volunteer
ro: Non-Profit / Voluntariat

en: Non-binary
ro: Non-binar

en: Non-public post types:
ro: Tipuri de postări nepublice:

en: None
ro: Niciunul

en: None (bypass filters)
ro: Niciuna (ocolire filtre)

en: Not at all important
ro: Deloc important

en: Not at all likely
ro: Deloc probabil

en: Not available
ro: Indisponibil

en: Not employed and not looking for work
ro: Fără loc de muncă și care nu caută un loc de muncă

en: Not employed but looking for work
ro: Fără loc de muncă, dar în căutarea unui loc de muncă

en: Not important
ro: Nu este important

en: Not sure
ro: Nu sunt sigur

en: Note: This field will not be shown in the form. Enter the value to be hidden.
ro: Notă: Acest câmp nu va fi afișat în formular. Introduceți valoarea care urmează să fie ascunsă.

en: Nothing to import
ro: Nimic de  importat

en: Notices
ro: Notificări

en: Nounce Error
ro: Eroare Nounce

en: November
ro: Noiembrie

en: Number
ro: Număr

en: Number Range
ro: Interval numere

en: OR
ro: SAU

en: Obfuscate Author Slugs
ro: Ascunde slug-urile de Autor

en: Obfuscate email address to prevent spam bots from harvesting them, but make it readable like a regular email address for human visitors.
ro: Obfuscați adresa de e-mail pentru a împiedica roboții de spam să o colecteze, dar faceți-o lizibilă ca o adresă de e-mail obișnuită pentru vizitatorii umani.

en: Obfuscate publicly exposed author page URLs that shows the user slugs / usernames, e.g. <em>sitename.com/author/username1/</em> into <em>sitename.com/author/a6r5b8ytu9gp34bv/</em>, and output 404 errors for the original URLs. Also obfuscates in /wp-json/wp/v2/users/ REST API endpoint.
ro: Obfuscați URL-urile paginii de autor expuse public care arată slug-urile / numele de utilizator ale utilizatorului, de exemplu <em>sitename.com/author/username1/</em> în <em>sitename.com/author/a6r5b8ytu9gp34bv/</em>, și emiteți erori 404 pentru URL-urile originale. De asemenea, ofuschează în /wp-json/wp/v2/users/ punct final REST API.

en: October
ro: Octombrie

en: On WooCommerce forms:
ro: Pe formularele WooCommerce:

en: On WordPress forms:
ro: Pe formularele WordPress:

en: On admin pages
ro: Pe paginile de administrare

en: On form focus
ro: La Focusare Formular

en: On form submit
ro: La transmiterea formularului

en: On line:
ro: Pe linia:

en: On page load
ro: La încărcarea paginii

en: On post creation and edit screens
ro: Pe ecranele de creare și editare a articolelor

en: On the backend:
ro: În partea din spate a site-ului (backend)

en: On the frontend
ro: În partea din față

en: On the frontend:
ro: Pe partea din față a site-ului

en: On which part of the site?
ro: Pe ce parte a site-ului?

en: Once a month
ro: O dată pe lună

en: Once a week
ro: O dată pe săptămână

en: Once a year
ro: O dată pe an

en: Once enabled, you can find the Code Snippets menu item on the admin menu.
ro: Odată activat, puteți găsi elementul de meniu Code Snippets în meniul de administrare.

en: Once enabled, you can find the Forms menu item in the admin menu.
ro: Odată activat, puteți găsi elementul de meniu Formulare în meniul de administrare.

en: One (or more) of your fields had validation errors. More information is available below.
ro: Unul (sau mai multe) dintre câmpurile dvs. au avut erori de validare. Mai multe informații sunt disponibile mai jos.

en: One <code>value : label</code> per line, or just <code>label</code>. Use <code>{empty}</code> for an empty value.
ro: O <code>value : label</code> pe linie, sau doar <code>label</code>. Utilizați <code>{empty}</code> pentru o valoare goală.

en: Only auto-obfuscate email addresses for site visitors, not for logged-in users.
ro: Auto-obfuscați adresele de e-mail doar pentru vizitatorii site-ului, nu și pentru utilizatorii conectați.

en: Oops!
ro: Ups!

en: Oops, something went wrong</span>.<br />Please double check your settings and the destination email address.
ro: Ups, ceva nu a funcționat</span>.<br />Vă rugăm să verificați din nou setările și adresa de e-mail de destinație.

en: Open Admin Links in New Tab
ro: Deschideți legăturile de administrare în filă nouă

en: Open All External Links in New Tab
ro: Deschide toate legăturile externe într-o filă nouă

en: Optimizations
ro: Optimizări

en: Option Pages
ro: Pagini de Opțiuni

en: Options
ro: Opțiuni

en: Options Layout
ro: Opțiuni de aspect

en: Options Page
ro: Pagină Opțiuni

en: Options Pages
ro: Pagini de Opțiuni

en: Or, help improve ASE by <a href="https://wordpress.org/support/plugin/admin-site-enhancements/" target="_blank">providing feedback</a>.
ro: Sau ajută la îmbunătățirea ASE <a href="https://wordpress.org/support/plugin/admin-site-enhancements/" target="_blank">spunându-ne părerea ta</a>

en: Order
ro: Comandă

en: Original height
ro: Înălțime Originală

en: Original width
ro: Lățimea originală

en: Other
ro: Altele

en: Overline
ro: Supralinie

en: Override the "Repeater Row” header text. You can also dynamically populate the row label with field values. If you have a text field named “first_name”, enter {first_name} to use the field value as the row label.
ro: Suprascrieți textul antetului "Repeater Row". De asemenea, puteți completa dinamic eticheta rândului cu valorile câmpului. Dacă aveți un câmp text numit "first_name", introduceți {first_name} pentru a utiliza valoarea câmpului ca etichetă a rândului.

en: PHP Array
ro: Matrice PHP

en: Padding
ro: Umplutură

en: Page Background
ro: Fundal de pagină

en: Page Settings
ro: Setări Pagină

en: Page Templates
ro: Șabloane de pagină

en: Page Title <span class="faded">(shown in the browser tab)</span>
ro: Titlul Paginii <span class="faded">(afișat în fila browserului)</span>

en: Paper
ro: Hârtie

en: Paragraph
ro: Paragraf

en: Paragraph / Shortcode
ro: Paragraf / Scurt cod

en: Parent %s
ro: Părinte %s

en: Parent %s:
ro: Părinte %s:

en: Parent Code Snippet:
ro: Fragment de Cod Părinte:

en: Parent Style Template:
ro: Șablon stil părinte:

en: Parse error: syntax error, unexpected end of snippet
ro: Eroare de parsare: eroare de sintaxă, sfârșit neașteptat al snippet-ului

en: Parse error: syntax error, unexpected end of snippet.
ro: Eroare de parsare: eroare de sintaxă, sfârșit neașteptat snippet.

en: Part-time
ro: Cu jumătate de normă

en: Password
ro: Parolă

en: Password Protection
ro: Protecție cu parolă

en: Password protection is currently enabled for this site.
ro: În prezent, protecția cu parolă este activată pentru acest site.

en: Password reset
ro: Resetare parolă

en: Password-protect the entire site to hide the content from public view and search engine bots / crawlers. Logged-in administrators can still access the site as usual.
ro: Protejați întregul site cu parolă pentru a ascunde conținutul de ochii publicului și de roboții / crawlerele motoarelor de căutare. Administratorii conectați pot accesa în continuare site-ul ca de obicei.

en: Past 10 years
ro: Ultimii 10 ani

en: Past 100 years
ro: Ultimii 100 de ani

en: Past 25 years
ro: Ultimii 25 de ani

en: Past 50 years
ro: Ultimii 50 de ani

en: Past 75 years
ro: Ultimii 75 de ani

en: Pattern
ro: Model

en: Per diem
ro: Zilier

en: Perform 301 (permanent) redirect to a URL of your choice
ro: Efectuați redirecționarea 301 (permanentă) către un URL ales de dvs.

en: Perform 301 (permanent) redirect to the homepage for all 404 (not found) pages.
ro: Efectuați redirecționarea 301 (permanentă) către pagina de pornire pentru toate paginile 404 (nu au fost găsite).

en: Perform Replacement
ro: Fă înlocuirea

en: Permission denied. Please contact your site administrator to run the export process.
ro: Permisiune refuzată. Vă rugăm să contactați administratorul site-ului dvs. pentru a rula procesul de export.

en: Pharmaceutical / Biotech
ro: Farmaceutică / Biotehnologie

en: Phone
ro: Telefon

en: Pick a single <code>value</code>
ro: Alege o singură <code>value</code>

en: Pineapple on pizza is an excellent idea!
ro: Ananasul pe pizza este o idee excelentă!

en: Pink
ro: Roz

en: Pink Inverted
ro: Roz inversat

en: Placeholder
ro: Marcaj (placeholder)

en: Placement
ro: Plasare

en: Plain (no header image)
ro: Simplu (fără imagine de antet)

en: Please <strong>fix the code</strong> causing the error, and <strong>update</strong> the snippet. If you plan on doing that later, you can <strong>deactivate</strong> the snippet for now so it will stop triggering the error.
ro: Vă rugăm să <strong>reparați codul</strong> care cauzează eroarea și să <strong>actualizați</strong> snippet-ul. Dacă intenționați să faceți acest lucru mai târziu, puteți <strong>dezactiva</strong> snippet-ul pentru moment, astfel încât să nu mai declanșeze eroarea.

en: Please <strong>fix the code</strong> causing the error, and then <strong>update and activate</strong> the snippet.
ro: Vă rugăm să <strong>reparați codul</strong> care cauzează eroarea și apoi <strong>actualizați și activați</strong> snippet-ul.

en: Please activate the snippet first before executing it.
ro: Vă rugăm să activați snippet-ul înainte de a-l executa.

en: Please clear your cache</strong> after enabling or disabling maintenance mode. This ensures site visitors see either the maintenance page or the actual content of each page.
ro: Vă rugăm să ștergeți memoria cache</strong> după activarea sau dezactivarea modului de întreținere. Acest lucru asigură că vizitatorii site-ului văd fie pagina de întreținere, fie conținutul real al fiecărei pagini.

en: Please consider supporting ASE.
ro: Vă rugăm să luați în considerare sprijinirea ASE.

en: Please enter a valid value. Two nearest valid values are %1$s and %2$s
ro: Vă rugăm să introduceți o valoare validă. Cele mai apropiate două valori valide sunt %1$s și %2$s

en: Please find the relevant menu items under Settings.
ro: Găsiți elementele de meniu relevante în secțiunea Setări.

en: Please login once with the chosen reCAPTCHA widget enabled to complete the setup process for that widget type and enable reCAPTCHA protection on your forms.
ro: Vă rugăm să vă conectați o dată cu widget-ul reCAPTCHA ales activat pentru a finaliza procesul de configurare pentru acel tip de widget și pentru a activa protecția reCAPTCHA pe formularele dvs.

en: Please run the following command to make the directory writable
ro: Vă rugăm să executați următoarea comandă pentru a face directorul inscriptibil

en: Please run the following commands in order to make the directory
ro: Vă rugăm să executați următoarele comenzi pentru a crea directorul

en: Please select a Form
ro: Vă rugăm să selectați un formular

en: Please select a higher number
ro: Vă rugăm să selectați un număr mai mare

en: Please select a lower number
ro: Vă rugăm să selectați un număr mai mic

en: Please select a valid form
ro: Vă rugăm să selectați un formular valid

en: Please verify that you are human.
ro: Vă rugăm să confirmați că sunteți om.

en: Position
ro: Poziție

en: Position on page
ro: Poziția pe pagină

en: Post Formats
ro: Formate de postare

en: Post Type Options
ro: Opțiuni Postări Tip

en: Post Types
ro: Tipuri de Postări

en: Post type
ro: Tipul postării

en: Posts
ro: Postări

en: Prefer not to answer
ro: Prefer să nu răspund

en: Preserve Taxonomy Hierarchy
ro: Păstrarea ierarhiei taxonomice

en: Preserve the visual hierarchy of taxonomy terms checklist in the classic editor.
ro: Păstrați ierarhia vizuală a listei de verificare a termenilor taxonomiei în editorul clasic.

en: Prevent bloating the database by limiting the number of revisions to keep for some or all post types supporting revisions.
ro: Evitați supraîncărcarea bazei de date prin limitarea numărului de revizuiri păstrate pentru unele sau toate tipurile de postări care acceptă revizuiri.

en: Prevent brute force attacks by limiting the number of failed login attempts allowed per IP address.
ro: Împiedici atacurile cu forță-brută limitând numărul de încercări de autentificare eșuate permise pentru fiecare adresă IP.

en: Prevent smaller components from running or loading. Make the site more secure, load slightly faster and be more optimized for crawling by search engines.
ro: Împiedicați componentele mai mici să ruleze sau să se încarce. Faceți ca site-ul să fie mai sigur, să se încarce puțin mai repede și să fie mai optimizat pentru explorarea de către motoarele de căutare.

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Previous
ro: Anterior

en: Probably
ro: Probabil

en: Probably not
ro: Probabil că nu

en: Processor
ro: Procesor

en: Product Image
ro: Imagine produs

en: Professional Services
ro: Servicii profesionale

en: Protect your site from brute force, DOS and DDOS attacks via <a href="https://kinsta.com/blog/xmlrpc-php/#what-is-xmlrpcphp" target="_blank">XML-RPC</a>. Also disables trackbacks and pingbacks.
ro: Protejați-vă site-ul împotriva atacurilor prin forță brută, DOS și DDOS prin <a href="https://kinsta.com/blog/xmlrpc-php/#what-is-xmlrpcphp" target="_blank">XML-RPC</a>. De asemenea, dezactivează trackback-urile și pingback-urile.

en: Protected by %1$sALTCHA%2$s
ro: Protejat de %1$sALTCHA%2$s

en: Public Preview
ro: Previzualizare publică

en: Public Preview for Drafts
ro: Previzualizare publică pentru schițe

en: Public post types:
ro: Tipuri de postări publice:

en: Publish
ro: Publică

en: Purple
ro: Violet

en: Purple Inverted
ro: Violet inversat

en: QA/Quality Control
ro: QA/Controlul calității

en: Radio Buttons
ro: Butoane radio

en: Range Slider
ro: Glisor gamă

en: Re-Index
ro: Re-Indexare

en: Re-enable infinite scrolling in the grid view of the media library. Useful for scrolling through a large library.
ro: Reactivează derularea infinită în vizualizarea ca grilă a bibliotecii Media. Este utilă pentru derularea într-o bibliotecă mare.

en: Real Estate
ro: Bunuri imobiliare

en: Redirect 404
ro: Redirecționare 404

en: Redirect 404 to Homepage
ro: Redirecționează erorile 404 la prima pagină

en: Redirect After Login
ro: Redirecționează după autentificare

en: Redirect After Logout
ro: Redirecționează după dezautentificare

en: Redirect URL
ro: URL Redirecționare

en: Redirect default URLs to:
ro: Redirecționați URL-urile implicite către:

en: Redirect to:
ro: Redirecționează la:

en: Redirection type
ro: Tip Redirecționare

en: Registered
ro: Înregistrat

en: Registration
ro: Înregistrare

en: Registration Date Column
ro: Coloană Dată de înregistrare

en: Relationship
ro: Relație

en: Remove
ro: Înlătură

en: Remove 'Howdy'
ro: Eliminați 'Salutare'

en: Remove WordPress logo/menu
ro: Înlătură logoul/meniul WordPress

en: Remove comments column
ro: Înlătură coloana comentarii

en: Remove comments counter/link
ro: Eliminați contorul/legătura de comentarii

en: Remove customize menu
ro: Înlătură meniul de personalizare

en: Remove date column
ro: Înlătură coloana cu date

en: Remove extra elements listed below, which most likely come from your theme or plugins.
ro: Eliminați elementele suplimentare enumerate mai jos, care cel mai probabil provin de la tema sau plugin-urile dvs.

en: Remove home icon and site name
ro: Înlătură iconul prima pagină și numele site-ului

en: Remove new content menu
ro: Înlătură meniul conținut nou

en: Remove tags column (for posts)
ro: Înlătură coloana etichete (pentru articole)

en: Remove the Help tab and drawer
ro: Eliminați fila și sertarul Ajutor

en: Remove updates counter/link
ro: Îndepărtați contorul/legătura actualizărilor

en: Remove various elements from the admin bar.
ro: Înlătură diverse elemente din bara de administrare.

en: Render this field with Select2
ro: Renderizați acest câmp cu Select2

en: Repeater
ro: Repetitor

en: Repeater Row
ro: Rând Repetitor

en: Replace Media
ro: Înlocuiește media

en: Reply To
ro: Răspunde La

en: Reply to
ro: Răspuns la

en: Required
ro: Obligatoriu

en: Required Color
ro: Culoare Obligatoriu

en: Required Field Indicator
ro: Indicator de câmp obligatoriu

en: Required Text Color
ro: Culoare Text Câmp Obligatoriu

en: Resend
ro: Trimiteți din nou

en: Resend Now
ro: Trimite din nou acum

en: Resend to
ro: Trimiteți din nou la

en: Reset Columns
ro: Resetare coloane

en: Reset Menu
ro: Resetare Meniu

en: Resize newly uploaded, large images to a smaller dimension and delete originally uploaded files. BMPs and non-transparent PNGs will be converted to JPGs and resized.
ro: Redimensionați imaginile mari, încărcate recent, la o dimensiune mai mică și ștergeți fișierele încărcate inițial. BMP-urile și PNG-urile netransparente vor fi convertite în JPG-uri și redimensionate.

en: Resources: %1$s | %2$s | %3$s | %4$s
ro: Resurse: %1$s | %2$s | %3$s | %4$s

en: Restaurant / Food Service
ro: Restaurant / Servicii alimentare

en: Restore
ro: Restaurare

en: Restrict login ID to username or email address only.
ro: Restricționează ID-ul de autentificare numai la numele de utilizator sau adresa de email.

en: Retired
ro: Pensionar

en: Return Value
ro: Valoare Returnată

en: Review
ro: Recenzie

en: Revisions Control
ro: Control revizii

en: Right
ro: Dreapta

en: Right Edge
ro: Marginea dreaptă

en: Right Half
ro: Jumătatea dreaptă

en: Right Side
ro: Partea dreaptă

en: Rock
ro: Piatră

en: Row Display
ro: Afișare rând

en: Row Gap
ro: Decalaj între rânduri

en: Row Label
ro: Etichetă Rând

en: Rows
ro: Rânduri

en: S - Small
ro: S - Mic

en: SE Visibility: OFF
ro: Vizibilitate SE: DEZACTIVATĂ

en: SVG Upload
ro: Încărcare SVG

en: Sales
ro: Vânzări

en: Satisfaction
ro: Satisfacție

en: Satisfied
ro: Satisfăcut

en: Saturday
ro: Sâmbătă

en: Save Changes
ro: Salvează modificările

en: Save Form Submissions to the Database
ro: Salvarea trimiterilor de formulare în baza de date

en: Science / Research
ro: Știință / Cercetare

en: Scissor
ro: Foarfecă

en: Search
ro: Căutare

en: Search %s
ro: Căutare %s

en: Search Code Snippets
ro: Căutare Fragmente de Cod (Snippets)

en: Search Engines Visibility Status
ro: Stare vizibilitate pentru motoare de căutare

en: Search Field Groups
ro: Căutare Grupuri de Câmpuri

en: Search Fields
ro: Căutare Câmpuri

en: Search Options Page
ro: Căutare Pagină de Opțiuni

en: Search Post Types
ro: Căutare Postări Tip

en: Search Style Template
ro: Căutare Șablon Stil

en: Search Taxonomies
ro: Căutare Taxonomii

en: Search engines are discouraged from indexing this site. Click to change the settings.
ro: Motoarele de căutare sunt descurajate să indexeze acest site. Dă clic ca să modifici setările.

en: Search page
ro: Pagina de căutare

en: Search terms
ro: Căutare termeni

en: Search users
ro: Căutare utilizatori

en: Search...
ro: Căutare...

en: Search:
ro: Caută:

en: Seasonal
ro: Sezonier

en: Second Dropdown Options
ro: A doua opțiune dropdown

en: Secret key
ro: Cheie secretă

en: Security
ro: Securitate

en: Select
ro: Selectare

en: Select Form
ro: Selectați formularul

en: Select Heading
ro: Selectați titlul

en: Select Image
ro: Selectați imaginea

en: Select New Media File
ro: Selectează un fișier media nou

en: Select Profile Picture
ro: Alege Imagine Profil

en: Select Type
ro: Selectați tipul

en: Select a Form
ro: Alege un Formular

en: Select a field to see the options
ro: Selectați un câmp pentru a vedea opțiunile

en: Select an Image
ro: Selectează o imagine

en: Select and display one of your forms.
ro: Selectați și afișați unul dintre formularele dvs.

en: Select field
ro: Selectați câmpul

en: Select or search
ro: Selectați sau căutați

en: Self-employed
ro: Activitate independentă

en: Send Now
ro: Trimite acum

en: Send To
ro: Trimite Către

en: Send To Email
ro: Adresă Email Destinație

en: Sender
ro: Expeditor

en: Sending test email...
ro: Trimit emailul de testare...

en: Separate URL for each role
ro: URL separat pentru fiecare rol

en: Separate with comma for multiple emails
ro: Separați cu virgulă pentru e-mailuri multiple

en: September
ro: Septembrie

en: September 19, 2023
ro: Septembrie 19, 2023

en: Server error. Upload directory isn't writable.
ro: Eroare server. Directorul de încărcare nu este scriptibil.

en: Set a logo for the admin area.
ro: Setați un logo pentru zona de administrare.

en: Set custom redirect URL for all or some user roles after login.
ro: Setați o adresă URL de redirecționare personalizată pentru toate sau unele roluri de utilizator după autentificare.

en: Set custom redirect URL for all or some user roles after logout.
ro: Setați o adresă URL de redirecționare personalizată pentru toate sau unele roluri de utilizator după deconectare.

en: Set custom sender name and email. Optionally use external SMTP service to ensure notification and transactional emails from your site are being delivered to inboxes.
ro: Setați numele expeditorului și adresa de e-mail personalizate. Opțional, utilizați un serviciu SMTP extern pentru a vă asigura că e-mailurile de notificare și tranzacționale de pe site-ul dvs. sunt livrate către inbox-uri.

en: Set interval to once every
ro: Setează intervalul la o dată la fiecare

en: Set links to be active for a maximum of
ro: Setați legăturile să fie active pentru o perioadă maximă de

en: Set the password:
ro: Setează parola:

en: Set width to
ro: Setează lățimea la

en: Settings
ro: Setări

en: Settings imported successfully
ro: Setări importate cu succes

en: Settings saved.
ro: Setările au fost salvate.

en: Several times a month
ro: De mai multe ori pe lună

en: Several times a week
ro: De mai multe ori pe săptămână

en: Several times a year
ro: De mai multe ori pe an

en: Share about ASE on:
ro: Partajează despre ASE pe:

en: Shortcode
ro: Scurtcod

en: Shortcode to embed this form
ro: Scurt cod pentru a încorpora acest formular

en: Show
ro: Afișare

en: Show All
ro: Arată tot

en: Show Custom Taxonomy Filters
ro: Arată filtrele pentru taxonomii personalizate

en: Show ID column
ro: Arată coloana cu ID-uri

en: Show ID in action rows along with links for Edit, View, etc.
ro: Afișați ID-ul în rândurile de acțiune împreună cu linkurile pentru editare, vizualizare etc.

en: Show Less
ro: Arată mai puțin

en: Show Page
ro: Arată Pagina

en: Show _MENU_ entries
ro: Arată intrări _MENU_

en: Show a customizable maintenance page on the frontend while performing a brief maintenance to your site. Logged-in administrators can still view the site as usual.
ro: Afișați o pagină de întreținere personalizabilă pe frontend în timp ce efectuați o scurtă întreținere a site-ului dvs. Administratorii conectați pot vizualiza în continuare site-ul ca de obicei.

en: Show additional filter(s) on list tables for hierarchical, custom taxonomies.
ro: Afișează filtru(e) suplimentar(e) pe tabelele de listă pentru taxonomii ierarhice, personalizate.

en: Show admin bar status when search engines are set to be discouraged from indexing the site. This is set through a "Search engine visibility" checkbox in Settings >> Reading.
ro: Arată starea barei de administrare când motoarele de căutare sunt setate să descurajeze indexarea site-ului. Aceasta este setată prin bifa „Vizibilitate pentru motoare de căutare” în Setări >> Afișare.

en: Show duplication link on:
ro: Afișați link-ul de duplicare pe:

en: Show excerpt column
ro: Arată coloana rezumate

en: Show featured image column
ro: Arată coloana imagini reprezentative

en: Show file size column in media library
ro: Afișează coloana dimensiuni fișiere în biblioteca Media

en: Show last modified column
ro: Arată coloana Ultima modificare

en: Show less
ro: Arată mai puțin

en: Show more
ro: Arată mai multe

en: Show private fields
ro: Arată câmpuri private

en: Show quick summary of the system the site is running on to admins, in the "At a Glance" dashboard widget. This includes the web server software, the PHP version, the database software and server IP address.
ro: Afișați administratorilor un rezumat rapid al sistemului pe care rulează site-ul, în widgetul tabloului de bord „Dintr-o privire". Aceasta include software-ul serverului web, versiunea PHP, software-ul bazei de date și adresa IP a serverului.

en: Show quick summary of the system the site is running on to admins, in the "At a Glance" dashboard widget. This includes the web server software, the PHP version, the database software and server IP address. It will also show the size of the site, database, root, wp-content, plugins, themes and upload folders.
ro: Afișați administratorilor un rezumat rapid al sistemului pe care rulează site-ul, în widgetul tabloului de bord „Dintr-o privire". Acesta include software-ul serverului web, versiunea PHP, software-ul bazei de date și adresa IP a serverului. De asemenea, va afișa dimensiunea site-ului, a bazei de date, a root-ului, a wp-content, a plugin-urilor, a temelor și a folderelor de încărcare.

en: Show the form description
ro: Afișează descrierea formularului

en: Show the form title
ro: Arată titlul formularului

en: Show the values by default
ro: Afișați valorile în mod implicit

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
ro: Arăt de la 0 la 0 din 0 intrări

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
ro: Arăt de la _START_ la _END_ din _TOTAL_ intrări

en: Side
ro: Lateral

en: Single
ro: Un singur

en: Single page/post/CPT
ro: Pagină unică/postare/CPT

en: Single post/page/CPT
ro: O singură postare/pagină/CPT

en: Site Icon
ro: Icon Site

en: Site Identity on Login Page
ro: Identitate site pe pagina de autentificare

en: Site key
ro: Cheie site

en: Size
ro: Mărime

en: Size (Full)
ro: Dimensiune (complet)

en: Size (Simple)
ro: Dimensiune (simplă)

en: Skilled Labor
ro: Muncă calificată

en: Skipped
ro: Ignorat

en: Sleeping pods
ro: Capsule de dormit

en: Small
ro: Mic

en: Snippet Options
ro: Opțiuni Snippet

en: Snippet updated
ro: Fragment de cod actualizat

en: Snippet was successfully executed.
ro: Snippet-ul a fost executat cu succes.

en: Solid Bar Labels
ro: Etichete de bare solide

en: Some college
ro: O facultate

en: Something went wrong.
ro: Ceva nu a mers bine.

en: Something went wrong. Log was not cleared.
ro: Ceva nu a mers bine. Jurnalul nu a fost șters.

en: Something went wrong. Please check the latest log entry for details. This page will reload now...
ro: Ceva nu a mers bine. Vă rugăm să verificați ultima intrare în jurnal pentru detalii. Această pagină se va reîncărca acum...

en: Something went wrong. Snippet was not successfully executed.
ro: Ceva nu a mers bine. Snippet-ul nu a fost executat cu succes.

en: Something went wrong. Unable to delete email delivery log entry with the ID %s.
ro: Ceva nu a mers bine. Nu s-a putut șterge intrarea din jurnalul de livrare a e-mailurilor cu ID %s.

en: Somewhat better
ro: Oarecum mai bine

en: Somewhat worse
ro: Oarecum mai rău

en: Sorry, an error occurred! Your form cannot be submitted.
ro: Ne pare rău, a apărut o eroare! Formularul dvs. nu poate fi trimis.

en: Sort
ro: Sortare

en: Sort Order
ro: Ordinea sortării

en: Source
ro: Sursa

en: Spacer
ro: Distanțiere

en: Spacing
ro: Spațiere

en: Spam Protection
ro: Protecția împotriva spam-ului

en: Spam protection fields
ro: Câmpuri de protecție împotriva spam-ului

en: Specify the granularity (increment or decrement) of the value.
ro: Specificați granularitatea valorii (increment sau decrement).

en: Spread
ro: Răspândire

en: Stacked Steps
ro: Trepte suprapuse

en: Stacked Waves
ro: Valuri stivuite

en: Standard Fonts
ro: Fonturi standard

en: Star
ro: Stea

en: State/Province
ro: Stat/Provincie/Județ

en: Step
ro: Pas

en: Stretch
ro: Întindere

en: Stripes
ro: Dungi

en: Strongly agree
ro: Foarte de acord

en: Strongly disagree
ro: Dezacord total

en: Style
ro: Stil

[ctx: Style Template]
en: Add New
ro: Adaugă Nou

en: Styles
ro: Stiluri

en: Subject
ro: Subiect

en: Submenu
ro: Submeniu

en: Submit
ro: Trimite

en: Submit Button
ro: Buton de trimitere

en: Submit Button Alignment
ro: Aliniere Buton Trimitere

en: Submit Button CSS Class
ro: Clasa CSS a butonului Submitx

en: Submit Button Text
ro: Text Buton Trimitere

en: Success
ro: Succes

en: Success Message
ro: Mesaj de Succes

en: Successful
ro: Succes

en: Sunday
ro: Duminică

en: Support
ro: Asistență

en: Tab
ro: Filă

en: Taxonomy
ro: Taxonomie

en: Taxonomy Options
ro: Opțiuni Taxonomii

en: Taxonomy Terms
ro: Termeni Taxonomici

en: Taxonomy term
ro: Termen taxonomic

en: Technology
ro: Tehnologie

en: Telecommunications
ro: Telecomunicații

en: Temporary
ro: Temporar

en: Term
ro: Termen

en: Term IDs
ro: ID-uri Termeni

en: Term does not exist, so cannot be deleted
ro: Termenul nu există, deci nu poate fi șters

en: Terms Order
ro: Ordinea Termenilor

en: Test Email
ro: Email de Test

en: Test email was successfully processed</span>.<br />Please check the destination email's inbox to verify successful delivery.
ro: E-mailul de test a fost procesat cu succes</span>.<br />Vă rugăm să verificați inbox-ul e-mailului de destinație pentru a verifica livrarea cu succes.

en: Text Align
ro: Aliniere Text

en: Text Alignment
ro: Aliniere text

en: Text Area
ro: Zona de Text

en: Text Color
ro: Culoare Text

en: Text Decoration
ro: Decorare text

en: Text Transform
ro: Transformare text

en: Text Type
ro: Tip Text

en: Thank you for your submission. We will get back to you as soon as possible.
ro: Vă mulțumim pentru trimiterea dumneavoastră. Vă vom răspunde cât mai curând posibil.

en: The %s directory could not be created
ro: Directorul %s nu a putut fi creat

en: The %s directory is not writable, therefore the code snippet files cannot be saved.
ro: Directorul %s nu este inscriptibil, prin urmare fișierele cu fragmente de cod nu pot fi salvate.

en: The allowed extensions are pdf, doc, docx, xls, xlsx, odt, ppt, pptx, pps, ppsx, jpg, jpeg, png, gif, bmp, mp3, mp4, ogg, wav, mp4, m4v, mov, wmv, avi, mpg, ogv, 3gp, txt, zip, rar, 7z, csv
ro: Extensiile permise sunt pdf, doc, docx, xls, xlsx, odt, ppt, pptx, pps, ppsx, jpg, jpeg, png, gif, bmp, mp3, mp4, ogg, wav, mp4, m4v, mov, wmv, avi, mpg, ogv, 3gp, txt, zip, rar, 7z, csv

en: The code is active. Click to deactivate it
ro: Codul este activ. Faceți clic pentru a-l dezactiva

en: The code is inactive. Click to activate it
ro: Codul este inactiv. Faceți clic pentru a-l activa

en: The company culture allows for work-life balance
ro: Cultura companiei permite un echilibru între viața profesională și cea privată

en: The current file will be replaced with the uploaded / selected file (of the same type) while retaining the current ID, publish date and file name. Thus, no existing links will break.
ro: Fișierul curent va fi înlocuit cu fișierul încărcat sau selectat (de același tip), păstrând în același timp ID-ul curent, data publicării și numele fișierului. Astfel, toate legăturile existente rămân funcționale.

en: The field group with the lowest order will appear first.
ro: Grupul de câmpuri cu cea mai mică ordine va apărea primul.

en: The field label that editors will see.
ro: Eticheta câmpului pe care o vor vedea editorii.

en: The field name is passed into get_cf() to retrieve values. Use only lowercase letters, numbers, and underscores.
ro: Numele câmpului este trecut în get_cf() pentru a extrage valorile. Utilizați numai litere minuscule, numere și subliniere (underscore).

en: The preview seen here will use the Form Builder default style. Please preview on the frontend to see the theme's style applied.
ro: Previzualizarea afișată aici va utiliza stilul implicit al Constructorului de Formulare. Vă rugăm să previzualizați pe partea din față a site-ului pentru a vedea stilul temei aplicat.

en: The reCAPTCHA keys are not entered.
ro: Cheile reCAPTCHA nu au fost introduse.

en: The reCAPTCHA was not entered correctly
ro: ReCAPTCHA nu a fost introdus corect

en: The role(s) above have the <code>%s</code> capability required to view and access the menu item.
ro: Rolul (rolurile) de mai sus au capacitatea <code>%s</code> necesară pentru a vizualiza și accesa elementul de meniu.

en: The snippet has been deactivated. Please <strong>fix the code</strong> causing the error, then <strong>update and activate</strong> the snippet.
ro: Snippet-ul a fost dezactivat. Vă rugăm să <strong>reparați codul</strong> care cauzează eroarea, apoi <strong>actualizați și activați</strong> snippet-ul.

en: The taxonomy_name or args[taxonomy_name] parameter must be included in the request.
ro: Parametrul taxonomy_name sau args[taxonomy_name] trebuie să fie inclus în solicitare.

en: The text beside the checkbox
ro: Textul de lângă caseta de selectare

en: There was a problem verifying your captcha
ro: A fost o problemă la verificarea captcha

en: There was a problem with your submission. Please try again.
ro: A existat o problemă cu trimiterea dumneavoastră. Vă rugăm să încercați din nou.

en: Third Dropdown Options
ro: A treia opțiune dropdown

en: This field is invalid.
ro: Acest câmp este invalid.

en: This field is not set up yet.
ro: Acest câmp nu este configurat încă.

en: This field is required.
ro: Acest câmp este obligatoriu.

en: This has <strong>triggered safe mode</strong> to be enabled and all PHP snippets execution are currently stopped. Please <strong>fix the code</strong> causing the error, <strong>update</strong> the snippet, and only then, <strong>activate</strong> the snippet and <a id="disable-csm-safe-mode-link" href="#"><strong>disable safe mode</strong></a>.
ro: S-a <strong> declanșat modul de siguranță</strong> pentru a fi activat și toate execuțiile snippets PHP sunt în prezent oprite. Vă rugăm să <strong>reparați codul</strong> care cauzează eroarea, <strong>actualizați</strong> fragmentul și, numai apoi, <strong>activați</strong> fragmentul și <a id="disable-csm-safe-mode-link" href="#"><strong>dezactivați modul sigur</strong></a>.

en: This is a multi-select field
ro: Acesta este un rând de selecție multiplă

en: This is a required field
ro: Acest câmp este obligatoriu

en: This is for the Entries page
ro: Aceasta este pentru pagina de Intrări

en: This link has expired or is invalid!
ro: Acest link a expirat sau nu este valabil!

en: This option will only work if the Field Max Width is set and width is smaller than container.
ro: Această opțiune va funcționa numai dacă este setată lățimea maximă a câmpului și lățimea este mai mică decât containerul.

en: This site is undergoing maintenance for an extended period today. Thanks for your patience.
ro: Azi, acest site este în mentenanță pentru o perioadă mai lungă. Îți mulțumim pentru răbdare.

en: This snippet caused the following <span class="php-error-status fatal">fatal error</span>:
ro: Acest snippet a cauzat următoarea eroare <span class="php-error-status fatal">fatal</span>:

en: This snippet caused the following <span class="php-error-status non-fatal">non-fatal error</strong>:</span>
ro: Acest snippet a cauzat următoarea <span class="php-error-status non-fatal">eroare non-fatal</strong>:</span>

en: Thumbnail (cropped)
ro: Miniatură (decupată)

en: Thursday
ro: Joi

en: Time
ro: Timp

en: Timezones
ro: Fusuri orare

en: Tips
ro: Sfaturi

en: Title
ro: Titlu

en: To
ro: Către

en: To Create New Form
ro: Pentru a crea un formular nou

en: To create a new Custom Style, go to the %1$sStyles%2$s page.
ro: Pentru a crea un nou Stil Personalizat, accesați pagina %1$sStiluri%2$s.

en: To exclude an image from conversion and resizing, append '-nr' suffix to the file name, e.g. bird-photo-4k-nr.jpg
ro: Pentru a exclude o imagine de la conversie și redimensionare, adăugați sufixul "-nr" la numele fișierului, de ex. foto-pasare-4k-nr.jpg

en: To exclude https://www.site.com/contact/, just enter the relative URL /contact/. Enter one URL per line.
ro: Pentru a exclude https://www.site.com/contact/, introduceți URL-ul relativ /contact/. Introduceți un URL pe linie.

en: Toggle row visibility
ro: Comutare vizibilitate rând

en: Tools
ro: Instrumente

en: Top
ro: Sus

en: Top Spacing
ro: Distanța Superioară

en: Translate
ro: Tradu

en: Transparency
ro: Transparență

en: Transportation / Logistics
ro: Transport / Logistică

en: Trash
ro: Gunoi

en: Trigger publishing of scheduled posts of all types marked with "missed schedule", anytime the site is visited.
ro: Declanșează publicarea postărilor programate de toate tipurile marcate cu " planificare ratată ", de fiecare dată când site-ul este vizitat.

en: Triggered from:
ro: Declanșat de la:

en: True
ro: Adevărat

en: Tuesday
ro: Marți

en: Turnstile secret key
ro: Cheie secretă Turnstile

en: Turnstile site key
ro: Cheie site Turnstile

en: Turnstile will not work untill the Site and Secret Keys are set up. Add Keys in ASE's CAPTCHA Protection module %1$shere%2$s.
ro: Turnstile nu va funcționa până când site-ul și cheile secrete nu sunt configurate. Adăugați cheile în modulul de protecție CAPTCHA al ASE %1$saici%2$s.

en: Type
ro: Tip

en: Type of page
ro: Tipul paginii

en: Typography
ro: Tipografie

en: U.S. States
ro: State din SUA

en: U.S. States Abbreviations
ro: Abrevieri ale statelor din S.U.A.

en: Unable to delete %s
ro: Nu se poate șterge %s

en: Unauthorized.
ro: Fără categorie.

en: Uncategorized
ro: Fără categorie

en: Under 18
ro: Sub 18

en: Under maintenance
ro: În întreținere

en: Underline
ro: Subliniere

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Unlikely
ro: Puțin probabil

en: Untitled
ro: Fără titlu

en: Update
ro: Actualizare

en: Update %s
ro: Actualizare %s

en: Update Options Page
ro: Actualizare Pagină de Opțiuni

en: Update Post Type
ro: Actualizare Postare Tip

en: Upgrade
ro: Actualizare

en: Upload
ro: Încărcare

en: Upload Button
ro: Buton de încărcare

en: Upload File
ro: Încărcare fișier

en: Upload Label
ro: Etichetă Încărcare

en: Upload image
ro: Încărcare imagine

en: Uploaded Date
ro: Data Încărcării

en: Uploaded Date and Time
ro: Data si Ora Încărcării

en: Uploaded Time
ro: Ora Încărcării

en: Uppercase
ro: Majuscule

en: Use #form_details for including all form data
ro: Utilizați #form_details pentru a include toate datele formularului

en: Use #form_title for the form title
ro: Folosește #form_title pentru titlul formularului

en: Use #site_name for the site name
ro: Utilizați #site_name pentru numele site-ului

en: Use <strong>#page_url</strong> for the URL of the page the form is displayed on.
ro: Utilizați <strong>#page_url</strong> pentru URL-ul paginii pe care este afișat formularul.

en: Use Selected Image
ro: Folosește imaginea selectată

en: Use [admin_email] for the site administrator's email
ro: Utilizați [admin_email] pentru adresa de e-mail a administratorului site-ului

en: Use a customizable page
ro: Utilizați o pagină personalizabilă

en: Use a shortcode like the following examples to display an email address on the frontend of your site:
ro: Folosiți un shortcode precum următoarele exemple pentru a afișa o adresă de e-mail pe front-end-ul site-ului dvs.:

en: Use a shortcode like the following examples to display an email address on the frontend of your site: 
            		<ul>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com"]</strong> to display the email on it's own line</li>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline"]</strong> to show the email inline</li>
            		</ul>
ro: Utilizați un shortcode ca în următoarele exemple pentru a afișa o adresă de e-mail în partea frontală a site-ului dvs: 
            		<ul>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com"]</strong> pentru a afișa adresa de e-mail pe propria linie</li>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline"]</strong> pentru a afișa e-mailul în linie</li>
            		</ul>

en: Use an existing page
ro: Utilizați o pagină existentă

en: Use as Profile Picture
ro: Folosește ca Imagine Profil

en: Use custom order of terms on frontend query and display.
ro: Utilizați ordinea personalizată a termenilor în interogarea și afișarea din partea din față a site-ului.

en: Use custom order on frontend query and display of enabled post types. You may need to manually set query order by <code>menu_order</code> in an <code>ascending</code> order.
ro: Utilizați ordinea personalizată pentru interogarea în frontend și afișarea tipurilor de post activate. Este posibil să fie necesar să setați manual ordinea interogării prin <code>menu_order</code> într-o ordine <code>ascendentă</code>.

en: Use original label
ro: Folosește eticheta originală

en: Use the site icon and URL to replace the default WordPress logo with link to wordpress.org on the login page. Go to <a href="%1$s">General Settings</a> or the <a href="%2$s">Customizer</a> to set or change your site icon.
ro: Utilizați pictograma site-ului și URL-ul pentru a înlocui logo-ul WordPress implicit cu link-ul către wordpress.org pe pagina de conectare. Accesați <a href="%1$s">Setări generale</a> sau <a href="%2$s">Personalizare</a> pentru a seta sau modifica pictograma site-ului.

en: Use this for the default sort
ro: Utilizați pentru sortarea implicită

en: Useful for when you need to modify the admin area only for certain user role(s).
ro: Util atunci când trebuie să modificați zona de administrare numai pentru anumite roluri de utilizator.

en: Useful for when you need to modify the admin area only for certain user(s).
ro: Util atunci când trebuie să modificați zona de administrare numai pentru un anumit utilizator (utilizatori).

en: User
ro: Utilizator

en: User ID
ro: ID utilizator

en: User ID fields will not show in your form.
ro: Câmpurile ID utilizator nu vor fi afișate în formularul dvs.

en: User Roles
ro: Roluri de Utilizator

en: User role
ro: Rolul utilizatorului

en: Username
ro: Nume utilizator

en: Username only
ro: Numai nume de utilizator

en: Utilities
ro: Utilități

en: Validate with:
ro: Validează cu:

en: Validation
ro: Validare

en: Validation Messages
ro: Mesaje de validare

en: Validation Text
ro: Text de validare

en: Various Admin UI Enhancements
ro: Diverse îmbunătățiri la interfața de administrare

en: Various, smaller enhancements for different parts of the admin interface.
ro: Diverse îmbunătățiri mai mici pentru diferite părți ale interfeței de administrare.

en: Verification failed. Try again later.
ro: Verificarea a eșuat. Încercați din nou mai târziu.

en: Verified
ro: Verificat

en: Verifying you're not a robot...
ro: Verificăm că nu sunteți un robot...

en: Verifying... please wait.
ro: Verificăm... vă rugăm să așteptați.

en: Very important
ro: Foarte important

en: Via a secure URL
ro: Prin intermediul unui URL securizat

en: View
ro: Vezi

en: View Admin as Role
ro: Vezi administrator ca rol

en: View Code Snippet
ro: Vizualizare Fragment de Cod (Snippet)

en: View Content
ro: Vezi conținutul

en: View Field Group
ro: Vezi grup de câmpuri

en: View Options Page
ro: Vizualizare Pagină de Opțiuni

en: View Post Type
ro: Vizualizare Postare Tip

en: View Style Template
ro: Vizualizare Șablon Stil

en: View Taxonomy
ro: Vizualizare Taxonomie

en: View admin pages and the site (logged-in) as one of the non-administrator user roles.
ro: Vizualizați paginile de administrare și site-ul (conectat) ca unul dintre rolurile de utilizator non-administrator.

en: View documentation
ro: Vezi documentația

en: Visit the homepage
ro: Vizitați pagina de pornire

en: WYSIWYG Editor
ro: Editor WYSIWYG

en: We'll be back soon.
ro: Vom reveni în curând.

en: WebP quality:
ro: Calitate WebP:

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: Welcome to WordPress
ro: Bine ai venit la WordPress

en: When
ro: Când

en: Where to execute / insert
ro: Unde se execută / se introduce

en: Wider Admin Menu
ro: Meniu de administrare mai lat

en: Widget theme
ro: Temă widget

en: Widowed
ro: Văduv/ă

en: Width
ro: Lățime

en: Will use the site icon set in Settings >> General.
ro: Va utiliza pictograma site-ului definită în Setări >> General.

en: Would You / Probability
ro: Ai face-o / Probabilitate

en: Write a quick, 5-star review for ASE
ro: Scrie o recenzie rapidă, de 5 stele, pentru ASE

en: X / Twitter
ro: X (Twitter)

en: XL - Extra large
ro: XL - Extra mare

en: XS - Extra small
ro: XS - Extra Mic

en: XXL - Extra extra large
ro: XXL - Extra extra mare

en: XXS - Extra extra small
ro: XXS - Extra extra mic

en: XXXL - Extra extra extra large
ro: XXXL - Extra extra extra extra mare

en: Yellow
ro: Galben

en: Yellow Inverted
ro: Galben inversat

en: Yes
ro: Da

en: Yes, of course
ro: Da, desigur

en: You are trying to edit a form that does not exist.
ro: Încercați să editați un formular care nu există.

en: You are trying to view an entry that does not exist.
ro: Încercați să vizualizați o intrare care nu există.

en: You can also append <strong>?bypass=%1$s</strong> in the URL to bypass the password entry form. e.g. %2$s/?bypass=%3$s. This can be useful when you need to quickly share a dev site with another person, e.g. a client.
ro: De asemenea, puteți adăuga <strong>?bypass=%1$s</strong> în URL pentru a ocoli formularul de introducere a parolei. de exemplu, %2$s/?bypass=%3$s. Acest lucru poate fi util atunci când trebuie să partajați rapid un site de dezvoltare cu o altă persoană, de exemplu, un client.

en: You can also paste an image URL hosted on another site.
ro: De asemenea, puteți lipi URL-ul unei imagini găzduite pe un alt site.

en: You can export the form styles and then import the form styles in the same or different website.
ro: Puteți exporta stilurile de formular și apoi importa stilurile de formular în același site web sau în unul diferit.

en: You can export the settings and then import the form in the same or different website.
ro: Puteți exporta setările și apoi să importați formularul în același site web sau în altul.

en: You can resend the following message to the same destination or to a different one.
ro: Puteți retrimite următorul mesaj la aceeași destinație sau la una diferită.

en: You did not add any fields to your form. %1$sGo back%2$s and add some.
ro: Nu ați adăugat niciun câmp la formular. %1$s Reveniți%2$s și adăugați câteva.

en: You might need to reload your browser tab to see it.
ro: S-ar putea să fie nevoie să reîncărcați fila browserului pentru a o vedea.

en: Your IP address is %1$s <span class="faded">(from %2$s header)</span>
ro: Adresa dvs. IP este %1$s <span class="faded">(din antetul %2$s)</span>

en: Your submission for:
ro: Trimiterea dvs. pentru:

en: Zip/Postal
ro: Cod Poștal

[ctx: add new]
en: Add Code Snippet
ro: Adaugă Fragment de Cod (Snippet)

[ctx: add new on admin bar]
en: Code Snippet
ro: Fragment de Cod

[ctx: add new on admin bar]
en: Style Template
ro: Șablon Stil

[ctx: admin menu]
en: Code Snippets
ro: Fragmente de Cod

[ctx: admin menu]
en: Style Template
ro: Șablon Stil

en: and
ro: și

en: at
ro: la

en: auto-generated
ro: auto-generat

en: between
ro: între

en: contains
ro: conține

en: crop
ro: decupare

en: days for:
ro: zile pentru:

en: decimal points
ro: zecimale

en: default
ro: implicit

en: does not contain
ro: nu conține

en: e.g. /contact/
ro: de exemplu: /contact/

en: e.g. 202.73.201.157
ro: de exemplu: 202.73.201.157

en: e.g. 280
ro: de exemplu: 280

en: e.g. 72
ro: de exemplu: 72

en: e.g. F j, Y - H:i:s
ro: de exemplu: F j, Y - H:i:s

en: e.g. backend
ro: de exemplu, partea administrativă

en: e.g. https://www.example.com/custom-login-style.css
ro: de exemplu: https://www.example.com/custom-login-style.css

en: e.g. https://www.site.com/media/brand_logo.jpg
ro: de exemplu: https://www.site.com/media/brand_logo.jpg

en: e.g. maintenance
ro: de exemplu, întreținere

en: e.g. my-account
ro: de exemplu, contul meu

en: e.g. wp/v2/posts
ro: de exemplu, wp/v2/posts

en: earlier than
ro: mai devreme de

en: entries
ro: intrări

en: equals
ro: egal cu

en: failed login attempts allowed before 15 minutes lockout
ro: încercări de autentificare eșuate permise înainte de blocarea de 15 minute

en: for:
ro: pentru:

en: form
ro: formular

en: frontend (conditional)
ro: frontend (condițional)

en: greater than
ro: mai mare decât

en: if
ro: dacă

en: is
ro: este

en: is / one of
ro: este / una dintre

en: is greater than
ro: este mai mare decât

en: is greater than or equal to
ro: este mai mare sau egal cu

en: is less than
ro: este mai mic decât

en: is less than or equal to
ro: este mai mic sau egal cu

en: is not
ro: nu e

en: is not / not any of
ro: nu este / niciuna dintre

en: later than
ro: mai târziu de

en: less than
ro: mai puțin decât

en: lockout(s) will block further login attempts for 24 hours
ro: blocarea va (blocările vor) bloca alte încercări de autentificare pentru 24 de ore

en: log entries and delete older ones.
ro: intrări în jurnal și ștergeți-le pe cele mai vechi.

en: no crop
ro: fără decupare

en: of the CAPTCHA challenge
ro: a provocării CAPTCHA

en: or
ro: sau

en: pixels
ro: pixeli

en: pixels <span class="faded">(Default is 1920 pixels)</span>
ro: pixeli <span class="faded">(implicită este 1920 pixeli)</span>

en: pixels. <span class="faded">(Default is 1920 pixels)</span>
ro: pixeli. <span class="faded">(Implicită este 1920 pixeli)</span>

[ctx: post type general name]
en: Code Snippets
ro: Fragmente de Cod

[ctx: post type general name]
en: Style Templates
ro: Șabloane Stil

[ctx: post type singular name]
en: Code Snippet
ro: Fragment de Cod

[ctx: post type singular name]
en: Style Template
ro: Șablon Stil

en: reCAPTCHA v2 secret key
ro: cheie secretă reCAPTCHA v2

en: reCAPTCHA v2 site key
ro: cheie site reCAPTCHA v2

en: reCAPTCHA v3 secret key
ro: cheie secretă reCAPTCHA v3

en: reCAPTCHA v3 site key
ro: cheie site reCAPTCHA v3

en: reCAPTCHA verification failed.
ro: verificarea reCAPTCHA a eșuat.

en: reCAPTCHA widget
ro: widget reCAPTCHA

en: reCAPTCHA will not work untill the Site and Secret Keys are set up. Add Keys in ASE's CAPTCHA Protection module %1$shere%2$s.
ro: reCAPTCHA nu va funcționa până când site-ul și cheile secrete nu sunt configurate. Adăugați cheile în modulul de protecție CAPTCHA al ASE %1$saici%2$s.

en: revisions for:
ro: revizii pentru:

en: the life-span of the challenge
ro: durata de viață a provocării

en: to display the email on it's own line
ro: pentru a afișa e-mailul în propria sa linie

en: to show the email inline
ro: pentru a afișa e-mailul în linie

en: to show the email inline and linked with <strong>mailto:</strong>
ro: pentru a afișa e-mailul în linie și legat cu <strong>mailto:</strong>

en: to show the email inline and linked with <strong>mailto:</strong> with a pre-defined subject line.
ro: pentru a afișa e-mailul în linie și legat cu <strong>mailto:</strong> cu o linie de subiect predefinită.

en: to show the email inline, linked with <strong>mailto:</strong> and has a custom CSS class to more easily customize the style.
ro: pentru a afișa e-mailul în linie, legat cu <strong>mailto:</strong> și are o clasă CSS personalizată pentru a personaliza mai ușor stilul.

en: to show the email, linked with <strong>mailto:</strong>, with a custom text and has a custom CSS class to more easily customize the style, e.g. as a "Contact Us" button.
ro: pentru a afișa e-mailul, legat cu <strong>mailto:</strong>, cu un text personalizat și are o clasă CSS personalizată pentru a personaliza mai ușor stilul, de exemplu, ca un buton "Contactați-ne".

en: with AVIF support
ro: cu suport AVIF

en: without AVIF support
ro: fără suport AVIF
